Hamilelikte Çatlak Oluşumu Ve Tedavisi

Hamilelikte Çatlak Oluşumu Ve Tedavisi

Hamilelikte Çatlak Oluşumu Ve Tedavisi

Hamilelik döneminde anne adayları çatlak oluşumuyla karşı karşıya kalmaktadır. Hamilelikte çatlak oluşumu kilo alımı ve karnın büyümesi ile hormonal değişiklikler sonucunda meydana gelmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Çok fazla kilo alımı ve karnın ani büyümesi nedeniyle çok fazla çatlak oluşumu meydana gelebilmektedir. Hamilelik döneminde oluşan çatlaklar pembe ve mor renklidir. Ancak zaman geçtikçe çatlakların rengi beyaz renge dönüşmektedir. Karnın yanı sıra göğüs, bel ve kalça bölgelerinde de çatlak oluşumu meydana gelebilmektedir.

Hamilelikte Çatlak Oluşumu Ve Tedavisi

Hamilelikte Çatlak Oluşumu Ve Tedavisi

Hamilelikle Çatlaklar Nasıl Meydana Gelir?

Hamilelikte çatlak oluşumu öncesinde kaşıntı meydana gelebilmektedir. Hem kaşıntı hem de diğer sebeplerle ortaya çıkan çatlaklar genel olarak basen bölgesi ile karın bölgesinde ortaya çıkar.

Çatlakların aşırı olması halinde bir hekime başvurulması en doğru yöntemdir.  Cilt yapısının değişmesi nedeniyle gebelikte çatlak oluşumu ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik Döneminde Çatlak Oluşumu En Çok Kimlerde Görülür?


-------- Sponsorlu --------

Hamilelik döneminde çatlak sorunu cildi ince ve beyaz tenli olan anne adaylarında sıklıkla görülmektedir. Genetik sebeplerden dolayı çatlak problemleri de ortaya çıkabilmektedir.

Çok fazla doğum yapanlar, hızlı kilo artışı yaşayanlar, düzensiz  beslenenler ve hamileliğin ilk dönemlerinde bulantı ve kusma olaylarıyla karşı karşıya kalan hamilelerde çatlak oluşumu ihtimali oldukça yüksektir.

Hamilelikte Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelik döneminde ortaya çıkan çatlakları bütünüyle engelleme imkanı bulunmamaktadır. Hamilelikte çatlak tedavisini doğru ve zamanında uygulamak oldukça önemlidir. Bu sebeple cildin nemini ve yağını arttırmak ve elastikiyetini genişletmek gerekmektedir.

Hamilelik döneminde çatlak tedavisi için derinin nemini ve yağını arttıracak kremler kullanılabilmektedir. Ayrıca bol su tüketimi ve sebze, meyve tüketimi de hamilelik döneminde çatlak tedavisi için önem arz etmektedir.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan çatlaklar lazer sistemleri sayesinde tamamen yok edilebilmektedir. Kremler aracılığıyla çatlakları tamamen yok etmek mümkün değildir.

Hamilelik döneminin ilk zamanlarından itibaren çatlak önleyici kremler kullanmak çatlak oluşumunun miktarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Ancak hamilelik döneminde ortaya çıkan çatlakları tamamen yok etmek ve tedavi edebilmek için fraksiyonel lazer sistemleri kullanılmaktadır.  Ortalama 6 seans sonrasında yepyeni bir dokuya kavuşmak mümkündür.

Hamilelikte Yüzme ve Sporun Önemi hakkında yazımızı okumanızı tavsiye ederiz..

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.