Doğru Bebek Yıkama – Ne Gündem

Doğru Bebek Yıkama – Ne Gündem
Anne ve Bebek 19 Ağustos 2016 1 yorum

Yeni Doğan Bebeği Yıkamadan Önce Neler Yapılmalı? Bebeği Banyo Yaptıracağımız Su Kaç Derece Olmalı? Bebekler için Hangi Şampuan ve Kremler Alınmalı?

bebek-yikama-yontemleri

Bebek Yıkama Yöntemleri

Yeni doğan bebeği yıkamadan önce tüm araç ve gereçlerin mutlaka elinizin altında olduğundan emin olunuz. Şunu unuttum bu yok gibi paniklere yere vermemek için ihtiyacınız olacak her şeyin yanı başınızda olmasına dikkat ediniz. Banyo suyu 37 derece olması gerekmektedir. İlkel yöntemlerle suyun derecesinin ölçülmesi sakıncalı olabilmektedir. Bu nedenle ısıölçer derece ile mutlaka banyo suyunu ölçmeniz tavsiye edilir. Bebeği acıtmayacak elinize uygun kolay yıkayabileceğimiz maşrapalar tercihiniz olsun. Bebeğinizi yıkarken tülbent, çok ince havlu yada doğal sünger kullanabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------


-------- Sponsorlu --------

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Bebeğimizi çok sıkmadan ve çok serbest bırakmadan enseden kavrayarak kafasını mutlaka destekliyoruz. Yıkama işlemine gövdeden başlanır. Daha sonra ayaklardan başlayarak küçük küçük su dökme işlemi gerçekleştirilir. Su dökme işleminde bebeğinizin ağlaması veya farklı surat ifadesi takınması çok normal. Çünkü alışık olmadığı bir durum ile karşı karşıya o yüzden suyu yavaş yavaş az miktarda dökmeye özen gösteriniz. En son arka tarafı yıkamak için bebeği çevirirken çenesinden ve gövdesinden desteklenerek döndürülmesi gerekmektedir. Bebek yıkanırken baş üstü değil başı yukarıda aşağı doğru eğimli tutulur. Çünkü su dökerken bebeğin başını aşağı eğmek, kulağına su kaçmasına yol açar. Bu nedenle bebeğin kulaklarına kesinlikle su kaçırmamak gerekmektedir. Yeni doğan bir bebek olduğu için normal su ile silmek yeterlidir. Bebek yıkama işlemi maksimum 5 dakika sürmekte olup, yıkama işlemi bittikten sonra hemen havlusuna sarılır. Bebek yıkarken püf noktamız bebek ne aç olacak ne de tok olacak. Kendimizden düşünürsek tok olunca ya da aç olunca duş yapmadığımız için bu konuya dikkatli olmamız gerekmektedir.

Bebek için Banyo Şampuanları

Biz bu işlemimizde herhangi bir şampuan kullanmadık. Yeni doğan bebek olduğu için ve kirlenmediği için saf suyla temizlemek daha uygundur. Ancak şampuan kullanmak isterseniz piyasada bebeklere özel şampuanlar ve banyo sonrası çeşitli cilt bakım kremleri satılmaktadır.

Çocuklarda En Önemli Konulardan birisi olan Doğru Tuvalet Eğitimi makalemiz için lütfen tıklayınız.

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.