Çocukların Okul Süreci Nasıl Planlanmalıdır?

Çocukların Okul Süreci Nasıl Planlanmalıdır?

Yaş Aralığına Göre Eğitim Nasıl Olmalı? Okul Öncesi Eğitim Artıları ve Eksileri Nelerdir? Çocukların İlk Eğitiminde Dikkat Edilecek Hususlar…

Ailelerin çocuklarında en çok önem verdiği konuların başında uzun yıllar sürecek okul sürecini planlamak ve okul öncesi eğitim nasıl olmalıdır sorusu akla geliyor. Her aile çocuğunun en iyi eğitimi ve doğru eğitimi alması için çabalamaktadır. Bu yüzden ailelerin e çok sorduğu soruların başında, çocuğum anaokuluna gitmedi, yaşıtı olan arkadaşların gitmesi, anaokuluna giden çocuklar avantajlı mıdır? tarzında sorular sorulur.


-------- Sponsorlu --------

Okul Öncesi Eğitim Gerekli mi? Gereksiz mi?

Bu sorunun asıl cevabı çocuğunuzda yatıyor. Çocuğunuzun becerileri ve yetenekleri ne denli ortaya çıkarılmış olması iyice araştırılıp tespit edilmesi gereken önemli bir konudur. Çocuğunuzu anaokuluna teslim etmeden önce evinizde küçük alıştırmalar ile sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Çocuğunuzun öncelikle çevresinde yaşıtlarıyla ilgili iletişimini gözlemleyin. Uyumlu bir süreci kolaylıkla atlatabiliyor mu? Eğer yapamıyorsa çocuğunuzun sosyalleşmesi açısından yaşıtı olan arkadaşlarını eve davet edebilir, küçük etkinlik parti eğlenceleri düzenlemelisiniz. Böylece çocuğunuz anaokuluna gittiği zaman diğer yaşıtlarını gördüğü zaman adaptasyon konusunda yabancılık çekmeyecektir. Nelerin iyi, nelerin kötü olduğunu anlatan küçük pratikler yapın. Yarın öbür gün çocuğunuz anaokulunda iken, televizyonda gördüğü bir dövüş sahnesini arkadaşı üzerinde denememesi konusunda oldukça etkili bir çözüm olur.


-------- Sponsorlu --------

Okul Öncesi Eğitim

Okul Öncesi Eğitim

Çocuğunuzun eğitimini tamamen anaokuluna bırakmayın. Çoğu çocukta anne ve babaya olan güvenden dolayı ebeveynlerinden dinledikleri çoğu şeyi içgüdülerinin verdiği güven onayıyla daha çabuk kavrar ve uygulamaya başlar. Bu yüzden anaokulunda gösterilen temel eğitimleri siz okul öncesi eğitim ile gösterebilirsiniz. Örnek olarak temel renkleri öğretebilirsiniz. Kırmızının, sarının, yeşilin, mavinin ne olduğunu iyice anlar. Bunun dışında 10 veya 20’ye kadar saymasını öğretebilirsiniz. Rakamları gördüğünde tanıdığı zaman anaokulunda oldukça rahat edecektir.

Çocuklarınızın bazı ahlaki normlarda yetiştirilmesine özen gösterin. Örneğin tuvaleti geldiği zaman tuvalet içerisinde sıra varsa beklemesini ve tuvaletini tutmasını, ayrıca tuvaletin nasıl yapıldığını temizlik aşaması dahil edilerek anlatılmalıdır. Böylece çocuğunuz siz yokken edindiği tuvalet alışkanlığı sayesinde, bu durum onun için ürkütücü bir hal almayacaktır.

Kısacası çocuğunuzla ilgili hazırlayacağınız ön hazırlık aşaması, yalnız kaldığı zaman kendi ihtiyaçlarını giderebilecek seviyede olmasını sağlayacaktır. Sosyal çevre ile etkileşime girip ne yapması gerektiğini bilecektir. Sorumuzun cevabına gelecek olursak, eğer kariyer planlaması içerisinde bulunuyorsanız çocuğunuz için ana okul bayağı yararlı olacaktır. Çünkü o ortamda hem sosyalleşmeyi öğrenecek, hem temel fiziki ve bilgi becerileri kazanacaktır. Lakin çocuğunuza uygun bir şekilde disiplini aşılayıp gerekli okul öncesi temel eğitimi verebileceğinize inanıyorsanız çocuğunuzun sizin yanınızda geçirmesi büyük bir dezavantaj olmayacaktır.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.