Öksürüğü Kesen Doğal Tedavi Yöntemleri

Öksürüğü Kesen Doğal Tedavi Yöntemleri

Öksürüğü Kesen Doğal Tedavi Yöntemleri

Öksürük sorunu birçok kişinin canını sıkın bir durumdur. Bu durumda olan kişiler en kısa sürede bu durumdan kurtulmak isterler. Bu yazımızda sizlerle, kişiyi oldukça rahatsız eden ve yoran bu durumdan doğal yollarla kurtulabilmeniz için öksürüğü kesen tedavi yöntemlerini paylaşacağız.


-------- Sponsorlu --------

Öksürük Nedir?

Öksürük, kişide solunum yollarının tıkanması sebebiyle vücudun kendiliğinden verdiği bir tepkidir. Bu tepki ile vücudumuz tıkanık olan hava yollarının açılmasını sağlamaya çalışmaktadır. Öksürüklerin yaşanmasının pek çok sebebi olabilmektedir. Eğer uzun süredir devam eden bir öksürük sıkıntınız varsa mutlak doktora gitmenizi öneririz. Bilhassa akciğerlerin iltihaplanması kaynaklı olan öksürükler, tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir.

Öksürüğün Kesilmesine Yardımcı Olan Doğal Tedavi Yöntemleri

Bol Su Tüketin

Öksürüğü kesen tedavi yöntemlerinin başında uzmanlar tarafından önerilen bol su tüketilmesi yer almaktadır. Gün içinde bol miktarda su tüketerek boğazınızda birikmiş olan balgamın atılmasını kolaylaştırmış olursunuz. Ayrıca boğazınızın yumuşamasına ve gıcığın alınmasına yardımcı olmaktadır. Gıcık halinde gerçekleşen öksürükler genellikle geniz akıntısının oluşması kaynaklı olmaktadır. Geniz akıntısının artmasıyla birlikte öksürük gıcıklaşır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından olan hastalıklar, öksürüğün oluşmasına sebebiyet vermektedir.


-------- Sponsorlu --------

Kekik ve Bal Çayı Tüketin

Kekik ve bal çayını hazırlamak için; bir tutam kadar kekik yaprağını, kaynayan suda 10 dakika kadar demleyin. Hafif soğuduktan sonra üzerine bir çay kaşığı kadar süzme bal ekleyin ve karıştırın.

Karabiber Çayı Hazırlayın

Karabiber hastalık durumlarında itici gelebilmektedir ancak karabiberin içerisinde bulunan kimyasal maddeler, kişide balgam oluşumunu hızlandırıcı etki göstermektedir. Karabiber ve bal ile hazırlanan çayı tüketerek öksürüğünüzü büyük oranda yavaşlamasını sağlarsınız.

Karabiber çayını hazırlamak için; 1 çay kaşığı kadar taze çektiğiniz karabiberi, 2 yemek kaşığı kadar süzme bal ile karıştırınız. Üzerine kaynar haldeki kaynamış suyu dökün ve 10 dakika süreyle demlendirin. Demlemiş olduğunuz çayı süzerek tüketin.

Limon ve Karabiberi Birlikte Tüketin

Karışım biraz itici gelse de öksürüğü kesmede çok etkilidir. Hazırlamak için; bir tane limonu dörde kesin ve parçalardan birisinin üzerine karabiber ve tuz ekledikten sonra tüketin.

Ilık Süte Bal Ekleyin

Bu yöntem genel olarak uygulanan ve etkili olan bir yöntemdir. Böylece boğazlarınızı yumuşatmış ve rahatlatmış olursunuz. Ilık halde olan sütün içerisine, 1 tatlı kaşığı kadar süzme bal ekledikten sonra için.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.