Portakal Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları

Portakal Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları
Güzellik 15 Temmuz 2017 0 yorum

Portakal Kabuğunun Bilinmeyen Özellikleri, Diş beyazlatmak, kilo vermek, siyah lekelerden kurtulmak için portakal kabuğundan faydalanmak mümkün. Birbirinden faydalı reçetelerle tüm sorunlarınıza çare bulabilirsiniz. C vitamini kaynağı olarak bilinen portakalın çeşitli mucizeleri mevcut.


-------- Sponsorlu --------

Ayrıca portakal içerisinde A, B vitaminleri mevcut. Çözünebilir lifler, fosfor, magnezyum, kalsiyum, potasyum, diğer besin maddeleri de portakal kabuğunun içinde bulunmakta. Kurutulmuş portakal kabuğu bağırsak kurtlarının da yok edilmesini sağlamaktadır. Portakalı soyarak baş ucunuza koymak etkili olacaktır. İçine değil fakat kabuklarını baş ucuna koymak oldukça sağlıklı. Portakal kabuğunda bitkisel besinler, flavonoid bulunmaktadır.

Beyaz ve Siyah Noktaları Yok Eden Portakal Kabuğu

Portakal kabuğunun rendesi, ölü ve kir cilt hücrelerini temizlemeye yaramaktadır. Doğal peeling özelliği görmektedir. Portakal kabuğu tozu bağırsak hastalıkları için de son derece faydalıdır. Siyah noktalar ve beyaz uçlu sivilcelerin oluşumu da önlenmektedir. Akne oluşumunu da azaltma özelliğine sahiptir.


-------- Sponsorlu --------

  • Aynı miktarlarda portakal kabuğu ve yoğurt rendesi birbirine karıştırılmalıdır.
  • İyice karıştırıldıktan sonra nazik şekilde dairesel hareketlerle boyun ve yüz bölgesine sürülmelidir.
  • Sürüldükten sonra 15 ile 20 dakika beklemek gereklidir.
  • Ardından ıslak el yardımıyla maske çıkarılmalıdır.

Bu yöntem her gün yapılarak siyah ve beyaz noktalardan kurtulmak mümkündür. Portakal kabuğunun cilde faydaları da son derece faydalıdır. Önleyici olarak haftada bir kez yapılabilir.

Dişleri Beyazlatma Özelliği Olan Portakal Kabuğu

Dişlerde meydana gelen sararmaları taze portakal kabuğu ile giderebilirsiniz. D-limonene bileşeniyle sigaradan kaynaklanan diş lekelerini giderebilir. Portakal kabuğunu soyarak dişleri 2-3 kez ovmak son derece faydalıdır. Ilık su ile sonrasında durulanmalıdır. Günde 2 kez bu yöntem tekrarlanmalıdır.

Portakal Kabuğunun Zayıflamaya Yardımcı Özelliği

Kilo verme konusunda portakal kabuğu son derece faydalıdır. Portakal kabuğu nasıl kurutulur diyenler için serin-kuru ortamlarda olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Antioksidan özelliği ile vitaminler yağ yakmaya yardımcı olmaktadır.

  • Portakal kabukları serin ve kuru yerde kurutulmalıdır.
  • Kurutulduktan sonra 1 çorba kaşığı kabuğunu 1 fincan suya koymak gereklidir.
  • Üzeri kapatılıp 10 dakika bekletilmelidir.
  • Kabukları çıkararak bal eklenmesi gereklidir.
  • Her gün bu çay 2 bardak içilmelidir.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.