Oolong Çayı ve İnsan Sağlığına Faydaları

Oolong Çayı ve İnsan Sağlığına Faydaları

Oolong Çayı hakkında bilgi ve bu popüler çayın faydaları

Oolong çayı, ciddi miktarda antioksidan içermesinden dolayı kalp rahatsızlığına bağlı hastalıklarda kullanılabilmektedir. Bu çayın içilmesi durumunda antioksidanlar iyi olmayan kolesterol seviyesini minimum düzeye indirirken iyi olan kolesterolün yükselmesine yardımcı olur. Böylelikle Oolong Çayın bu etkisi damarda tıkanıklara yol açan kolesterol birikiminin önüne geçerek mevcut plakların arınmasına fayda sağlamaktadır. Oolong Çayı hakkında bilimsel olarak yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde, bu çayı düzenli kullananlarda hipertansiyon probleminin meydana gelme olasılığını yüzde elli oranlara kadar azıldığı belirtilmiştir.


-------- Sponsorlu --------

Günlük hayatımızda çeşitli nedenlerle içtiğimiz yeşil çay ve siyah çaylarda olmayan ve yalnızca oolong çayının karakterinde bulunan çeşitli polifenoller kan şekeri seviyesini düşürmeye etkilidir. Uzak Doğu (Tayvan)’da gerçekleştirilen çalışmaya göre günlük 2-3 bardak oolong çayının içilmesi kan şekerini neredeyse şeker ilaçları oranında düşürdüğü gözlemlenmiştir. Bir ayrıntıya yer verecek olursak henüz bu çayın bahsetmiş olduğumuz bu etkisi için çeşitli araştırmalara başvurulması gerekmektedir.

Oolong Çayı Neye İyi Gelir, Faydaları ve Kullanımı;

Polifenoller kan şekerini düşürmeye yardımcı olmasının yanı sıra ağız diş sağlığının gelişmesinde ve diş çürümesine önleyerek koruma sağlamaktadır. Oolang Çayı üzerine Japonya’da eğitim veren Osaka Üniversitesince gerçekleştirilen araştırma sonucunda gündelik olarak 1-2 bardak içildiğinde ağız içi temizlenerek diş çürüme oranında düşüş gözlemlenmiştir.


-------- Sponsorlu --------

Kateşinlerin diğer adıyla antioksidanların, özel durumlarda kanserli hücrelerin meydana gelmesini yavaşlattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Oolong çayı, kateşin açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olması nedeniyle oolong çoğu alanda olduğu gibi kanser araştırmalarına da dahil olmuştur.  Denek hayvanlar üstünde gerçekleşen çalışmalarda yüzde yüz olmamakla beraberinde büyük sayıda hayvanlarda tümör boyutunda küçülmelerin meydana geldiği gözlemlenmiştir. Bu çay içermiş olduğu güçlü antioksidanlar sayesinde oldukça zararlı toksinler vücuttan atılarak cilt güzelliğine katkıda bulunabilmektedir. Ayrıca Popüler Oolong Çayı ile Zayıflama, metabolizma hız seviyesini yükselmesi sayesinde kalori yakma oranını artırarak kilo kaybına yardımcı olmaktadır.

Oolong’un Yan Etkileri Var mıdır?

Oolong çayının içeriğinde, kahvede bulunan kafein miktarı kadar olmasa da belirli bir oranda kafein içermektedir, Buna bağlı olarak fazla tüketilmesinde mide bulantılarına yol açabilir ve çarpıntılara sebep olabilmektedir. Günün geç saatlerinde tüketilmesinde uykusuzluğa neden olacağı gibi tansiyon seviye sinide yükseltebilmektedir. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde idrar söktürmede etkili olduğundan aşırı tüketilmesinde vücuttaki su oranınında aşırı ölçüde kaybolmasına neden olmaktadır.

NeGündem okurlarına özel, Zerdeçal Kürü ile Zayıflama ve Faydalari için tıklayınız.

3 yorum yapılmış. Bir yorumda sen yap!
  Nazlı 18 Nisan 2016 - 13:27

  Çok faydalı duruyor.
  Bu bitkiyi nereden temin edebiliriz.
  Yardımcı olursanız sevinirim

  Hamit 18 Nisan 2016 - 13:37

  İlk defa duydum acaba sonuç Nasıl olacak paylasımlar ıcın tesekkurler

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.