Çocuklarda Cinsel Eğitime Ne Zaman Başlanmalı?

Çocuklarda Cinsel Eğitime Ne Zaman Başlanmalı?

Çocuklarda Cinsel Eğitim

Uzman Psikolog Kübra Güven Dirican, çocuklardan gelen ben nereden geldim? niye annemde bu var sende yok bu tür sorular aslında kafaları karıştıran en zor sorulardır. Acaba çocuk bu soruyu sorduğunda mı cevap vermeliyim ya da cevap vermeyip konuyu kapatmalı mıyım? Şeklinde düşüncelere kapılır anne ve babalar. Çocuk doğduğundan itibaren küçük küçük her yaş grubuna göre bu bilgileri vermemiz gerekmektedir. Çünkü püf noktası biz vücudumuzun yüzde sekseni 0-18 ay arası öğrenmekteyiz.


-------- Sponsorlu --------

Cinsel Eğitim Eksikliği, Yetişkin Dönemdeki Cinsel Sorunların Sebebidir.

Bedenimizi tanımak, çocuğun kendini tanıması elini, kolunu tanıdığı gibi cinsel bölgelerini de tanıması ve işlevlerini bilmesi gerekmesi cinsel eğitim bir parçası haline gelmektedir. Bu yüzden doğduğundan itibaren özellikle banyo saatlerinde çocuğa bak ne güzel ellerin büyüyor, ayakların büyüyor, gözlerin kocaman oldu şeklinde söylemlerin yanı sıra cinsel organların da diğerleri kadar doğal olduğunu aşılamak gerekmektedir. Yetişkinlikte yaşanan birçok cinsel problemin nedeni de küçüklükten beri gelen cinsel eğitimde yaşanan aksaklıklardır.

Ayıptır, Dokunma, Yapma, Konuşma, Günah Şeklinde Bilinçaltı Baskıları Yapmayın!

 Türkiye’de artan bu durumun özellikle bebeklikte ve çocuklukta geçirilen cinsel eğitimin ya verilmemesi ya da bu şekilde yasak, ayıp, günah, söylememelisin gibi baskıların yapılması yatmaktadır. Cinsel organları tanıtırken takma isimleri yerine Vajina ve Penis gibi teknik isimlerini kullanmanız daha doğru olacaktır. Önemli olan bu süreçte cinsel bölgelerinin işlevlerini öğrenmesidir. Örneğin, benim vajinam çiş yapmak için var, anüsüm kaka yapmak için var, penisim çiş yapmak için var gibi bu dönemdeki işlevleri bu şekilde öğretilmesi gerekmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Çocukların Anne ve Babaları ile Çıplak Duş Alması Doğru Mu?

Uzman Psikolog Kübra Güven Dirican, bu konuda birçok farklı görüşlerin olduğunu belirtmiş örneğin yurt dışında bir baba ile kız çocuğun çıplak duş alması cinsel eğitimi desteklediği şeklinde tezlerin olduğunu sözlerine eklemiştir. Ancak Ülkemizde cinsel istismarın çok fazla olduğu bu nedenle çocuklara, özel bölgeleri olduğunu ve bunu bizim iç çamaşırı ile koruduğumuzu ve bunlarla kesinlikle oyun oynanmayacağını hissettirmemiz lazımdır. Çocukla banyo yaparken mutlaka mayo veya çamaşır giymek gerekir.

Çocuklarda-Cinsel-Eğitim-300x225Her yaş döneminde çocuk nasıl oluyor? Kardeş nasıl oluyor? Benim neden pipim yok? Gibi sorularla karşılaşabilirsiniz. Bu tür cinsel sorularda çocuğu ertelememek ve geçiştirmemek önemli bir kuraldır. Mutlaka çocuğun bu sorularına sakin bir şekilde yaşına uygun olarak cevap vermek gerekmektedir.

Çocuktan Gelecek Cinsel İçerikli Sorulara Karşı Önceden Hazırlanın

Çocukların yaşına göre bu soruların gelebileceğini unutulmamalıdır. Bu yüzden çocuklarınız 2 yaşına gelmiş hala bu tür sorular sormamış olsa bile siz kendinizi önceden hazırlayın ve yaşına uygun bir şekilde bilgilendirme yapmanız sağlıklı olacaktır. Özellikle sünnet dönemine vurgu yapan Sn. Dirican, bu dönemde kesinlikle çocuğu korkutmamak ve alay etmemek kestiler gibi tabirler kullanmamak kişilik gelişimi için önemli bir etkendir.

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.