Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi

Anne ile bebek arasında özel bir sevgi bağını anne sütü oluşturuyor. Ancak bebek için anne sütünün yetersiz gelmesi halinde ek besine geçilmesine ihtiyaç duyuluyor.


-------- Sponsorlu --------

Ek besine geçmesi gereken bebeklerin sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanması ve ek besine geçiş döneminin en iyi şekilde gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçebilmek İçin Yutma ve Çiğneme İşleminin Yapılabilmesi Gerekmektedir

Anne sütü ile beslenen bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemi en erken altıncı aydan itibaren başlamaktadır. Ek gıdaya geçiş yapacak bebeklerin bu süreçte el ve göz uyumunun gelişmiş olması ve bebeğin başını dik tutabilmesi gerekmektedir.

Bebek ilk aylarda besinleri diliyle itebilmektedir. Ancak zamanla bebeklerin ağzını açabilmesi, çiğneme ve yutma gibi hareketleri de gelişmektedir.

Bebekler Ek Gıdaya Geçerken Yeni Besinleri Bebek Açken Vermeyi Deneyin

Anne sütüyle beslenen bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemi oldukça hassas bir konudur. Ek gıdaya geçiş yapacak bebeklerin acıkması ve öğle öğününde yeni besinler denemesi gerekmektedir.

Ek gıdalara başlayan anneler ek gıdalara geçiş döneminde besinleri teker teker vermeye özen göstermelidir. Az miktarda başlanan ek gıdalar bebeğin yeme durumuna göre arttırılabilmektedir.

Ek gıda döneminde bebeğin yemek istemediği besinler zorlanmamalıdır. Bebeklerde ek gıdaya geçiş döneminde yoğurt ve meyve püresi gibi besinler ilk olarak tüketilebilecek besin grupları arasında yer almaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Ek gıdaya geçecek olan bebeklere ek besinler verilirken kaşık kullanılmalı ve biberondan uzak durulmalıdır.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi

Bebeklere İnek Sütü Bir Yaşını Geçince Verilmelidir

Anne sütüyle beslenen bebeklerde sütün yetersiz gelmesi veya daha fazla süt tüketiminin gerçekleşmesi nedeniyle inek sütünü bebeklere 1 yaşından önce vermek doğu bir yöntem değildir.

İnek sütü bağırsakta gizli kanamaya neden olabilen bir besindir. Ayrıca demir içeriği yeterli olmadığı ve alerjiye neden olabileceği için inek sütü için bebeklerin bir yaşını geçmeleri gerekmektedir.

Bebeklerde ek gıdaya geçiş döneminde besinlerin pekmez veya meyve ile tatlandırılarak bebeklere verilmesi uygundur.

Bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemi oldukça hassas bir dönem olmasından dolayı anneler bebekleri için en doğru besinleri tercih etmelidir.

Dr. Feriun KUNAK tarifiyle Çocuklarda Boy Uzamasına ve Beyin Fonksiyonlarına İyi Gelen Macun Tarifi için tıklayınız..

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.