Bahar Depresyonuyla Başa Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler ve Tedavi Yöntemleri

Bahar Depresyonuyla Başa Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler ve Tedavi Yöntemleri
Yaşam 24 Şubat 2017 0 yorum

Bahar Depresyonuyla Başa Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler ve Tedavi Yöntemleri

Baharla birlikte kendinizi daha çok yorgun, daha uykulu, sinirli, endişeli ve halsiz mi hissetmeye başladınız? İçinizden hiçbir şey yapmak gelmiyor, kendiniz dışında kimseye tahammül edemiyor musunuz? Ruh haliniz ve davranışlarınızı kontrol etmek zorlaştı mı? O zaman baharla birlikte sadece ısınan havaya, uyanan doğaya değil bahar depresyonuna da merhaba demiş olabilirsiniz. Yaşa ve cinsiyet farkına bakmadan, havaların ısınması baharın gelişiyle sinsi sinsi kapıda bekleyen tehlike bahar depresyonundan korunmak mümkün mü?


-------- Sponsorlu --------

Bahar Depresyonuyla Başa Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler ve Tedavi Yöntemleri

Bahar Depresyonundan Korunmak İçin Neler Yapılmalı 

öncelikle kendimizi tanıyarak yapabileceğimiz ve yapamayacağımız şeyleri kabul etmemiz gerekir. Bu sayede kendimizden büyük beklentiler içine girmeden, hayal kırıklığı yaşamadan bu süreci yönetebiliriz. Bahar depresyonunun en önemli nedeni günlerin uzamasıdır. Günlerin uzamasıyla daha çok enerji ihtiyacımızın olacağı gerçeğini kabul ederek ilk aşamada uyku düzenimizi kontrol altına almalıyız. Daha erken kalkmak, gün ışığından daha çok faydalanabilmek için önemli. Bununla birlikte aynı saatlerde uyumaya ve kalkmaya da özen göstermeliyiz. Spor, hayatımızda daha çok yer kaplamalı. Havaların ısınmasını bunun için fırsat bilerek kapalı spor salonları yerine açık havada kendimizi çok da yormadan yürüyüş yapmak, egzersizlerle bu yürüyüşü desteklemekte fayda var. Hazır olan gıdalardan uzak durarak, sağlıklı beslenmeye daha çok taze sebze ve meyve yiyerek onların vitamin eksiğini kapatamadığı hallerde vitamin destekleriyle vücudumuzu desteklemeliyiz. Suyun vücudumuz açısından önemi bu dönemde de son derece etkin rol oynamakta bu yüzden bol su içmekte fayda var. iş dışında kendimize vakit ayırarak, hobilerimizle daha çok ilgilenmek düşünceler içinde boğulmamıza engel olacaktır. Arkadaşlarımızla daha çok vakit geçirerek sosyal ortamlarımızı zenginleştirmek, depresif mutsuz insanlardan uzak durarak gülmenin ve neşenin bulaşıcı etkisinden daha çok faydalanmak gerekir. Tüm bu önlemlere rağmen bahar depresyonu yaşıyorsak, paniklemeden öncelikle uzman bir doktora başvurarak tedavi olmalıyız.


-------- Sponsorlu --------

Bahar Depresyonu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bu ruh halinden kurtulabilmek için çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Hiç şüphesiz ki bu yöntemlerin arasından bize en uygun olanını bulmak ve önermek uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Işık terapisi, ilaç tedavisi ve psikoterapi bahar depresyonunun tedavi yöntemleridir. Işık terapisi hastanın gün ışığına çok yakın bir ışığa maruz bırakılmasıyla uygulanan tedavi yöntemidir. Bu ışınlar sayesinde yetersiz salgılanan beyin kimyasallarının salgılanması arttırılarak depresyon halinin giderilmesi amaçlanır. Hastalık için uygulanması önerilen ilk yöntemdir. Yan etkisi yok denilebilecek kadar azdır. Psikoterapi de yan etkisi son derece az olan diğer bir yöntemdir. Genel hatlarıyla hormonel değişikliklerin neden olduğu bahar depresyonu için etkin olmayacağı düşünülse de, psikoterapi sayesinde olumsuz düşünce ve davranışlarımızı tanımlayarak değiştirebiliriz. Psikoterapi ve ışık terapisi, hızlı iyileştirici güce sahiptirler, bir iki seans sonrası olumlu etkileri gözlenebilir. İlaç tedavisi ise, bu terapilere oranla biraz daha geç sonuç verir. Belirtilerin daha ağır olduğu hastalarda antidepresan ilaçlar kullanımıyla uygulanır. Yan etkileri maalesef diğer terapilere oranla daha fazladır.

 

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.