Meyan Kökünün Faydaları ve Meyan Kökü Şerbeti

Meyan Kökünün Faydaları ve Meyan Kökü Şerbeti

Meyan Kökü Nedir? Meyan Kökünün Faydaları ve Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılır?

Meyan Kökü Nedir?


-------- Sponsorlu --------

Baklagiller familyasına mensup olan bu bitki, özellikle sulak ve nemli yerlerde yabani olarak kendiliğinden yetişmektedir. Boyu 50 – 150 cm arasında değişmektedir. Çok yıllık olan bu bitkinin yaprakları tüylü yapıdadır. Çiçekleri ise; leylak, açık mor, pembemsi leylak renklerinde olabilmektedir. Meyveleri esmere yakın kırmızı renktedir. Şekil itibariyle fasulye kapsülüne benzemekte olup içerisinde 3 – 6 tane esmek tohum yer almaktadır.

Meyan-koku-faydalari1-ne-gundem-300x168Meyan kökü bitkisinin kök kısımları, kazık şeklinde olup ana ve yan sürgün köklerden oluşmaktadır. Yan köklerinin yardımıyla kısa sürede çevresine yayılabilmektedir. Akdeniz ülkeleri, Türkiye, Rusya, Ukrayna Türkistan’da yetiştirilmektedir. Meyan kökleri; soyularak ve soyulmadan 2 farklı şekilde kurutulabilmektedir. Bu yüzden 2 türe ayrılmaktadır.

Özellikle kozmetik ürünlerinde oldukça yaygın olarak kullanılan meyan kökü, aslında çok eski çağlardan bu yana alternatif tıp alanında kullanılmaktadır. Bunun sebebi, meyan kökünün cilt ve saç sağlığına çok faydalı olmasıdır.

Meyan kökü öncelikle, Asya ülkelerinden olan Çin ve Mısır uygarlıklarında kullanılmaya başlanmış olup sonradan Avrupa’ya ve tüm dünyaya yayılmıştır. İçerisinde çok çeşitli maddeler bulunması sebebiyle birçok sağlık durumunda rahatlama sağlamaktadır.

Meyan Kökünün Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?


-------- Sponsorlu --------

 • Vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra; ses kısıklığına, öksürüğe ve balgam sökülmesine çok iyi gelmektedir.
 • İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Ülser ve gastrit rahatsızlıkları başta olmak üzere çeşitli mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 • Kramp durumlarında; kramp çözücü etkisi olmaktadır.
 • Akne, sivilce ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına karşı meyan kökü kullanılması tavsiye edilmektedir.
 • Ağız içinde oluşmuş olan yaralara karşı, meyan kökü kullanılarak hazırlanmış olan gargara yapılması tavsiye edilmektedir.
 • Kış mevsiminde yaşanan; grip, soğuk algınlığı, nezle ve bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı vücudu korur. Ayrıca ses kısıklığına karşıda etkilidir.
 • Böbrek ve karaciğerler için faydalıdır.
 • Vücudun ferahlamasını ve rahatlamasını sağlar.
 • Sindirim sistemini rahatlatır. Hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelir.
 • Ağız içinde çıkan yaralardan olan aftlara karşı gargara yapmak suretiyle tüketilmesi önerilmektedir.
 • Egzamaya karşı kullanılacaksa; jel haline getirildikten sonra rahatsızlık olan bölgeye sürülmesi gerekmektedir.
 • Polikistik over sendromu yaşayan kişilere önerilmektedir.
 • Kronik yorgunluk yaşayan kişilere fayda sağlar.
 • Balgam söktürücü olarak kullanılacaksa; günde 3 defa 1 gram toz halinde meyan kökü yenmesi önerilmektedir.
 • Gastrit ve ülser tedavisinde; günde 20 – 25 gram kadar meyan kökünün çiğnenmek suretiyle yenmesi önerilmektedir.
Meyan Kökü Şerbeti Tarifi

Meyan Kökü Şerbeti Tarifi

Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Hazırlanır?

Meyan kökü şerbeti, meyan bitkisinin köklerinin ezilmesi veya su ile ıslatılması ile hazırlanmaktadır. İşte 2 farklı tarif;

Tarif 1:

1 avuç kadar meyan kökünü ezin. Üzerine yeterli miktarda su (3 litre su tavsiye edilmektedir) ilavesi yapın. 24 – 48 saat kadar meyan köklerini suda bekletin. Bu sürede, meyan kökleri kendine özgü lezzetini ve rengini suya verecektir. Bu suyu süzdükten sonra tüketebilirsiniz. Eğer kıvamının yoğun olduğunu düşünüyorsanız yanında su ile birlikte tüketebilirsiniz.

Tarif 2:

Bir tatlı kaşığı kadar meyan kökünün üzerine bir bardak kadar soğuk su ekleyin ve 1 saat kadar bekleyin sonrasında tülbent içine alarak sıkın ve güzelce süzün. Elde ettiğiniz sıvıya; 5 damla kadar limon suyu, 1 – 2 yaprak taze nane ve 3-4 tane buz ekleyin. Sıcak havalarda çok hoşunuza gidecek olan bu şerbet, sağlığınız açısından da oldukça faydalıdır.

Uyarı: Meyan kökü şerbeti içmesi önerilmeyen kişiler ; Yüksek tansiyon ve şeker hastalarının yanı sıra hamile olan bayanlara da bu şerbet önerilmemektedir.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.