En Etkili Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

En Etkili Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Prof. Dr. Canan Karatay Diyeti Tarifi

Canan Karatay Diyetinin Püf Noktaları

Prof. Dr. Canan Karatay’ın diyet listesinin temelinde; 3 beyaz olarak adlandırılan un, tuz ve şekerden kaçınma yer almaktadır. Çünkü bu maddeler kanda insülin değerlerinin yükselmesine neden olarak; kişide şişmanlık, obezite, karaciğer yağlanması, hipertansiyon ve diyabet rahatsızlıklarına neden olmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

karatay-diyeti-nasil-yapilirCanan Karatay diyetinin düzenli bir şekilde uygulanmasıyla, kişi sağlıklı bir şekilde kilo verebilmektedir. Ayrıca Karatay, kendi diyetini uygulayan kişilere sağlıklı protein, karbonhidrat ve yağ tüketmesini önerirken egzersiz yapmayı da ihmal etmemeleri gerektiğini söylüyor.

Her Gün 1 Porsiyon Meyve

  • Mevsim meyvelerinden günde 1 porsiyon tüketin.
  • Meyvenin içinde fruktoz bulunması sebebiyle dikkatli ve ölçülü tüketilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde fazlası, kişinin karaciğerinde yağlanmaya neden olabilir.
  • Meyve tüketimini mümkün olduğunca sabah saatlerinde yapın.
  • Günlük olarak en az 20 dakika süreyle yürüyün.
  • Saat 20:00’dan sonra yemek yemeği bırakın.

Diyete Yardımcı Olacak Püf Noktaları

  • Vücudun, şeker yenildiği sürece yağ depoladığını unutmayın. Şeker, insülini artırması sebebiyle vücut sağlığı açısından çok zararlı olmaktadır.
  • Trans yağlar yerine doğal yağları tüketin.
  • Omega-3 açısından zengin olan ceviz, badem, fındık ve fıstık tüketin.
  • Ekmek, şeker ve şekerli olan tüm yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.
  • Acıkmanıza sebep olan gıdaların, sağlıksız karbonhidratlar olduklarını unutmayın. Ekmek ve simit gibi gıdalar yerine sağlıklı karbonhidratları barındıran tam buğdaylı gıdaları tüketin. Örneğin; fındık, fıstık, mercimek, bulgur, kuru fasulye ve buğday tüketin.

7 Günlük Diyet Programı

Canan Karatay’ında belirtmiş olduğu gibi bu diyet programı aslında bir diyet olmayıp bir yaşam biçimi

Canan Karatay'ın En Meşhur Diyeti

Canan Karatay’ın En Meşhur Diyeti

haline dönüştürülmesi gereken bir uygulamadır. Bu diyet programını, hedeflediğiniz kiloya ulaşıncaya dek uygulamanızı tavsiye ederiz. Diyetin uygulanma süresi boyunca hormonlarınız harekete geçecek, yağ yakımınız hızlanacak ve bu şekilde sağlıklı olarak kilo verebileceksiniz.

Bu listede yer almakta olan ara öğünleri tüketmek zorunda değilsiniz. Eğer daha kısa sürede kilo vermek isterseniz o öğünleri atlayabilirsiniz. Ayrıca kahvaltılarınızı saat 08:00 – 09:00 arasında, 1. ara öğününüzü saat 10:00 civarında, öğle yemeğinizi 13:00 – 14:00 arasında, 2. ara öğününüzü saat 15:00 civarında ve son olarak akşam yemeğinizi 18:00 – 19:00 saatleri arasında yapmanızı tavsiye ederiz.

1. Gün:

Kahvaltıda; 2 adet yumurta (haşlanmış ya da tereyağında peynirli omlet olarak olabilir.)  8 – 10 tane tuzsuz yeşil ya da siyah zeytin, Avuç içi kadar beyaz peynir, 4 – 5 tane gün kurusu ya da kayısı, şekersiz halde bitki çayı ve bir avuç içi kadar ceviz.

Öğle yemeğinde; mevsim salata, 1 avuç içi kadar dana söğüş et, 1 porsiyon zeytinyağlı kuru fasulye, 1 bardak tuzsuz ayran ve arzu edildiği kadar su.

Ara öğün olarak; yarım su bardağı ceviz içi, limonlu veya şekersiz çay.

Akşam yemeğinde; sızma zeytinyağı ve keten tohumu eklenmiş sirkeli ve limonlu bol salata, balık.

2. Gün:

Kahvaltıda; suda haşlanmış 2 tane yumurta, 8 – 10 tane tuzsuz yeşil veya siyah zeytin, 2 – 3 tane yeşil çarliston biber, 1 avuç içi kadar beyaz peynir, 5 -6 tane minik domates, ekmek yerine 1 çay bardağı kadar fındık içi ve tercihe göre süt ya da şekersiz çay.

     1. Ara öğün; Yarım su bardağı kadar ceviz içi, bol miktarda su ya da şekersiz yeşil çay.

Öğle yemeğinde; 1 porsiyon zeytinyağlı barbunya yemeği ya da etli sebze yemeği, çiğ / buğulanmış olarak lahana veya karnabahar salatası, 1 bardak ayran ya da 1 kase yoğurt.

     2. Ara öğün olarak; 1 tane orta boy meysim meyvesi veya elma, 1 kase yoğurt (Mümkünse ev yapımı), şekersiz Türk kahvesi yada şekersiz çay.

Akşam yemeğinde; 1 porsiyon balık (ızgara, fırında ya da buğulanmış), 1 porsiyon pilaki, bol yeşillikli salata ve 2 kibrit kutusu kadar tahin helvası.


