Saç Beyazlaması Nasıl Geçer?

Saç Beyazlaması Nasıl Geçer?

İnsan Saçı Neden Beyazlar ve Nasıl Önlenir? Saç Beyazlığı Nasıl Giderilir? Beyaz Saçlar için Kür Tarifleri, Saç Beyazlığına Bitkisel Kürler Bu Haberimizde…

Saç Beyazlaması Nasıl Geçer?


-------- Sponsorlu --------

Saçların gün geçtikçe yaşlanması sebebiyle saçların beyazlıkları da gittikçe artmaktadır. Eğer sizde bu beyazlamanın sebeplerini ve nasıl durdurabileceğinizi merak ediyorsanız makalemizi dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Beyazlayan Saç Telinin Yapısı

Bir saç teli, aslında orta kısmı boş olan ve içerisinde melanin ismi verilen boya pigmentleri bulunan bir tüptür. Yaş genç iken bu boş kısımda; saça rengini vermekte olan melanin ve sıvısı bulunmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte deriler, saçların ve diğer kılların sağlıklı olarak üretilebilmesi için gerekli olan işlevleri tam olarak yerine getiremez ve bu kılların ortalarındaki sıvı azalır, giderek kaybolur. Bu sıvının azalmasıyla birlikte saça rengini veren boya hücreleri, bu kıllara tutunamaz ve sadece hava kalır.

Saç tellerinin iç kısmındaki, renk pigmentlerinin yerini havanın almasıyla birlikte, saçlar asıl rengi olan beyaza bürünür. Tüm saçların beyaza dönüşmesi 10 – 20 yıllık bir süreç almaktadır. Temelde her bir saç teli ya siyahtır ya da beyazdır; daha açık ifadeyle saç telleri yavaş yavaş grileşmemektedir. Ancak saçlardaki beyaz sayısı arttıkça saçın tamamı gri renkteymiş gibi görünmektedir.

Genel olarak insanların bir şok durumu ya da aşırı gerilim sonrasında saçlarının bir gecede beyazlayabildiği kanısı yaygındır. Bu durum elbette bir uç nokta olsa da saçların beyazlamasını çok hızlandırabildiği bir gerçektir. Saçlarımız, devamlı olarak uzamakta olan ve bir süre sonra dökülerek yerini yenisine bırakan kıllarımızdır. Bilim insanlarına göre, saçların beyazlaması birkaç hafta gibi kısa bir sürede gerçekleşebilir durumdur.

Saçların Beyazlaması Önlenebilir Mi?

Başlıca Saç Beyazlığının Nedenleri?

Başlıca Saç Beyazlığının Nedenleri?

Saçlarının beyazlamasını hiçbir birey istememektedir. Ancak doğanın kanunu olarak herkes ömrü yettiğince
yaşlanacaktır. Yaşlanma esnasında vücudun her kısmında farklı değişimler yaşanmaktadır. Örneğin saçların beyazlaması durumunda, saçlardaki hücresel pigmentler zamanla yok olmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Saçların beyazlaması hususunda genetik faktörlerin etkisi azımsanmamalıdır. Eğer anne ya da babada erken yaşta saç dökülmesi, saçların veya sakalların beyazlanması yaşanmışsa muhtemelen çocuklarda da görülmektedir. Saçların beyazlamasını yavaşlatan veya durduran doğal tedavileri yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Saçların Beyazlamasını Durduran Doğal Tedaviler

Eğer saçlarınızın vaktinden önce beyazladığını düşünüyorsanız mutlak bunun araştırılması hususunda doktora gitmelisiniz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu saç beyazlaması konusunda çeşitli küt tarifleri vermiş olup, ayrıca bu süreçte bitkisel tedaviden yana iseniz işte size birkaç yöntem;

 • Her derde deva olarak biliniyor olan 1 çay kaşığı kadar çörekotunu havanda dövün. Sonra 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırın ve yiyin. Bu kürü 1 ay süreyle yapın. Sonrasında 1 hafta ara verin. Eğer ihtiyaç duyuyorsanız 1 hafta sonra tekrar 1 aylığına uygulayın.
 • Haftada 3 – 4 defa sarımsaklı yoğurt tüketin.
 • Bektaşi üzümünü Hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve saçlı olan derinize düzenli bir şekilde uygulayın. Ya da birkaç tane Bektaşi üzümünü Hindistan cevizi yağı ile birlikte rengi siyaha dönene dek kavurtun. Sonuçta elde ettiğiniz yağı saçlı derinize uygulayın böylece grileşmiş saçlarınızın siyaha döndüğünü göreceksiniz.

Saçlarınızın Beyazlamasını Önlemek İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Stresten uzak yaşamaya çalışın.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edin. Doğal sebze ve meyveleri günlük olarak tüketin. Eğer ihtiyaç duyuyorsanız vitamin takviyesi alın.
 • Eğer sigara kullanıyorsanız en kısa sürede bırakın.
 • Kaliteli uyku uyumaya çalışın.
 • Vücudunuzu, B12 vitamini açısından zengin tutmaya çalışın. Bunu sağlamak için et ve süt ürünlerini tüketme özen gösterin.
 • Güneşin bunaltıcı olduğu saatlerde dışarıya çıkmayın, gölgede durun. Saçlarınızı güneşten koruyun.
 • Çok sıcak su ile banyo yapmaktan kaçının.
 • Saçlarınızı çok yüksek sıcaklıkta kurutmayın.
 • Günlük olarak yeterli su tüketin.

Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU hocamızın tavsiyeleriyle hazırlayacağınız, kısa sürede saç uzatmaya yarayan Mucize Soğan Kürü Tarifi için lütfen bağlantıya tıklayınız.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.