İlikli Kemik Suyu Yapımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlikli Kemik Suyu Yapımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlikli Kemik Suyu Hazırlamanın Püf Noktaları ve Evde Kemik Suyu Yapımının Püf Noktaları? Kemik Suyundan Bulyon Nasıl Yapılır?

Evde yapılan Kemik Suyu, eskiden beri kemik, eklem ağrısı çeken, kırık ve çıkıkların tedavisinde kullanılan, cilt dokularını sıkılaştırarak beyin fonksiyonlarını güçlendiren ve daha faydaları saymakla bitmeyen İlikli Kemik Suyu Yapımı ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.


-------- Sponsorlu --------

Tercihen kemik suyu, sebze yemeklerine veya değişik baharatlarla yaparak farklı renkte bulyon elde edebilirsiniz. Kemik Suyunu hazırlarken, sarımsak, soğan, zerdeçal, pırasa ve kekik gibi besin değeri yüksek faydalı maddeler de tercih edebilir veyahut sade bir şekilde de yapabilirsiniz.

Kemik Suyu pişirme süresi küçükbaşlar için yaklaşık iki ve büyükbaşlar içinse 3-4 saat arasıdır.  Bu süreler ocağın durumuna göre kaynama işlemi başladıktan sonra hesap edilmelidir. Bu sürelerin geçilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Kemiğin içerisinde faydalı tüm besinlerin suya çıkması isteniliyorsa ocağın altı kısılarak kaynama süresi artırılmalıdır. Şimdi sıra geldi sizler için vereceğimiz en güzel Kemik Suyu Tarifi ’ni paylaşmaya.

Kemik Suyu Nasıl Yapılmalıdır?

İhtiyacımız olan Malzemeler 


-------- Sponsorlu --------

  • Küçükbaş veya Büyükbaş hayvanlarının ilikli her türlü kemikleri ve ayak ile kaburga kemikleri tercih edilebilir.
  • Belirli miktarda Tuz ve göz kararı yeterince Su.

İlikli Kemik Suyu Yapımı

Kolaylık olsun diye kasabınızdan alacağınız kemikleri doğratın. Mecbur değil ama kemikleri yaklaşık 30 dk. kadar su içerisinde dinlendirin ve çıkartarak güzelce yıkayın. Kemiklerin sığarak güzel pişeceği bir tencereyi seçin ve kemikleri içerisine atarak kemik seviyesini iki parmağınız kadar geçecek kadar su ekleyin. Orta derece ateşte kaynamaya bırakılan kemik suyu kaynamaya başladığı andan itibaren ateş seviyesi en kısığa getirilir ve bu işleme kemiğin iç yapısında bulunan iliklerin su içerisine kendini salıncaya dek devam edilmelidir. Yoğunluğun fazla olması halinde biraz su alınarak süzme işleminden sonra saklama kabın içerisine konulur. Eksilen su ölçüsü kadar tekrar su eklenerek kaynama işlemine devam edilir. Kaynama süresince köpükler oluşacaktır ve bu köpükler mutlaka bir kaşık yardımıyla alınmalıdır. Kemiklerin tüm içeriğinin suya geçtiğine kanaat getirdikten sonra ocağın altı kapatılır. Daha sonra kemikler su içerisinden kepçe yardımı ile alınarak çöpe atılır. Elinizin altında blender varsa kalan su karıştırılarak homojen görünüme kavuşturulabilir. Son olarak istediğiniz ölçüde ve büyüklükte kaplara konularak kaplara konularak buzdolabının buzluk bölümünde dondurularak muhafaza edilir.

Kemik Suyu Yapımı

Kemik Suyu Yapımı

Kemik Suyunun Püf Noktası: Kaynamaya başladığı anda kemikler sudan çıkartılarak bir kaşık ile kemiğin içerisinde bulunan iliklerin kolayca dışarıya çıkması sağlanır ve tekrar suyun içerisine atılır. Bu işlemin amacı yoğun ve daha fazla kemik suyu elde etmektir.

Evde Doğal Sert Yoğurt Yapımı tarifi için tıklayınız…

2 yorum yapılmış. Bir yorumda sen yap!

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.