Evdeki Malzemelerle Organik Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evdeki Malzemelerle Organik Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evdeki malzemelerinizle Elma Sirkesi yapımı ile pratik bir şekilde tamimiyle Doğal Ev Yapımı Elma Sirkesi Nasıl Hazırlanır? Sizlere bununla ilgili bilgiler paylaşacağız.

Günlük hayatımızda özellikle evde çeşitli işlerde kullanılan malzemeler arasında elma sirkesi yerini almaktadır. Kullanım alanı yaygın olan elma sirkesi, bazen temizli için kullanılırken bazen de beslenmede kullanılan yararlı bir üründür. Genellikle dışarıdan temin edilen elma sirkesini, evinizdeki malzemelerle kendimi yönteminizi belirleyerek isteğinize göre tamimiyle organik elma sirkesini elde edebilirsiniz. Türkiye’de elma üretiminin yaygın olması ve çoğu ilimizde organik elmanın sıklığı, saf yani organik elma sirkesi yapımımızı oldukça kolaylaştıracaktır.


-------- Sponsorlu --------

Doğal (Organik) Elma Sirkesi Tarifi

Organik Elma Sirkesi için Gerekli Malzemeler:

 • İki orta boy sarı elmanın kabukları
 • 800 ml  kadar su ( 1 litreden az içmelik su)
 • 1 tatlı kaşığının kadar şeker
 • 1 çay kaşığı kadar tuz
 • Bir adet 1 lt büyüklüğünde kavanoz

İlk önce yapılacak olan işlem Elmamızın kabukları kalın bir vaziyette soyulur ve hazırlamış olduğumuz cam kavanozumuzun içerisine atılır. Kavanozumuzun içerisine suyumuzu, şekerimiz ile tuzumuz ilave edilerek sıkıca kapanır. Bir müddet şeker ile tuzun erimesi için kavanoz iyice çalkalanır. Son olarak hazırlamış olduğumuz karışımı on gün boyunca hiç ışık almayan karanlık bir ortamda muhafaza edelim.

Organik Elma Sirkesi elde etmek için Püf Noktalar;

 • Kullanacağımızın kavanozun kapaklı olmasına dikkat edilir ve ağızı iyice kapatılarak hava alması engellenir.
 • Musluk suyundan ziyade hazır içme suyun kullanılması daha etkili olacaktır.
 • Kavanozumu 10 gün süre bekleteceğimiz ortamın zifiri karanlık olmasına dikkat edelim.
 • Belirli aralıklarla örneğin günde birkaç kez kavanoz karıştırılarak kontrol edilmelidir.

İşte bu kadar. Elma sirkesi yapımı oldukça kolay ve zahmetsiz. İşin özü elma kabuğunu atık gibi görmeyip değerlendirme yoluna gitmektedir.

Evdeki Malzemelerle Organik Sirke Yapım Tarifi – 2

Bu tarif sayın Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU hocamıza ait olup, Evde bulunan malzemeler ile Doğal Elma Sirkesi yapımı için gerekli malzeme;

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu Evde Elma Sirkesi Yapımı

Evde Elma Sirkesi için Malzemeler:

 • 8-9 adet taze elma
 • 2 lt. içme suyu (hazır su olabilir.)
 • 4 tatlı kaşığı dolusu bal
 • 1 tatlı kaşığı kaya tuzu (Kaya tuzu diğer tuza göre daha etkilidir.)

evde-dogal-elma-sirkesi-yapimi-ne-gundemÖncelikle iki litre ölçüsünde cam kavanoz ya da derin bir kap temin edilir. Daha sonra elmamız sap ve çekirdeklerinden temizlenir ve doğrandıktan sonra yukarıda belirtmiş olduğumuz ölçülerdeki kabın içerisine bırakılır, üstünü biraz geçecek miktarda su ilave edilir ve geriye kalan malzemelerimiz eklenir.  Kabımızın üzeri, sinek ve böceklerin girmesini engellemek amacıyla tülbent yardımıyla sıkıca bağlanır. İlk zamanlar sürekli karıştırılmalı ve ilerleyen günlerde ise haftada bir olmak üzere organik elma sirkemiz karıştırılır. Belirli bir süreden sonra cam kavanozumuzun içerisinde türeyen sirke sinekleri görülebilir. Sineklenme, sirkemizin bozulduğu anlamını taşımamakta olup gayet normal bir durumdur. Bu tarifimizde sirke kullanılabilir hale gelmesi için 2 ay süre beklemelidir. Bu süre sonunda sirkemiz kullanılabilir hale geldiğinde üzerinde tabaka halinde mantar küfü oluşur. Bununda sirke sineği gibi normal olduğu varsayılır ve bu olaya maya tabakası da denilebilir.


