Misvak kullanmanın insan sağlığına faydaları

Misvak kullanmanın insan sağlığına faydaları
Genel, Sağlık 24 Şubat 2015 2 yorum

Misvak’ın içeriğinde sapanin, silisyum, kalsiyum oksalat, kükürt, tanen ile mineral bulunur. Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ümmetine misvak kullanımını tavsiye etmiştir. Bu yüzden misvak;

Her şeyin başında iyi bir antiseptiktir.


-------- Sponsorlu --------

Ağız koku problemini ortadan kaldırır..

Diş çürümelerini önüne geçer.

Diş etlerini önemli derecede güçlendirir.

Sürekli kullanımında diş eti kanamalarının sona ermesine neden olur.

Balgamı yok eder.

Ağız kuruluğunu önleyerek akıcı konuşmamızı sağlar.

Misvak yağı eklem ağrılarının iyileşmesinde etkilidir.

Misvak tohumu mide güçlendiricisidir.

Devamlı kullanımda hem sesi hem de cildi anlamda güzelleştirme özelliği bulunmaktadır.

Misvak kullanımı bir sünnet-i seniyyeyi ihya ettiğimizden dolayı amellerimiz de sevaplarımızı artırır.

Misvak içerdiği etken maddeler sayesinde dişlere olduğu kadar ihtiva ettiği kimyevi maddeler dolayısıyla gözler için de faydalı bir ağaçtır.

Her zaman uykudan ve namazdan önce mutlaka misvak kullandığını öğrendiğimiz Resulullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) ümmetine misvak ile ilgili tavsiyelerini paylaşmak istedik:

Oruç tutanlar her sabah misvak kullansınlar, akşama doğru kullanmasınlar, nedeni ise iftarda iki dudağı kurumuş olan kimseler kurumuş ağzı kıyamet gününde nur olacaktır.

Ağızlarınız Kur’an’ın geçtiği yollardandır. O yolları misvakla temizlemek önem arz etmektedir.

Misvak kullanma konusunda  Cebrail’den (as) o kadar çok telkin aldım ki bu konuda bir vahiy gönderileceğini zannettim.

Ümmetimi zorlamayacağına inansaydım, onlara her abdest alışlarında misvak kullanmalarını emrederdim.

Hz. Ayşe validemiz (r.anha) şu şekilde rivayet etmektedir: Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) eve geldiği zaman ilk iş olarak dişlerini misvakla temizlemek olurdu.


-------- Sponsorlu --------

misvak-ile-ilgili-hadis-ne-gundemİnsan için Ağız kokusuna bitkisel çözüm

Ağız kokusu sürekli bir hâl almışsa bunun sebebi genellikle diş ve ağız bakımına özen göstermemektendir. Çok fazla hayvansal gıda tüketmek, sinüzit, solunum yolu hastalıkları ve ateştir.

Bununla beraber mide yeterince asit salgılamıyor yada çok proteinli yemeklerden sonra hemen meyve tüketirseniz, yediğiniz meyveler midenizde mayalanabilir ve oluşan gazlar nefes ve dolayısıyla ağız kokusuna yol açabilir.

Zor Anlar için Çantanızda kuru karanfil olsun

İnsan sağlığı için her şeyden önce ilke olarak çok fazla yeşil yapraklı sebzeleri düzenli olarak yemeniz gerektiğini unutmamalıyız. Hazımsızlık veya mide gazı sorunlarınız varsa mideniz yeterince asit üretimi yapmıyor demektir. Sindirim sisteminizi normal ritminde çalıştırmak için et, balık ve yumurtalı yemeklere sirke koymakta fayda olacaktır. çeşitlerinden elma sirkesinde normal mide asidi kuvvetinde asetik asit bulunmaktadır. 1/2 litre ılık suya elma sirkesinden iki çay kaşığı koyup iyice karıştırın. Her gün bu karışımla gargara yapmak her durumda olmasa dahi bir çok durumda ağız kokusunun ortadan kalkmasına fayda sağlar.

Eğer ağız kokusundan şikâyetiniz varsa yanınızda mutlaka küçük bir kutu içinde kakule yada kuru karanfil taşıyın ve sakız çiğner gibi bunları bir müddet çiğneyin.

Düzenli olarak ekinezya çayı ile ağzınızı çalkalamak ağız kokusu yapan diş eti enfeksiyonlarının tedavisinde tavsiye edilmektedir. Bu nedenle iki çay kaşığı ekinezya kökünü su dolu bir fincan içerisine koyun. Ağzını hava almayacak şekilde kapatarak 10 dakika kadar ağır ateşte kaynatın ve soğuduktan sonra kullanabilirsiniz.

Kokuların en ağırı sarımsak yediyseniz ve kokudan rahatsız olacağınız bir ortamda olacaksanız şunu unutmamalısınız; sarımsağın içerdiği kimyasal maddeler sindirim esnasında kana karışır ve sonra nefesle dışarı atılır. Bunun önüne geçmek için sarımsak yedikten sonra duş alın, ardından bir bardak suya üç damla nane yağı damlatın ve bu karışım ile gargara yapın. Duş alma imkanımız yoksa başka alternatif, maydanoz yaprağı ile karanfil çiğneyin.

2 yorum yapılmış. Bir yorumda sen yap!
    mehmet 3 Haziran 2015 - 13:50

    Gerçekten çok faydalı bilgiler var bu sitede. Misvak konusunda bilmediğim bilgileri öğrendim. Emeği geçenlere Teşekkürler.

      EDİTOR 3 Haziran 2015 - 15:51

      Biz teşekkür ederiz Mehmet Bey.Siz değerli okurlarımız için gündeme dair haber ve faydalı bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz. Sağlıcakla kalın.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.