Çocuklara Tuvalet Eğitimini Nasıl Vermeliyiz?

Çocuklara Tuvalet Eğitimini Nasıl Vermeliyiz?

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Verme Teknikleri? Çocuklara Bez Bıraktırma Yöntemleri? Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?  Çocuklara Cinsel Eğitim Hangi Yaş Aralığında Verilmelidir? Çocuklarda Tuvalet Eğitiminin Cinsel Hayata Etkisi Nelerdir?

Uzmanlar bir tuvalet eğitiminin bir problem olarak görülmemesi konusunda uyarmaktadır. Etrafınızda kulaktan duyma bilgilere kesinlikle aldırış edilmemelidir. Örneğin, komşunun çocuğu erken bezi bıraktı gibi kıyasların yapılmamasıdır. En önemli görev kendi çocuğunuzu gözlemlemektir. Eğer kendisini ifade edebiliyorsa, yürüyebiliyorsa ve gün içerisinde iki-üç saat kuru kalabiliyorsa yavaş yavaş tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Uzman Psikolog Dr. Kübra Güven Dirican, Anne ve babaların kesinlikle unutmaması gereken husus bunun bir fizyolojik olay olduğudur. Yani çocuğun kas hazırlığının yerinde oluyor olması gerekmektedir. Bazen çocukların zekası ve algıları önde giderken henüz fizyolojileri yaşlarından dolayı hazır hale gelmeyebilmektedir. Çocukların tutma ve yapma kas hareketlerinin yapabiliyor olması gerekmektedir. O yüzden çocuğun tercihine bırakılması gerekmektedir.

Çocukların Tuvalet Yapma İsteği Nasıl Anlaşılır?

Bunu çocuğun rahatsız olmaya başladığı ya da her şeyi anlayabiliyor ve çok rahat kendini ifade ediyorsa ancak tuvalet konusunda başarısızsa korkulacak bir şey yok. 3,5 yaşına kadar bunun ilerleme şansı olduğu için doğru zamanı beklemek en doğrusudur. Çocuğun bezden rahatsız olması ve bunu size hissettiriyor olması çok önemlidir.


-------- Sponsorlu --------

Bez Bıraktırma Aktiviteleri

Çocuğunuz için bez bırakma döneminde bez bırakma partisi yapabilirler. Bunun için aile yakınları ve arkadaşlar çağırılarak bez bırakmayı eğlenceye çevirin. Eğer bezi çıkarıyoruz hayatımızdan komple çıkarmamız gerekmektedir. Özellikle anne babalar geceleri takayım rahat edeyim, çocuk rahat etsin gibi duygular çocuğun kontrol mekanizmasının gelişmemesini sağlamaktadır. Bu nedenle partiyle beraber bez hayatımızdan çıkarılmalıdır. Kesinlikle istikrarlı olmak çocuğu ödüllendirmek gerekli olup, yargılamamak niye altına yaptın neden altın ıslak kalktın demek son derece yanlış bir davranıştır. Bez bıraktıktan sonra 15-20 gün geçiş dönemi olduğu için elbette zorlanacak olabilirsiniz ama bu sürenin geçeceği düşünülüp ona göre davranmanız en doğru olanıdır.

Tuvalet Eğitiminin Cinsel Hayata Etkisi

Uzman Psikolog Dr. Kübra Güven Dirican, tuvalet eğitimi çocuğun cinsel organlarıyla tanıştığı ilk dönemler olduğuna vurgu yaparken, bu bölgeyle olduğu için de baskıcı tutum, yargılayıcı tutum, zorla klozete ağlatarak oturmasını sağlamak ister istemez bilinçaltında cinsellikle ilgili olumsuz ön yargılar oluşturabilir. Bu nedenle tuvalet eğitiminin gelecekte ki cinsel hayatını olumsuz olarak etkileyeceği hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl ve Ne Zaman Verilmeli konulu makalemizi mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.