Dutun Faydaları ve Beyaz Duttan Yapılan Kürler

Dutun Faydaları ve Beyaz Duttan Yapılan Kürler

Kuru Dut Nasıl Demlenir? Dut Yaprağı Faydalı mı?, Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?, Kırmızı Dutun Faydaları, Beyaz Dutun Faydası Nedir? Başlıca Dutun Sağlığa Faydaları…

Dut Hakkında Genel Bilgi


-------- Sponsorlu --------

Oldukça lezzetli ve bir o kadarda besleyici özelliği olması sebebiyle dut, dünya çapında yaygın olarak tüketilmekte olan bir meyvedir. Bu meyve daha çok ılıman mevsimleri sevmekle birlikte 4 – 5 metrelik ağaçlarda yetişmektedir.

Dutların taze olarak tüketimi çok kısa bir dönemde mümkündür ancak kuru olarak her mevsim aktarlardan temin edilebilmektedir. Dut ağaçlarının yaprakları, ipek böceklerinin beslenebilmesi açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca dut yaprakları, saç dökülmesi sorunu yaşayanlar tarafından ilaç tedavisinde kullanılmaktadır.

KURU-DUTUN-faydalari

Dut Kurusunun Faydaları

Dutun faydaları saymakla bitmemekte olup; A, C,E ve K vitaminleri, demir, kalsiyum ve folat kaynağıdır. Antioksidanlar açısından da zengin olması sebebiyle çeşitli hastalıkların tedavisinde ve cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.
Dutun Faydaları Nelerdir?

Dutun faydaları oldukça fazladır bu yüzden çok eski zamanlardan beridir alternatif tıp alanında kullanılmaktadır. Bilhassa Çin medeniyetinde dutun oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Dut meyvesi, çağımızın hastalığı olarak görülen kanser hastalığına karşı, kan pıhtılaşması, kanın temizlenmesi ve soğuk algınlığı rahatsızlığı gibi birçok alanda kişi sağlığına katkıda bulunmaktadır.

Dut içerisinde bulunan zengin mineraller, bileşenler ve vitaminler sayesinde vücudumuzdaki tüm organların ihtiyaç duyduğu besinleri onlara sağlamaktadır. Tek tek ele alacak olursak;

1) Kanseri Önler

Dutun içinde çeşitli antioksidanlar bulunması sebebiyle kanser vakalarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

2) Kanı Temizler

Çin tıbbında; dutun kan dolaşımını hızlandırmasının yanında kanı temizleyici özelliğinin olduğuna inanılmaktadır. Bu yüzden sigara ve alkol kullanarak kendisini zehirleyen kişilerin, düzenli olarak dut tüketmesi önerilmektedir. Dur meyvesi, kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

3) Böbrekleri ve Karaciğeri Temizleyerek Güçlendirir


-------- Sponsorlu --------

Dutun faydalarından bir tanesi de kişinin karaciğer ve böbrek sağlığını korumasıdır. Bunu; toksinleri temizleyerek sağlamaktadır. Böylece bu organların aşırı yorulmalarının önüne geçmiş olur.

4) Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Etkilidir

Dut, bağırsak sistemimizi güçlendiren doğal bir besin kaynağıdır. İçinde bol miktarda C vitamini bulunması sebebiyle bu tip rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir. Ayrıca kronik hepatit ve gastrit rahatsızlıklarına da iyi geldiği düşünülmektedir.

5) Kan Şekerini Düzenler

Özellikle diyabet hastası olan kişilere önerilmektedir. Çünkü kişinin kan şekerinin uygun seviyede tutulmasına yardımcı olmaktadır.

6) Kalp Sağlığını Korur

Kanı temizleme özelliği sayesinde, hayati öneme sahip olan kalbimizi de korumuş olur. Kanın temizlenmesiyle birlikte damarlar daha sağlıklı bir yapıya kavuşur ve dolayısıyla kalp sağlığı da bu durumdan direkt olumlu yönde etkilenir. Ayrıca kötü kolesterolün düzenlenmesini sağlayarak kalp krizi riskini azaltır.

7) Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Dut tüketimi, kişinin iç salgı seviyesinin artmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu durumda kişiyi sıvı tüketimine teşvik etmektedir. Vücut sıvısında eksiklik sorunu yaşayan kişilere, düzenli olarak dut tüketmesi önerilmektedir.

Beyaz Duttan Yapılan Kürler

Beyaz Dut İle Yapılan Kürler

Beyaz Dut İle Yapılan Kürler

Egzamaya Karşı Kür

500 ml suyu kaynatın ve içine 1 avuç kadar beyaz dut kurusu ekleyin. 6 dakika süreyle kısık ateşte kaynatın. Suyun sıcaklığı elinizi yakmayacak seviyeye gelince, egzama rahatsızlığı olan ellerinizi kabın içine koyun. Bu şekilde 10 dakika bekleyin. Sonrasında 1 saat kadar ellerinizi yıkamayın. Süre dolunca ellerinizi suyla durulayın.

Tarifi verilmiş olan bu kürü, haftada 3 defa uygulayın. Her seferinde kürünüzü taze hazırlayın.

Kandaki İltihaba Karşı Kür

500 ml kaynamakta olan suyun içine bir avuç dolusu beyaz dut kurusunu ekleyin. 6 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Soğuması için bir kenara alın. Uygun sıcaklığa gelince süzün. Hazırlamış olduğunuz bu kürün yarısını sabah aç karınla kalan yarısını ise akşam aç karınla için. Haşlamış olduğunuz dutları tüketmeniz şart değildir.

Bu kürü 25 gün boyunca düzenli olarak uygulayın ve her seferinde taze olarak hazırlayın.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.