-------- Sponsorlu --------

Evde Hazırlayacağımız Doğal Elma Sirkesi Tarifi ile alakalı dikkat edilecek hususlar:

elma-sirkesi-ne-gundemTarifleri vermiş olduğumuz sirkemizi uzun süre bekletmek malzemelerin birbirleriyle özleşmesini ve kalitesini artıracaktır. Ayrıca diğer bir püf nokta olarak 15 ila 20 gün süre sonunda sirkemizi tülbent yardımıyla süzüp, sirkemizin içerisine 3-4 tane nohut, bir miktar ekmek ile 1 çay kaşığı kadar kaya tuzunu ilave ederek kavanozumuzun ağzını sıkıca kapatıp 40-45 gün kadar dinlendirin.

Organik Elma Sirkesinin Başlıca Faydaları:

 • Elma sirkesi, Vücudumuza zarar veren mikroorganizmaları yok eder.
 • Temizlikte oldukça faydalıdır. Örneğin, mutfakta kullanmış olduğunuz bulaşık bezlerini mikroplardan arındırabilirsiniz.
 • Çamaşır  makinesinin yumuşatıcı bölümüne ve bulaşık makinenizin parlatıcı bölümüne bir yemek kaşığı elma sirkesi koyup yıkama işlemi yaparsınız olumlu sonuçları göreceksiniz. (Böylelikle giysilerde ve mutfak malzemelerinde ki deterjan kalıntılarını ortadan kalkmış olur.)
 • Evimizin bir çok kısmını kaplayan halı temizliği ve mobilyaları parlatma gibi çeşitli temizliklerde de işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Vücudumuzun çeşitli yerlerinde oluşabilecek sivilcelere karşı organik elma sirkesi ve maden suyu (soda) karışımı oldukça faydalıdır.
 • Topuk dikeni sorunu yaşayan kişilerin, ayağını sirkeli ılık suda düzenli olarak masaj yapması iyileşme açısından etkili olacaktır.
 • Duş sonrası bir kova içerisine durulama suyu hazırlayıp içerisine 2 yemek kaşığı elme sirkesi ilave ediniz. Daha sonra vücudunuzu bu sirkeli su ile yıkayınız. Böylelikle sabun ya da şampuanın sebep olacağı atıklar nötralize edilmiş olur, ayrıca oluşabilecek bazı mantar çeşitlerinin de engellenmesi gerçekleşir.

 evde-organik-elma-sirkesi-nasil-yapilirOrganik Elma sirkesi, genellikle aktarda, mahalle pazarlarında ve güvenilir online satış mağazalarından alınabilir. Örnek bir internet fiyatı verecek olursak, 1 litrelik Organik Elma Sirkesi ortalama 35-40 TL arasında satışa sunulmaktadır. Bu haberimizin sonunda evde hazırlayabileceğiniz faydalı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Hamsi ve Kızartma Kokularını Önleme

Öksürüğü Kesen Doğal Tedavi Yöntemleri

Evde El Losyonu Yapma Tarifi

8 yorum yapılmış. Bir yorumda sen yap!
  Ayse 25 Mart 2017 - 02:06

  Merhaba 3 ay once sirke yaptim 2 defa sirke anasini bozdum tadina bakmak icin sirke anasi tekrar olustu ama bu sefer baya ince bi tabaka halinde bozulmusmudur acaba? Ve hc sirke sinegi olusmadi suan 3 ayinda hava soguk diyemi olmadi yoksa bnmi yapamadim acaba

   Ne Gündem 29 Mart 2017 - 13:56

   Ayşe hanım, Sirkenizin bozulma ihtimali çok zayıftır. Çünkü Dr. Feridun Kunak sirke tariflerinde sürekli belirli aralıklarla karıştırmayı tavsiye etmektedir. Ayrıca üzerindeki tabakanın küflenmesi durumunda küflü kısmının alınması gerekmektedir.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.