Alıç Sirkesinin Faydaları ve Yapılışı

Alıç Sirkesinin Faydaları ve Yapılışı
Sağlık 23 Şubat 2016 0 yorum

Faydaları ile son günlerde gündemden düşmeyen Alıç Sirkesi nedir, faydaları ve kullanımına dair…

Vücut sağlığımız açısından oldukça faydalı olan sirkelerden bir tanesi de alıç sirkesidir. Alıç; genel olarak dağların etek kısımlarındaki çalılık görüntüsünde olan ağaçlardan toplanmaktadır. Bu yüzden piyasada bulunabilecek olan en doğal sirke çeşitlerinden birisidir. Alıç bitkisi hem yetişmekte olduğu yer hem de çalılık tarzı dikenli, bir bitki olması sebebiyle toplanması oldukça zor olan bir bitkidir.


-------- Sponsorlu --------

Pazarlarda genel olarak ipe dizilmiş vaziyette satılmaktadır. Bu yüzdende genel olarak boyuna bir kolye gibi takılarak tüketilmektedir. Alıç bitkisinden hazırlanmakta olan alıç sirkesi, vücut için oldukça faydalıdır. Kişiye başta kalp ve damar sağlığı olmak üzere birçok konuda fayda sağlamaktadır.

Alıç Sirkesinin Faydaları

    • Kalbin güçlenerek daha sağlıklı çalışmasına fayda sağlayarak kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı oldukça etkili bir rol üstlenmektedir.
    • Böbrek rahatsızlığı olan kişilere özellikle tavsiye edilmektedir.
  • Tansiyon dengesizliği yaşayan kişilerde, tansiyonun dengede tutulmasını sağlamaktadır.
  • Düzenli ve sürekli olarak kullanıldığı zaman şeker hastalığının etkilerini azaltıcı etki göstermektedir.
  • Oldukça yüksek oranda antioksidan içermesi sebebiyle, vücudumuzu rahatsızlıklara karşı yüksek seviyede koruma etkisi vardır.
  • İltihaplı boğaz rahatsızlıklarının geçme süresini kısaltıcı etki göstermektedir.
  • Grip ve nezle gibi tüm soğuk algınlığı rahatsızlıklarına karşı koruyucu ve hasta olunmuşsa iyileştirici etkisi bulunmaktadır.

Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılmalıdır?

Alıç sirkesi, vücut sağlığı için oldukça etkili bir maddedir. Ancak ne kadar doğal olursa o kadar faydası artmaktadır. Yani market ve bakkallarda satılanlarının etkisi, doğal olanlarına kıyasla daha az olmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Ev Yapımı Doğal Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kavanozunuzun içine hurma ve doğramış olduğunuz olgun alıçları koyuyoruz. İçine toz şekeri (veya reçelinizin suyundan) koyuyoruz. Üzerine tuz da ekledikten sonra suyunu ilave ediyoruz. Daha sonra kavanozun ağzını ince bir tülbent veya buzdolabı poşeti örterek kapağını sıkıca kapatıyoruz. Hazırladığınız bu karışım 10 – 15 gün kadar karanlık ve oda sıcaklığında muhafaza ediniz. Sirkeyi yaptıktan 10-15 gün sonra tadına bakarak kıvama geldiğini anlayabilirsiniz.  Kıvama gelen ev yapımı doğal sirkeyi bulandırmadan süzerek şişeleyebilirsiniz ve yemeklerinizinde, salatalarınızda sağlıklı olarak kullanabilirsiniz.

Alıç Sirkesi Kullanımı

Alıç Sirkesini;Alıç sirkesini hazırlamak için; 1 çay bardağı içme suyunun içine 1 tatlı kaşığı kadar alıç sirkesi ilave edilmesi ve karıştırılması yeterli olmaktadır. Sabah veya akşam saatlerinde aç ya da tok karınla tüketilebilir. Alıç sirkesinin kişide fayda gösterebilmesi için yaklaşık olarak 1 ay süreyle düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bu sebeple alıç sirkesinin faydasının görülebilmesi için sabırla beklenmesi gerekmektedir.

Alıç sirkesini düzenli olarak kullanmak yerine aklınıza geldikçe kullanırsanız, etkilerini görme sürecinizi uzatmış olursunuz. Alıç sirkesinin bir yan etkisinin tespit edilmemesi sebebiyle rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca alıç sirkesini kullanmak için hasta olmayı beklememenizi tavsiye ederiz. Hasta olmadan önce tüketmeye başlarsanız, vücut sağlığınızı güvenceye almış olursunuz.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.