-------- Sponsorlu --------

3. Gün:

Kahvaltıda; 2 tane haşlanmış yumurta, 2 – 3 tane tatlı kırmızı biber, 1 avuç içi kadar beyaz peynir, ekmek yerine 1 çay bardağı Antep fıstığı, bitki çayı.

     1. Ara öğün; Yeni kırılmış ve kavrulmamış tuzsuz yer fıstığı, bol miktarda su veya şekersiz bitki çayı.

Öğle yemeğinde; 1 porsiyon zeytinyağlı taze fasulye yemeği, 3 – 4 tane ızgara köfte, 1 kase yoğurt, arzu edilen miktarda yeşil salata, bol miktarda su veya ayran.

     2. Ara öğün olarak; 1 tane orta boy elma veya armut, 1 kase yoğurt.

Akşam yemeğinde; 3 – 4 tane kuzu pirzola ya da 1 avuç içi kadar ızgarada pişmiş bonfile, zeytinyağlı enginar yemeği ya da 1 porsiyon bakla, keten tohumlu mevsim salatası.

4. Gün:

Kahvaltıda; 2 yumurtalı az tereyağında pişirilmiş omlet, 8 – 10 tane tuzsuz zeytin, 1 avuç içi kadar beyaz peynir, 1 – 2 tane salatalık, 2 çarliston biber, bir tutam maydanoz, 1 çay bardağı ceviz içi ve şekersiz bitki çayı.

     1. Ara öğün; 1 avuç içi tuzsuz badem veya tuzsuz yer fıstığı, limonlu su ya da bitki çayı.

Öğle yemeğinde; 1 avuç büyüklüğünde dana bonfile eti veya 3 – 4 kalem kuzu pirzola, 1 porsiyon zeytinyağlı pırasa yemeği, 5 – 6 tane minik domates, 1 tatlı kaşığı keten tohumu, 1 kase yoğurt ve bol miktarda su.

     2. Ara öğün olarak; 1 tane ufak boyda meysim meyvesi veya portakal, 1 avuç badem içi veya tuzsuz yer fıstığı.

Akşam yemeğinde; Izgara olarak pişirilmiş 1 porsiyon balık, kırmızı kuru soğan, havuç, lahana ve turp ile hazırlanmış salata ve 1 porsiyon zeytinyağlı barbunya pilaki.

5. Gün:

Kahvaltıda; 2 yumurta ile hazırlanmış az tereyağında pişirilmiş peynirli omlet, 8 – 10 tane tuzsuz zeytin, 2 tane çarliston biber, 1 avuç içi kadar beyaz peynir, 1 – 2 tane salatalık, bir tutam maydanoz, 1 çay bardağı Antepfıstığı.

     1. Ara Öğün; 1 avuç içi ceviz, bol miktarda limonlu su ya da bitki çayı.

Öğle yemeğinde; 1 porsiyon şiş kebap (yanında patates kızartma, pilav, pide vb. olmamalı), taze yeşil biber, domates ve soğan, 1 kase yoğurt, bol su veya ayran ve 1 tatlı kaşığı keten tohumu.

     2. Ara öğün olarak; 1 tane elma, 1 avuç tuzsuz yer fıstığı, limonlu su ya da şekersiz çay.

Akşam yemeğinde; 3 – 4 kalem kuzu pirzola eti, yoğurtlu semizotu saltası ya da zeytinyağlı enginar yemeği, mevsim salata.

6. Gün:

Kahvaltıda; 1 tane pastırmalı yumurta, 1 avuç içi beyaz peynir, 8 – 10 tane tuzsuz zeytin, bir tutam maydanoz ya da taze nane, 1 çay bardağı Antepfıstığı ve şekersiz çay.

     1. Ara Öğün; 1 avuç ceviz, limonlu su ya da şekersiz bitki çayı.

Öğle yemeğinde; 1 porsiyon ızgara pişirilmiş bonfile et, taze yeşil biber, domates ve kuru soğan, 1 tatlı kaşığı keten tohumu, 1 porsiyon yoğurtlu semizotu salatası, bol miktarda su ya da ayran.

     2. Ara öğün olarak; 1 tane ufak boyda elma yada portakal, şekersiz bitki çayı.

Akşam yemeğinde; Izgarada pişirilmiş balık, yeşil salata ve 2 kibrit kutusu kadar tahin helva.

7. Gün:

Kahvaltıda; Peynirli omlet ya da pastırmalı yumurta, 8 – 10 tane tuzsuz zeytin, 1 avuç içi kadar beyaz peynir, domates, salatalık, tatlı kırmızı biber, 1 çay bardağı ceviz içi ve şekersiz çay.

     1. Ara Öğün; 1 avuç kadar ceviz içi, limonlu su ya da şekersiz çay.

Öğle yemeğinde; 1 avuç içi kadar bonfile veya biftek eti, 1 porsiyon kuru fasulye yemeği, 1 tane orta boy kuru soğan ile hazırlanmış çaban salatası.

     2. Ara öğün olarak; şekersiz çay ve 1 avuç kadar tuzsuz yer fıstığı.

Akşam yemeğinde; ızgarada pişirilmiş 1 porsiyon balık, bol roka ve domates, yeşil soğan ve közlenmiş kırmızıbiber.

Ayrıca: Diyet süresi boyunca 2 fincan yeşil çay ve 2 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Bunlara ek olarak 40 dakika süresince yürünmelidir.

Prof. Dr. Canan KARATAY hocamızın vermiş olduğu diyet programı yani en bilinin ismiyle karatay diyetinden sonra farklı bir zayıflama diyeti olan 3 gün gibi kısa sürede 5 kilo verdiren Patates ve Yoğurt Diyeti Tarifimiz için bağlantıya tıklayınız.

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.