Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Formüller

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Formüller

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Formüller

Öksürüğe iyi gelen birçok bitkisel formül bulunmaktadır. Öksürük krizleri başladıkları zaman kolay kolay geçmeyen ve uzadıkça kişiyi daha çok rahatsız eden bir sağlık sorunudur. Öksürük krizleri genellikle gündüzleri yaşanmaktadır ancak kimi zaman bireyi uykusundan uyandıracak derecede rahatsız eden öksürük durumları da yaşanabilmektedir. Gün içinde sessiz ortamlarda veya önemli bir toplantı esnasında zorda kalmak istemiyorsanız, size sunacağımız bitkisel formülleri denemenizi tavsiye ederiz.


-------- Sponsorlu --------

Ihlamur Çayı

kuru-oksuruk-tedavisi-negundemÖksürüğe iyi gelen bitkisel formüllerden ıhlamur çayı en sık tercih edilen ve en etkili olduğu düşünülen bitkisel çaydır. Ihlamur çayının içerisinde bulunan bileşenlerden olan flavoboidler; vücuttaki iltihabı atıcı ve ağrı kesici etki göstermektedir. Yine ıhlamur çayının içerisinde yer alan musilajlar; boğazı yumuşatırken tahriş olmasını önleyici etki sağlar.

Öksürüğe karşı etkili olması adına, günde 2 – 3 bardak kadar ıhlamur çayı içilmesi önerilmektedir. Çayınızı içerken içine şeker koymak yerine bal koymayı tercih etmenizi öneririz. Bunu önermemizin bir diğer sebebi ise; şekerin çay içinde bulunan bir takım maddeler ile reaksiyona girebilmesidir. Balınızı ekleme konusunda dikkat etmeniz gereken durum ise; balınızı eklerken çayınızın sıcaklığının 40 derecenin altında olmasına özen göstermenizdir.


-------- Sponsorlu --------

Ayva Yaprağı

Ayva meyvesinin hem kendisi hem de yaprakları çok eskiden beridir öksürüğe karşı kullanılmaktadır. Ayvanın içerisinde bulunan bileşenler, boğaz yolu enfeksiyonlarında oldukça etkili olmaktadır. Ayva meyvesinin hem çiçek hem de yaprak kısımlarını kullanarak, demlemek suretiyle çay hazırlayabilirsiniz.

Eğer kuru ayva yapraklarını kullanacaksanız, 10 – 15 dakika kadar demlemeniz gerekmektedir. Taze ayva yaprağı kullanma imkanınız varsa 3 – 5 dakika kadar demlemek yeterli olacaktır. Ayva meyvesinden hazırlayacağınız çaylardan günde 2 – 3 fincan kadar tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Ayva, Ihlamur ve Bal Karışımı

Öksürüğe iyi gelen bitkisel formüllerden en etkili olanı budur. Bu 3 malzemenin birlikte kullanılmasıyla hazırlayacağınız çay ile çok daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Bu çaydan günde 2 – 3 fincan kadar tüketmeniz yeterli olacaktır. Boğazların yumuşarken iyileşmesini sağlayan gerçekten muhteşem bir karışım çayıdır.

Ekinezya Çayı

Ekineya bitkisi özellikle nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda kullanılan bir bitki çeşididir. Ekinezya bitkisi üzerinde yapılan araştırmalar, bu bitki çeşidinin boğaz ve akciğerlerde oluşmuş olan iltihapların sebep olacakları hasarları azalttığını göstermiştir. Demlendikten sonra içine 1 tatlı kaşığı kadar bal eklendikten sonra günde toplam 2 fincan kadar içilmesi yeterli olmaktadır.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.