Evde Yoğurt Yapımı – Sert Yoğurt Nedir?

Evde Yoğurt Yapımı – Sert Yoğurt Nedir?

Ev Yapımı Sert Yoğurt Tarifi ve Evde Organik Yoğurt Nasıl Yapılır?

Ev yapımı yoğurt konusunda ev hanımları  genellikle sert yoğurt olmamasından yani sıkı tutmamasından yakınırlar. Yoğurt yapımında en çok rastlanan problemlerden biriside yoğurdun cıvık olmasıdır. Şimdi vereceğimiz Sert Yoğurt Tarifi öncesi belirteceğimiz en önemli husus yapacağınız yoğurdun taş gibi nasıl sert olacağıdır. Yoğurt Neden Cıvık Olur? Diye soracak olursanız Yoğurt mayalayacağınız kabın ya da tencerenin yaz mevsiminde aşırı sarmalamanız ve mevsim sıcaklığının da etkisiyle cıvık olmasına neden olacaktır. Eğer yoğurt olması gereken soğuklukta olmazsa mayası yeteri kadar üreyemeyeceği için sulu cıvık bir görünüme sahip olacaktır. Buna ek olarak kullanmış olduğunuz inek sütünü, koyun, keçi ya da bulabiliyorsanız manda sütü ile değiştirebilirsiniz. Böylelikle yoğurt istenilen sertlikte olacaktır. Bunun sebebi ise bu sütlerin inek sütünden daha fazla yağlı olmasıdır.


-------- Sponsorlu --------

Ev Yapımı Yoğurt Neden Ekşir?

Ev Yapımı Yoğurt konusunda gelen en çok şikâyetlerden bir tanesi de çok kısa bir vakitte ekşimesidir. Bunun nedeni yukarıda paylaşmış olduğumuz kriterlerle eş değerdir. Yani yapılan yoğurt çabuk ekşiyorsa cıvık ya da sertlikle alakalıdır. Sert Yoğurt yapmış iseniz cıvık yoğurda nazaran daha dayanaklı olacak ve ekşime süresi daha uzun olacaktır. Bu olayı açıklamak gerekirse, yoğurt kültürü içermiş olduğu bakteriler sulu ortamlarda çok çabuk ürer ve büyürler. Bu durumun önüne geçmek içinse yarım çay kaşığı kadar tuz eklenerek ekşime süresini uzatmaya katkı sağlayabilirsiniz.

Yoğurt Tarifi için Gerekli Malzemeler Nelerdir?

★ 1 Litre yukarıda belirtmiş olduğumuz süt çeşitleri.
★ 1 Yemek K. Yoğurt ( Bu miktar mayalanması içindir. Zor durumda kalırsanız hazır yoğurt olabilir. Ama tavsiyemiz Evde yapmış olduğunuz yoğurdun maya olarak kullanılmasıdır. )
★ ½ Çay K. Şeker ( Mayalanma süresini kısaltır.)
★ ½ Çay K. Tuz    ( Sertlik ve ekşimeyi geciktirmek için önemli bir ayrıntıdır. )


-------- Sponsorlu --------

Yoğurdun Hazırlanışı:

Sütü alacak bir tencere orta derecede ki ateşin üzerine ağzı açık halde kaynamaya bırakılır ve kaynama görüldükten sonra kısık derece konumuna getirilerek 10 dakika boyunca kaynatma işlemine devam edilir ve ateşten alınır. Ilıması için süt bir süre bekletilir. Ilıma sıcaklığı serçe parmağınızı değdirdiğiniz de ısıtacak ısıda olması gerekmektedir. Derece olarak örnek verecek olursak 40-45 derece aralığıdır. Bu sıcaklıkta serçe parmağınız ancak 6-7 saniye dayanabileceğinden bu size ölçü olabilir.

Isı kontrolü sona erdikten sonra küçük bir kasenin içerisine sırasıyla maya, tuz ve şeker ile kaynatılan sütün içerisinde 1-2 kaşık alınarak karıştırma işlemine geçilir. Bu karışım sütün bulunduğu tencerenin kenarından başlayarak yavaşça dağıtılır. Bu işlemi yaparken sütün üzerinde meydana gelen kaymağın bozulmamasına özen gösterin ve kaymağın altından karıştırma çalışın. Kaymaklı yoğurt istemiyorsanız kaymağı bir kaşık yardımı ile alarak kahvaltı öğünlerinize koyabilirsiniz.

Ev Yapımı Yoğurt

Ev Yapımı Yoğurt

Nemin dışarı çıkabilmesi için sarma işlemine geçilmeden önce tencere kapak ile değil tel bir süzgeçle tencere ağzı kapatılmalıdır. Bunun amacı yoğurdun daha kolay hava almasını sağlamak ve sert yoğurt elde etmektir. Bez ile sarılan Ev yoğurdu 5-6 saat süreyle ortamda mayalanmaya bırakılır. Bu süre sonunda ev yapımı yoğurt bozulmadan buzdolabına konulur ve bir gece dinlendirilir.  Organik ev yoğurdu tarifimizden sonra akciğerlerimizi mukuslardan temizleyecek olan Mukus Temizleyici Kür tarifi için tıklayınız.

2 yorum yapılmış. Bir yorumda sen yap!

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.