Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydası Nedir?

Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydası Nedir?

Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir? Çok Faydalı Rezene Bitkisi ile Alakalı Her Şey Burada…

Rezene Bitkisi

Rezene, uzun ömürlü bir bitki olup yıl boyunca kolaylıkla bulunabilmektedir. Sarıya çalmakta olan yeşil gövde kısmı dik olup saplarının içi boştur. Boyu 2,5 metreye kadar varmakta olan bu bitkinin çiçekleri sarı renktedir.


-------- Sponsorlu --------

Akdeniz bölgesine özgü olan bu bitkiye, özellikle manastırlarda rastlanmaktadır. Akdeniz ve Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde doğal olarak yetiştirilmektedir. Rezene bitkisinin soğan, yaprak ve tohum kısımları genel olarak yemeklerde kullanılmaktadır ayrıca tohumlarının kurutulmuş halinden çay olarak faydalanılabilmektedir. Hazırlanan bu çay başta hıçkırık sıkıntısının giderilmesi başta olmak üzere aşırı ve rahatsız eden gazın azaltılmasında oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra;

 • Toksinlerin atılmasına, safra üretimine ve mide kasılmalarına iyi gelmektedir.
 • Kişinin göz sağlığına olumlu yönde etki ederken yüksek tansiyonunun düşürülmesini sağlar.
 • Öksürüğe çok iyi gelmektedir.
 • Bağırsakların temizlenmesini sağlarken rahim kasılmalarını hafifletir.
 • Vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir.
 • Düzenli kullanıldığı zaman kişinin bağışıklık sistemini güçlendirir.


Sakinleştirici Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sakinleştirici Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Sakinleştirici Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Rezene çayının hazırlanışı oldukça basittir. Bunun için büyükçe bir çay fincanı, 1 – 1,5 çay kaşığı kadar rezene tohumu yeterli olacaktır. Rezene tohumlarının kullanılabilir hale gelmesi için öncelikle rezene tohumlarını, kaşığın arka kısmı ile ezmeye çalışın. Ezmiş olduğunuz rezene tohumlarını fincanınızın içine atın. Kaynamış olan suyunuzu, fincanınıza ilave edin ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Sonrasında süzerek çayınızı gönül rahatlığıyla için. Rezene çayınızı tatlandırmak isterseniz içine süzme bal ya da limon suyu ekleyebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Mucize Bitki Rezenenin Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Rezene çayı, kişinin herhangi bir rahatsızlığı olmasa da tüketebileceği çay çeşitlerinden bir tanesidir. Rezene çayı içinde; B ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum ve potasyum minerallerini barındırmaktadır. Tüm bu vitamin ve mineraller vücudun her açıdan güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Örneğin C vitamini, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirirken, kalsiyum minerali kemiklerin yapısının daha güçlü bir forma kavuşmasını sağlamaktadır.
 • Üst solunum yolları enfeksiyonlarında ilk akla gelen çay çeşitlerinden bir tanesidir. Ayrıca bağırsak parazitleri, göz rahatsızlıkları ve sindirim güçlüğüne iyi gelmektedir.
 • Jinekolojik sorunlardan olan adet ağrılarına ve düzensizliklerine iyi gelmektedir. Ayrıca adet döneminde sık rastlanan baş ağrısı, kusma, bulantı, şiddetli yorgunluk ve ishal vakalarını hafifletici etki göstermektedir.
 • Rezene suyu ile bir parça pamuğu ıslatıp gözlerinizin üzerinde bir müddet tuttuğunuz zaman gözlerinizin dezenfekte olmasını ve muhtelif göz rahatsızlıklarının giderilmesini sağlamış olursunuz.
 • Yemek sonralarında 3 – 4 tane rezene tohumunun çiğnenmesi ağız kokusunu yok eder ve nefesinizi tazeler.

Rezene Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?
Rezenenin birçok faydası bulunmasına karşın fazla tüketilmekten kaçınılması gereken bir bitki çeşididir. Yemeklerin içine normal ölçüde konulduğunda faydaları saymakla bitmemektedir fakat rezene çayı ve yağı kullanımı konusunda dikkatli davranılması gerekmektedir.

Şayet aşırı miktarda rezene tüketirseniz; mide bulantısı ve ağrısı sorunları ile karşılaşma olasılığınız artar. İleri seviyedeki yan etkileri ise; nefes darlığı, kusma, kalp çarpıntısı, çeşitli cilt sorunları ve akciğer ödemi gibi sorunlar olabilmektedir.

Rezene bitkisinin anne sütünü arttırdığı söylenmektedir ancak size tavsiyemiz; eğer gebelik veya emzirme döneminde iseniz doktorunuza danışmaksızın rezene tüketmemelisiniz. Çünkü bu bitkinin kan şekerini olumsuz yönde etkileyebilme ihtimali bulunmaktadır.

Bu faydalı çay tarifinden sonra Zayıflamak ve Kalça – Basen Eritmek istiyorsanız bu çay tam size göre. Zayıflatıp Kalça – Basen Eriten Çay Tarifi için bağlantıya tıktık…

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.