Boraks Nedir? Boraks Hangi Amaçla Kullanılır?

Boraks Nedir? Boraks Hangi Amaçla Kullanılır?
Yaşam 26 Mart 2017 0 yorum

Boraks Nedir? Boraks Nasıl Yapılır? Boraksın Zararları? Temizlikte Boraks Kullanımı

Boraks doğada bulunan bir mineraldir. Bor, sodyum, oksijen ve sudan oluşur. Evlerde doğal dezenfektan olarak kullanılmaktadır. Evinde kimyasal madde kullanmak istemeyenler, deterjan alerjisi olanlar, sağlığına dikkat edenler ve küçük çocuğu olanlar evlerini boraks ile doğal olarak temizleyebilmektedirler.


-------- Sponsorlu --------

Boraks Nerelerde Kullanılır?

Marketlerden aldığınız kimyasal maddeler içeren temizleyiciler ile boraks aynı işi yapmaktadır. İkisinin arasında ki fark ise borak çevreye ve insana zarar vermemektedir. Bulaşık temizliğinde ve çamaşır yıkanmasında boraks kullanılır.

Aynı zamanda boraksı bahçe işlerinizde de kullanabilirsiniz. Zehirli otları temizlemek için kullanılır. Bunu yaparken böcek oluşumunu önler ve topraktaki diğer canlılara zarar vermez.

Boraks Kullanım Alanları

Boraksın kulanım alanları şunlardır;

  • Enerji sektörü
  • Deterjan sanayi
  • Atık sanayi
  • Çimentoya sağlamlık vermek için inşaat sanayi
  • Kozmetik sanayi de kullanılır.

Çamaşırlarda Boraksın Kullanımı Nasıldır?

Kimyasal deterjanlar hem sağlığı olumsuz etkiler hem de çok pahalıdırlar. Evde hazırladığınız bir reçete ile hem sağlığınızı koruyacak hem de kimyasal deterjanlara bir sürü para dökmeyeceksiniz. Sağlıklı deterjan hazırlamak için 1 kahve fincanı limon tuzu, 1 kahve fincanı çamaşır sodası ve 1 kahve fincanı boraks yeterli olacaktır. Çamaşır makinesinin deterjan bölümüne normal deterjan ölçüsü kadar koyarak temizlik işlemini yapabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Bulaşık Yıkamada Boraks Nasıl Kullanılır?

1 su bardağı çamaşır sodası ve 1 su bardağı boraksa mandalina yağı ya da portakal yağı ekleyerek karışım oluşturarak kendi bulaşık deterjanınızı elde edersiniz. Ancak bulaşıkları iyice durulamayı unutmayınız.

Halılarda Boraks Kullanımı Nasıldır?

1 fincan karbonat ve 1 fincan boraksı su ile macun kıvamına getiriniz. Lekeli ya da kirli kısma ovalayarak bu karışımı dökünüz. Kilimlerinize veya halılarınıza koku sinmişse bu karışımı üzerine serpip bekletin ve sonra süpürge ile iyice temizleyiniz.

Boraksın Kullanım Alanları

Boraksın Kullanım Alanları

Tuvalet Temizliğinde Boraks Kullanımı Nasıldır?

1 su bardağı çamaşır sodası ve 1 su bardağı boraksa sirke ekleyerek karışımı macun haline getiriniz. Karışımı yüzeye sünger ya da fırça yardımıyla ovalayarak temizliği gerçekleştirebilirsiniz.

Böcek İlacı Olarak Boraks Nasıl Kullanılır?

Boraks her türlü böceğe karşı etkili olmakta ve böceklerin çıktığı deliklere sürülür. Hamam böceklerinde bile etkilidir. Çocuklara temas etmemelidir. Uyguladıktan sonra elinizi bol su ile yıkayınız.

Sizinde evde ki böceklerle başınız beladaysa Ev Yapımı Böcek İlacı Tarifimiz tam size göre. Detayla için lütfen bağlantıyı tıklayınız.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.