Avokado Nasıl Yenir? Avokadonun Faydaları

Avokado Nasıl Yenir? Avokadonun Faydaları

Avokado Nasıl Yenir? Avokado Maskesi ve Avokado Tostu Nasıl Yapılır? Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado Nedir?

Olgunlaşmış Avokado

Olgunlaşmış Avokado

Avokado, sağlık açısından birçok faydası olan; yeşil kabuklu, beyaz kısımları yenen ve çekirdeği oldukça iri olan bir meyve çeşididir. Avokadonun tam olgunluğa erişmesi toplandıktan sonra gerçekleşmektedir. Gerçek manada lezzetinin alınabilmesi için olgunlaşması gerekmektedir. Eğer hemen tüketmek için satın alınıyorsa, yumuşak olanın seçilmesinde fayda vardır.


-------- Sponsorlu --------

Avokado seçimi yapılırken; deri kısmının parlak ve kaygan olmasına, sallanıldığı zaman çekirdeğinin sesini duymaya özen gösterilmelidir. Ancak birkaç gün sonra tüketilmesi düşünülüyorsa sert olanının seçilmesi daha mantıklı olacaktır.

Avokadonun Yetiştirildiği Yerler

Avokado kış donlarından etkilenen ve bu meyvenin yetiştiriciliğini sınırlayan en önemli faktördür. Bu bitkinin yetiştiriciliğinin yapılacağı yerler hava akımının olduğu ve güneye meyilli olan kısımlara yapılmalıdır. Buna ek olarak avokado, ani sıcaklık değişimlerinden ve düşük nemden olumsuz yönde etkilenmektedir.

Eğer dikimi yapılmış olan bölgede kuvvetli rüzgarlar esiyor ise o kısma rüzgar kıran tesisleri yapılmalıdır. Bu meyvenin en çok sevdiği toprak çeşidi; taban suyu sorunu olmayan, kumlu yapıda, toprak asitliği nötre yakın ve alüvyonal topraklardır. Anavatanı Meksika olup Guatemala ve Güney Amerika’da yetiştirilmektedir.

 


-------- Sponsorlu --------

Avokadonun Kullanıldığı Yerler

Avokadonun Kullanıldığı Yerler

Avokado Nasıl ve Nerelerde Kullanılabilir?

Avokado nasıl yenir? Bu meyvenin kullanım alanı oldukça geniştir. İşte bazı kullanım alanları;

1) Aynı mantar sote gibi sotelenerek tüketilebilir.

2) Omlet yapıldığı zaman içine katılabilir. Yani omlete peynir katmak yerine avokadoyu dilimleyerek kullanabilirsiniz.

3) Oldukça yumuşak bir avokadonuz varsa; ezdiğiniz avokadoyu, bir miktar süzme bal ve ezilmiş ceviz ile karıştırdığınızda farklı bir lezzet hazırlayabilirsiniz.

4) Kabuğunu soyduğunuz ve ezdiğiniz avokadoyu; hazırladığınız sarımsaklı yoğurt ile karıştırdıktan sonra değişik bir meze elde edebilirsiniz.

5) Bu iri meyveyi uzunlamasına ortasından ikiye ayırıp ortadan çekirdeğini çıkartınız. Meyvenizi incecik olacak şekilde dilimleyin ya da ezin. Üzerine tuz, karabiber ve kırmızı pul biber ekleyin. Acının oranını damak zevklinize göre ayarlayınız. Üzerine limon sıkın ve karıştırın. Arzunuza göre üzerini ince kıyılmış taze veya kuru soğan ile süsleyerek servis edebilirsiniz. Maydanoz ve domates dilimleri ile sunumunuzu renklendirebilirsiniz. Bu şekilde yağ eklemeye gerek kalmaksızın salata gibi tüketebilirsiniz.

Başlıca Avokadonun Faydaları Nelerdir?

  • Genellikle çöpe atılan kısmı olan çekirdeği yenilebilmekte ve meyvesinden daha çok faydası
    bulunmaktadır.
  • Bölgesel cilt sorunlarının tedavisinde, çeşitli kas ve eklem ağrılarının giderilmesinde kullanılabilir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kabızlığa karşı iyi bir savaşçıdır.
  • İçerisinde doymamış özellikte yağ asitleri bulunması sebebiyle düzenli tüketildiği zaman, kandaki kolesterolün yükselmesini önlemekte Böylece kalp ve damar hastalıklarına karşı doğal ilaç görevi görmektedir.
  • Vücuttaki toksit maddeleri etkisizleştirerek yaşlanmaya sebep olan zararlı maddeleri yok eder. Kişide yaşlanma sürecini yavaşlatmasının yanı sıra hastalıkları önlemede de etkilidir.
  • Avokado özellikle hamile bayanların ve küçük çocukların beslenme listesinde olması gereken bir meyvedir. Çünkü vücut yapıtaşlarından olan mineral, protein ve vitaminler açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir.
  • Vücuttaki yağ, karbonhidrat ve protein metabolizmasının düzenlenmesine yardımcı

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.