Dr. Gönül Ateşsaçan – Diyet Yapmanın Kuralı

Dr. Gönül Ateşsaçan – Diyet Yapmanın Kuralı
Sağlık 9 Eylül 2016 0 yorum

Diyet Yapmanın Püf Noktaları? Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılmalı ve Diyet Kuralları Bu Haberimizde…

Ne Gündem – Diyet Kuralları, diyet Yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan birisidir. Her şeyin bir kuralı olacağı gibi Diyet Kuralları da elbette vardır. En başta diyet kelimesi herkesi rahatsız edebileceğinden bu kelime yerine beslenme programı diyebiliriz. Beslenmemizde eğer kilo vermek istiyorsak mutlaka sabah erken saatlerde kalkmamız gerekmektedir. Kahvaltı öğününün en geç 9’da yapılması gerekmektedir. Öğlen yemek saati 12:00-13:30 saatler arası ve akşam ise 19:30’ u geçmemiz gerekmektedir. Eğer bu saat dilimlerine uymazsak ne yersek yiyelim kilo almaktan kendimizi alıkoyamayız.


-------- Sponsorlu --------

Hangi Yiyeceği Hangi Besinle Tüketmeliyiz

Diyet Kuralları

Diyet Kuralları

Dr. Gönül Ateşsaçan, diyet kuralları arasında 5N kuralları olarak adlandırdığı beslenme programında eğer bir etin yanında ekmek, pilav, makarna yerseniz veya çok fazla şekerli gıdaları zamansız tüketirseniz kilo almanız içten bile değildir. Yani üç ana öğün saatlerine dikkat etmemizin yanı sıra eğer acıkırsak ara öğünde tüketebiliriz. 4 saat arayla ana öğün tüketmemiz şarttır. Ara öğünü de eğer acıkıyorsak şekersiz meyve yanında bir avuç leblebi tüketmemiz yeterli olacaktır.

Diyette Uykunun Yeri ve Önemi

Uyku düzeni kesinlikle önemli bir kurallardır. Uykusuzluk ve stres vücutta kortizon hormonu salgılayacağından bu hormon kilo almayı tetiklemektedir. Bu nedenle nöbetli işlerde çalışan, gece geç saatlerde uyuyanlar kilo almaya meyillidir. Hem hormonların dengesi değişir hem de kişi daha erken yaşlanır. Dr. Gönül Ateşsaçan uyku saati olarak gece 11 ya da 12 saatlerinde tercih edilmesini tavsiye etmektedir. Uyku kalitesi açısından 6 saatlik uyku yeterlidir.


-------- Sponsorlu --------

Diyet Kuralları içinde Altın Kural SU içmek

Su içme zamanı olarak öğün öncesi değil öğün araları tercih edilmelidir. İçme suyu olarak ılık su ya da sıcak tüketmemiz gerekmektedir. Her öğün arasında üç fincan bitki çayı içersek gün içerisinde 9 fincan bitki çayına denk gelmektedir. Bu oran 2,5 lt suya tekabül etmektedir. Gün içerisinde tükettiğimiz 2,5 litre sıvıyı bitki çayı veya su olarak tüketebiliriz. Çok soğuk su siyah çay ve kahve içiyorsanız bunun dışındadır.

Beslenirken Nelere Dikkat edilmelidir

Medikal Estetik Hekimi Dr. Gönül Ateşsaçan, genellikle ilk üç haftada protein ağırlıklı beslenilmesini önermektedir. Glüten den eksik beslenilmesini tavsiye etmektedir. Yani tam buğday unu, işlenmiş ya da işlenmemiş hiçbir ekmeği, makarna, pilav ya da pirinci önermemektedir. Sabah kahvaltılarında yulaf ile süt tüketilebilir. Eğer bunları istemiyorsa yumurta tüketebilir. Öğle öğünlerinde kişi mutlaka beyaz et ya da kırmızı et tüketmelidir. Yanında yoğurt ve yeşil salata yemelidirler. Akşam öğünlerinde de öğle öğününde ki besinleri tercih edebilirler.

2-3 hafta boyunca bol protein ağırlıklı ve glütenden eksik beslendiğimiz zaman  hızlıca yağ veririz. Vücuttaki karbonhidrat açlığını da yulaf ya da taze meyveyle (şekersiz) giderilebilir. Dr. Gönül Ateşsaçan, herkesin yaklaşık 45 gün kadar diyet sabrı olduğuna dikkat çekerken, ilk başlarda hızlı ve yağdan kilo vermek her zaman yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

Kısaca Diyet Kuralları

  • Ana Öğün saatlerine kesinlikle dikkat edilmeli, unutulmamalıdır.
  • Ara öğünlerde bitki çayını ya da oda ısısındaki sıvıyı tüketiyoruz.
  • Beslenmemize dikkat ediyoruz.
  • Uyku Düzenine dikkat ediyoruz.

Diyetisyen Ayça Bozkurt Tarifi ile Metabolizma Diyeti Nasıl Yapılır? hakkında detaylı bilgiler için bağlantıya tıklayınız.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.