İSTİRİDYE MANTARI Hakkında Ne Biliyorsunuz?

İSTİRİDYE MANTARI Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Son Zamanlarda Çok kazandıran ve Girişimcilik Sloganı ile İsminden Oldukça Sık Söz Ettiren İstiridye Mantarı; Lezzet bakımından da oldukça popüler hale gelmiştir. Peki İSTİRİDYE MANTARI ne anlama gelir ve kökü nereye dayanır, istiridye mantarı nasıl üretilir? ve istiridye mantarının yemek tarifinin püf noktaları bu haberimizde…


-------- Sponsorlu --------

Öncelikle İSTİRİDYE MANTARI NEDİR?

İstiridye mantarı, bilimsel olarak Pleurotus ostreatus adı ile anılır. Yani bu isim doğada yetişen yaprak, kavak ve karakulak mantar türlerine konulan bir isimdir. Doğal ortamda bulunan kavak ile kayın gibi ağaçların gövde bölgesinde istiridye şeklinde oluşması nedeniyle adı İstiridye Mantarı olarak tanımlanmıştır. Bu mantarın diğer mantarlardan ayıran diğer bir özellik kültür ortamlarında yetiştirilebilen ender mantarlarının isimleriyle anılmaktadır. Hoş bir kokusu ve lezzeti olan bu mantar, Ülkemizde de giderek çok ilgi görmektedir. Bu nedenle tüketim ve üretim açısından oldukça fazla rağbet görmektedir.

Peki İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

İstiridye Mantarı

İstiridye Mantarı

Yöntemlerden bir tanesi ağaç kütüklerinde yetiştirilebilir. Ağaç kütüklerinde mantar üretimi için, en uygun kütük yukarıda da bahsetmiş olduğumuz kütük kayın ya da kavak ağacı tarzı yumuşak dokuya sahip ağaçlar olmalıdır. Matkabın uygun ucuyla 5-6 cm büyüklüğünde delikler açılarak içerisine miseller yerleştirilir. Daha sonra tohumların üstü eritilen bal mumu ile kapatılır. Yapılan işlemin ardından kütük siyah poşet ile örtülür ve bu halde 1,5 – 2 ay kadar bekletilir. Bu süre sonunda poşet açılır ve 5 ay sonra hasat edilmeye başlanır.


-------- Sponsorlu --------

İkinci yöntem ise kompost yöntemidir. Çok dikkat edilecek olan bir hususa yer verecek olursak tamamen bitkisel atıklar ile hazırlanacak kompostlar, mantarın büyümesi için mutlaka steril olmalıdır. Bu yüzden pastörize işlemini haşlama yöntemini kullanarak yapmanız gerekmektedir. Kompost şeffaf bir naylonun içiresine konulur ve misel ekim gerçekleştirilir. Ekim sonrası poşet bağlanır ve steril bir tornavida ile poşette delikler açılır. Işık almayan bir ortamda bir ay bekletilir ve misel sarımı yapılır. Son olarak poşete bıçak yardımıyla kesikler atılır ve mantarların dışarıya çıkmasına yardımcı olunur.

İstiridye Mantarının Ülkemizdeki Yeri

Devletimiz oldukça yaygı ve popüler olan bu girişimcilik için, istiridye mantarı yetiştiriciliğine önem vermekte ve yetiştirmek isteyen genç nüfusa hibe vermektedir. Ayrıca Kosgeb bu tür mantar yetiştiriciliği desteklemektedir. Bunun için sadece 100 metrekarelik kapalı bir ortamda üretim yapıyor olmanız yeterli olacaktır. Geniş pazarı olan bu mantarı, toptancılara ya da yüksek fiyatlarla internet ortamından satabilirsiniz.

Başlıca İstiridye Mantarının Sağlığa Faydaları

★ Kansızlık (Anemi) hastalığına olumlu katkı sağlar.
★ Tüm mantar çeşitleri arasında B1 ve B2 vitamini açısından en zengin olanıdır.
★ Tansiyonu olanlar için, dengeleyici özelliği vardır.
★ Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak hazımsızlık sorununu ortadan kaldırır.
★ İçeriğinde Lentinian adında madde bulundurur ve bu madde vücuttaki tümörleri yok eder.
★ Çeşitle enfeksiyon ve damar sertliğine karşı koruyucu özelliği vardır.

Başlıca faydalarını paylaştıktan sonra sizde İstiridye Mantarının Bilinmeyen Faydalarını yorumlarınızla takipçilerimize paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.

Şevketi Bostan bitkisinin bilinmeyen faydaları için bağlantıya tıklayınız…

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.