Isırgan Otu Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Isırgan Otu Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Isırgan Otu ile Saç Bakımı, Saç Dökülmesini Önleyen Isırgan Otu Kürü, Isırgan Otunun Faydaları ve Kullanımı

Eğer tabiat bir eczaneyse en faydalı ilaçlarından birinin ısırgan otu olduğuna dair şüphe yoktur. Toplarken ellerinizi kaşındırır ve her şeyde olduğu gibi bazı sakıncalar da taşır ama uygun miktarda kullanıldığında bir sürü derdin doğal çaresidir. Bu yüzden alternatif tıp olarak tanımlanan bitkilere dayalı tedavi reçetelerinde ismi sıklıkla geçer. Ciltte alerji yapabilir, toplarken çıplak elle dokunmayın. Sonuçta alerjik reaksiyonlar da ciddi sonuçlar doğurabilen olaylardandır.


-------- Sponsorlu --------

Isırgan Otu Hangi Hastalılara Karşı Faydalıdır?

Isırgan otunun yararları nelerdir diye merak edildiğinde karşınıza uzun bir liste çıkar. Öncelikle idrar enfeksiyonlarına karşı birebirdir ve idrar söktürücüdür. Sindirim sistemini düzenlediği, şişkinlikleri önlediği ve gaz problemine karşı faydalı olduğu bilinmektedir. Isırgan otu bunlardan çok daha ciddi sorunlara karşı da şifalıdır ki bunların başında kanser hastalığını önleyici olma özelliği gelir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kanserin tedavisinde değil, önlenmesinde kullanılmasıdır.

Isırgan otu vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sistem de kansere karşı baş silahımızdır. Sağlıklı bir yaşam için vücudumuzun savunma sisteminin  güçlü olması gerekir. Isırgan otu buna yardımcı olmaktadır. Kolestrol gibi kalp hastalıklarına neden olan sorunların çözümünde de ısırgan otunun şifasından yararlanabilirsiniz. Her gün azar miktar ısırgan otu çayı içerseniz kolestrolünüz düşer. Bu otta yüksek miktarda demir minerali vardır, bu da kansızlığa karşı en doğal çaredir. Isırgan otu ayrıca başta adet dönemi ağrıları olmak üzere çekilen sıkıntıları azaltır, ferahlık verir. Süt oluşumu çoğalttığı için lohusalara, öksürenlere, kandaki şeker miktarını dengelediği için şeker hastalarına, prostat büyümesi çekenlere ve cinsel iktidarsızlık sorunu yaşayanlara da ısırgan otu özellikle tavsiye edilmektedir. Önemli olan dikkatli kullanılması ve doktora danışılmasıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tansiyon hastalarının özellikle dikkat etmesi gerekir, çünkü ısırgan otunun zararları arasında kan basıncını arttırdığı başta gelmektedir. Kan inceltici ilaç alanların da doktora danışmadan ısırgan otu çayı içmemesi gerekir. Bu ot çok iyi bir idrar söktürücüdür, böbrekleri doğal yolla temizler fakat dikkatli olun. Böbrek hastalarının da ısırgan otu nasıl kullanılır konusunda  mutlaka doktora danışması tavsiye edilir. Ayrıca başta belirtildiği gibi deride alerjik reaksiyona neden olur, kaşıntı ve kızarıklık yapar. Toplarken eldiven kullanın, çıplak elle dokunmayın, yüzünüze sürmeyin. Bu arada cilt ve saç sorunlarının çözümünde deneyin diyerek piyasada satılan ısırgan otu kapsüllerini hiçbir şekilde doktora sormadan kullanmayın.


-------- Sponsorlu --------

Isırgan Otu Çayının Hazırlanması

İçinde A, B, E, D ve C vitaminleri ile demir bulunan ısırgan otunun çayını da içebilirsiniz. Fakat bütün bitki çaylarında olduğu gibi asla aşırıya kaçmayın ve günde bir fincanı geçmeyin. Isırgan otu çayı son zamanlarda bitkilerin tedavi gücüne örnek olarak sık sık tavsiye ediliyor, üstelik lezzetli de. Isırgan otu çayı nasıl hazırlanır konusunda pek çok tarif var, bunların içinde en yaygın olanı her bir bardak çay için bir çay kaşığı dolusu kurutulmuş otu kaynamış suyun içine atmak ve 15 dakika kadar demlenmesini beklemek. Otun kendisini kaynatmanıza gerek yok. Bu arada demlenme süresini sonuna kadar bekleyin. Kısa demlenmiş çaylar boğazda kaşıntı yapabilir. Demlenen ısırgan otu çayının suyu ile duş sonrası saçlarınızı durulayın, böylelikle saçınızın dökülmesini önlemiş olursunuz.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Demlenir

Isırgan Otu Çayı Nasıl Demlenir

Kozmetik Sanayi İçinde Isırgan Otu

Hasatlıklara karşı önleyici etkileri olduğu bilinen otlar çoğu kez kozmetik sanayi içinde hammadde olarak da kullanılır. Bu kadar şifalı olduğu bilinen ısırgan otunun bu yüzden şampuan ve kremlerinin olması da normal. Saç dökülmesini önlediği ve yeni saç oluşumu sağladığı söylenen ısırgan otlu şampuanlar bugün çeşitli markalar altında satışa sunuluyor. Seçmek istediğinizde öncelikle markanın güvenli olmasına dikkat edin ve kendi saç türünüze uyan bir ısırgan otu şampuanı alın. Günlük saç bakımı içinde rahatça kullanabilirsiniz. Muhteviyatında doğal olarak taşıdığı vitaminler saçlarınızı besleyecek, saç derinizi de güçlendirecektir. Aynı pozitif sonuçları cildinize sürdüğünüz ısırgan otu kremleri de vermektedir. Kremi vücuduna masaj yapar gibi yavaş hareketlerle sürerseniz daha iyi olur. Cildinizi besler ve canlandırır. Ayrıca bu bitkinin doğal yağlarını da cilt bakımında kullanabilirsiniz. Isırgan otu yağı nasıl kullanılır sorusuna verilen cevaplar aynı krem kullanımında olduğu gibidir.

Sofralarınızdaki Şifa; Isırgan Otu

Şampuan, krem, doğal yağ ve çay gibi çeşitlerinden başka ısırgan otunun pirinçli ve salçalı yemeği de yapılır. Bu konuda son söz afiyet olsun demektir.

Kanser hücrelerini sadece 2 günde öldüren faydası saymakla bitmeyen her derde deva Uçkun-Işkın Otu hakkında bilgi almak için tıklayınız..

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.