Anason ve Anason Çayının Faydaları Nelerdir?

Anason ve Anason Çayının Faydaları Nelerdir?

Anason Nedir ve Nerede Yetişir? Anason ve Anason Çayının Faydaları ve Zararları Hakkında Tüm Bilgiler Bu Haberimizde…

Günümüze Kadar Anasonun Tarihi


-------- Sponsorlu --------

Anasonun geçmişi hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse; anasonun faydaları saymakla bitmemektedir bu yüzden Anasonun geçmişi 4000 yıl öncesine dayanmaktadır. Kullanımının ilk olarak Eski Mısırlılar tarafından gerçekleştirildiği bilinmektedir. Anasonun faydaları saymakla bitmemektedir. Pek çok rahatsızlığın tedavi edilmesinde kullanılan bu bitki türü, parfüm imalatı içinde kullanılmıştır.

Anasonun tarihte kullanımı hakkında bulunan belgeler, bu bitkinin idrar söktürücü özelliğinden yararlanıldığına ve sindirim sorunlarına iyi geldiğine işaret etmektedir. Eski Yunan döneminde kullanımı ise; ağız kokusunun, susuzluğun ve çeşitli ağrıların hafifletilmesi yönünde olmuştur. 1800’lü yıllara gelinmesiyle birlikte anasonun faydaları kaynaklı, anason bitkisinin kullanımı yağından ve kokusundan yararlanma amaçlı; alkollü içki imalatı, çeşitli yemeklerde baharat, krem ve sabun yapımında kullanılmıştır.

Günümüzde anason bitkisinin kullanım alanları çok daha genişlemiş olup; öksürük şurubundan diş macununa, sabun ve cilt kreminden, sakız ve dondurmaya, tütün ve içki alanlarına kadar geniş alanda kullanılmaktadır.
Anason Nedir?

Anason bitkisinin anavatanı Asya‘dır. Maydanozgillerden olan bu bitkinin boyu yarım metreye kadar uzayabilmektedir. Yaprakları yuvarlak olup böbrek şekline benzetilebilir. Çiçekleri beyaz olan bu bitkinin meyveleri oldukça küçüktür. Bu meyve kısımları ”Anethol” maddesi içerdiği için keskin kokulu ve bir o kadar da yakıcı bir lezzete sahiptir. Temmuz ve Ağustos aylarında toplanması gerçekleştirilmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Anasonun Yan Etkileri Nelerdir?

Anason bitkisinin yan etkileri konusunda bir bilimsel araştırma bulunmamaktadır ancak yüksek tansiyon hastalarının, hamilelik veya emzirme döneminde olan bayanların anason içeren ürünleri kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

Anasonun Faydaları

  • Anason bitkisinin vücut sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. Ancak faydalarının başında sindirim sıkıntısına karşı birebir olması gelmektedir. Bu özelliği sayesinde tüm dünyada hızla yayılmıştır. Yemek sonralarında ölçülü içilen sindirim çayları; sindirime yardımcı olmasının yanı sıra hazımsızlık ve şişkinlik sorunlarına da iyi gelmektedir. Ayrıca geleneksel olarak ağız kokusu ve öksürük rahatsızlıklarına karşı kullanılmaktadır. Ağzın temizlenmesi amaçlı kullanımında gargara suyu olarak kullanılabilir.
  • Saçlardaki bitlenme sorununa karşı kullanımı, tarihte çok eskiye dayanmaktadır. Bu özelliğinden pek çok farklı kültürde faydalanılmıştır.
  • Anason yağı özellikle bağırsak iltihaplarının tedavisinde çok etkilidir.
  • Geçmeyen hıçkırık vakalarında, anason çayı içilmesi önerilmektedir.
  • Yemeklere karşı tiksinti yaşanıyorsa bu olumsuzluğu gidermektedir.
  • Kişide yatıştırıcı etki göstererek beyin yorgunluğunu giderir; rahat uyunmasını ve sindirimi kolaylaştırıcı etki gösterir.
  • Kusma ve ishal durumlarının önüne geçer ancak idrarı arttırır.
  • Migren ağrısı çeken kişilere önerilmektedir.
  • Bayanların temel sorunu olan göğüs sarkmasını önleyici etki gösterir.
  • Nefes darlığı, astım ve bronşit rahatsızlıklarına iyi gelir ve öksürüğü keser.

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır?

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır?

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır?

Anason çayının hazırlanması için; 1 çay kaşığı dolusu kadar öğütülmüş anason tohumuna 150 ml kadar kaynar su eklenmesi, bir miktar haşlanması ve ağzı kapalı olacak şekilde 10 dakika demlenmesi yeterli olmaktadır. Süzerek tüketeceğiniz bu çayı, sıcak olarak günde 4 fincanı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.