Kadınların Asla Görmezden Gelmemeleri Gereken Akciğer Kanseri Belirtileri

Kadınların Asla Görmezden Gelmemeleri Gereken Akciğer Kanseri Belirtileri
Sağlık 30 Ağustos 2019 0 yorum

Kadınların Asla Görmezden Gelmemeleri Gereken Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri, her iki cinsiyet için de ikinci en sık görülen kanser türüdür. Belirtiler ve uyarı işaretleri erkekler ve kadınlar için farklıdır, bu yüzden onları nasıl tanıyacağınızı öğrenmeniz gerekir.


-------- Sponsorlu --------

Kadınlarda Akciğer Kanseri

Kadınlarda akciğer kanseri, adenokarsinom olarak bilinir ve akciğerlerin dış katmanına yayılır. Bu, semptomları tespit etmeyi zorlaştırır ve çoğu zaman, akciğerlerdeki tümör fark edilmeden önce büyür. Başlıca semptomlar bel ve omuz ağrısının yanı sıra fiziksel aktiviteler sırasında nefes darlığıdır.

Dikkat etmeniz gereken diğer belirtiler şunlardır:

  • Artan mukus ve mukus renk değişimi;
  • Kan tükürmek;
  • Süregelen öksürük;
  • Balgam ya da kan tükürme;
  • Sert ve hırıltılı nefes alıp verme.
  • İştah Kaybı ve Zayıflama
  • Göğüs Ağrısı
  • Geçmeyen ve giderek kötüleşen öksürük

Adenokarsinomun saptanması kolay değildir ve vücudun diğer bölgelerine hızla yayılabilir. Genellikle çok geç fark edilir ve kas kütlesi, baş ağrısı, yorgunluk, iştah kaybı, ani kilo kaybı, kan pıhtıları, boyun ve yüz şişmesi, eklem ve kemik ağrısı, kemik kırıkları ve hafıza kaybı gibi semptomlara neden olur. Kemikler, karaciğer, lenf düğümleri ve adrenal bezlere yayılabilir.


-------- Sponsorlu --------

Erkeklerde Akciğer Kanseri

Erkekler skuamöz hücreli karsinom adı verilen bir tür akciğer kanserinden muzdariptir. Bu tür kanser, bronşların yakınındaki akciğerlerin orta kısmında gelişir ve hava yollarında tıkanmalara neden olabilir. Bu, hırıltı, kronik öksürük, zatürre ve bronşit gibi tekrarlayan akciğer enfeksiyonları gibi semptomlara yol açar.

Erkeklerde semptomlar daha belirgindir, ancak sigara içenler genellikle bunları görmezden gelir. Akciğer kanserinin erken belirtilerini fark etmek çok önemlidir ve hayatta kalma şansınızı arttırır. Akciğer kanseri çok ölümcül bir hastalık olduğundan, onları başka bir şeyle karıştırmayın.

DOĞRU BESLENME ÖNEMLİ

Akciğer kanseri konusunda yapılan birçok çalışma, günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketen kişilerde akciğer kanseri riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Akciğer kanseri riskini azaltan önlemler kadar kanser riskini artırabilen unsurlar da söz konusudur. Örneğin sigara içen kişilerin “A vitamini ve beta karoten” yönünden zengin gıdalar tüketmesinin riski artırdığı biliniyor.

Et Beni Siğil Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir Önlenir detayları için Tıklayınız

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.