Feridun Kunak Çilekli Muhallebi Tarifi

Feridun Kunak Çilekli Muhallebi Tarifi

Dr. Feridun Kunak Çilekli Muhallebi Tarifi

Sabahki yayın kuşakları içinde gösterilen sağlık programı Dr. Feridun Kunak Şov’un 13 Nisan günü yayınlanan bölümünde bir önceki günden kalan yüksek tansiyon konusuna devam edildi. Son günlerde hastaneye kaldırılan İbrahim Erkal’ın da yüksek tansiyon hastası olduğunu hatırlatan doktor Kunak tansiyon ile beyin kanamalarının kesinlikle birbiriyle ilişkili olduğunu bir kez daha belirti.


-------- Sponsorlu --------

Çilekli Muhallebi Tarifi

Çilekli Muhallebi Tarifi

 

Çilekten Gelen Sağlık

İlerleyen program içeriği içinde zamanı gelen bir meyve olduğu için çileğin yararlarını da anlatan doktor yaptığı ev yapımı ve stres azaltıcı sirke tariflerine çileği de katıyor. Ama çileğin yeşil sap kısımlarını atmıyor, sirkeye katıyor. Hatta bu yapraklar kurutup kullanılabilir, çünkü tansiyonun düzenlenmesinde çok faydalıdır. Çilek mevsimi başladığı için Dr. Feridun Kunak çilekli muhallebi tarifinin de tam zamanı oluyor. Bu hafif tatlının yapımı için şu malzemelere ihtiyacınız var.


-------- Sponsorlu --------

  • 1 kilo süt,
  • 1 su bardağı esmer şeker,
  • 1 su bardağı un,
  • 1 paket vanilya,
  • 1 çorba kaşığı tereyağı,
  • Ayrıca üzerinin sosunu yapmak için 1 kilo ayıklanmış çilek,
  • 1 çorba kaşığı esmer şeker.

Sütü, bir bardak esmer şekeri, unu ve tereyağını bir tencerede orta ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Vanilyayı piştikten sonra ekleyin, kokusu daha iyi çıkar. Sonra sos için ayıklanmış çilekleri ve bir çorba kaşığı esmer şekeri blender kullanarak püre haline getirin ve az miktar kaynatın. Borcam gibi bir kaba döktüğünüz muhallebiniz ılık, sosunuz sıcak iken çilekli sosu muhallebinin üzerine dökün. Çilekli muhallebi tarifi Feridun Kunak tarafından özellikle çocuklar için sağlıklı bir tatlı olacaktır diyerek tavsiye ediliyor.

Otları Nasıl Kurutabilirsiniz?

Çileğin sap kısımlarının veya nane gibi otların nasıl kurutulacağı da programda anlatıldı. Doktor otları gazete kağıdı üzerinde kurutmayın diyor. En sağlıklı yöntemin pamuklu bir bez üzerine yayarak kurutmak olduğunu anlatıyor. Feridun Kunak sağlıklı ot kurutma tarifinden başka salçaların saklanması da program içeriklerinde yer aldı. Doktor teneke kutularda satılan salçaların cam kavanoza boşaltılması ve içine bir miktar tuz ile zeytinyağı karıştırılması sonucu salçaların daha uzun süreli ve daha sağlıklı saklanabileceğini açıklıyor.

Bir önceki konu başlığımız olan Strese İyi gelen Sirke ve Çay Tarifleri haberimizi okuyarak, stresinizi azaltarak daha mutlu yaşamanızı sürdürebilirsiniz.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.