İnsan Sağlığı için Suyun Bilinmeyen Faydaları

İnsan Sağlığı için Suyun Bilinmeyen Faydaları
Sağlık 24 Şubat 2015 0 yorum

Su tüketiminin insan sağlığına etkileri;

Vücudumuzun yüzde 75’ini suyun oluşturduğunu belirten Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Biriminden Dyt. Ceren Aktaş, beynimizin yüzde 85’inin, kanımızın yüzde 90’ının, kaslarımızın yüzde 75’inin, böbreklerimizin yüzde 82’si ve kemiklerimizin ise yüzde 22’sinin sudan oluştuğunu ifade etti.


-------- Sponsorlu --------

Diyetisyen C. Aktaş, “Hücrelerin yaşamsal faaliyetleri ve vücut fonksiyonlarının işleyebilmesi için vücuttaki su dengesinin korunması ile sağlanabilmektedir. İnsan Vücudunda biriken toksinleri dışarı atmak, vücudun ısısını dengede tutabilmek için idrarla 1500, deri yoluyla 500, dışkı ve solunum ile 300-300 olmak üzere toplamda 600 ml su kaybedilmektedir. Bu sayede sağlıklı bir kişinin günde içeceği su miktarı en az 2,5 litre olmalıdır. Çözüm olarak ise saatte bir bardak su tüketilmesi faydalı olacaktır. Su bir seferde değil de, güne yayılarak içilmelidir.” demiştir.

“SU İÇMEK İNSAN METABOLİZMASINI HIZLANDIRIR”

Günlük Öğünlerimizden 15 veya 30 dakika önce vücuda alınan suyun metabolizmayı hızlandıracağını bildiren Dyt. Aktaş, “Mide içinde hacim oluşturarak o öğünde daha fazla besin alımının önüne geçilmiş olur. Yemekle birlikte su içilme alışkanlığı varsa bu alışkanlığın devam ettirilmesinde fayda görülmektedir. Yemekle birlikte su takviyesi yapıldığında mideye daha az besin alınır. Bu sebeple suyun yemek yenildikten sonra alınan besinlerin kolayca sindiriminden, metabolik atıklarının dışarı atılmasına kadar her kademede çok önemli işlevleri vardır.


-------- Sponsorlu --------

Suyun-faydalari-nelerdir-ne-gundemKahve, çay,  kola, meşrubat vb. içecekler kesinlikle su yerine geçmemekte olup, günlük su tüketim miktarı olan 2,5 litre içinden sayılmaz. Öğünlerden önce su içmek açlık hissini azaltacağından ve bu da yemek sırasında gereğinden fazla yememizi engelleyecektir. Günlük hayatımızda yeteri kadar su içmek insan vücudundaki yağların erimesini sağlayarak yağ yakımını önemli derecede hızlandırır. Spor, egzersiz yaparken sık su içmekte metabolizmayı hızlandırmasında etkin olacağından fazla kiloların verilmesine yardımcı olur” demiştir.

“DİKKAT!!! SUYUN FAZLASI VÜCUT İÇİN ZARARLI OLABİLİR”

Herşeyin fazlası zararlı olacağı gibi Çok fazla su içmenin de zararlı olduğunu anlatan Aktaş, “Böbreklerin günde belirli bir oranda su atma hacmi vardır. Çok fazla su içildiğinde böbreklerin bunu vücuttan atması zorlaşacaktır. Bu nedenle fazla su kanda birikerek elektrolit dengesizliğine, sodyum kaybına, halsizliğe, bulantıya ve koma haline sebep olacaktır. Vücudun ihtiyacı olan yeteri kadar su içilmediği takdirde insan yaşamı tehlikeye sokabilir. İdrar rengi koyulaşmışsa, ciltte pul pul dökülmeler varsa, yemek yenilmesine rağmen sürekli açlık hissi oluşuyorsa, yorgunluk ile artan eklem ve kas ağrıları vücudun su ihtiyacı olduğunu göstermektedir.

Yüzde 1’lik su azalmasında hipotalamusta susama merkezi uyarılmaktadır. Yüzde 3’lük su kaybında kan hacmi ve fiziksel performans düşer. Yüzde 5’lik su kaybında birey konsantre olmakta güçlük çeker. Yüzde 8’lik su kaybında aşırı baş dönmesi, yorgunluk, soluk alıp vermede güçlükler oluşur. Yüzde 10’luk su kaybına uğranılırsa kas spazmı, aşırı yorgunluk, dolaşım – böbrek yetmezliği gibi önemli sağlık problemleri ortaya çıkar. Yüzde 20’lik su kaybı olması halinde insan yaşamı tehdit altına girebilir” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.