Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam Suyunun Faydaları

Yemeklerin ve Kebabın yanında olmazsa olmaz içecekleri arasında yer alan Şalgam Suyu hakkında detaylı bilgi bu haberimizde… Peki Şalgam Nedir, Şalgam Suyunun Başlıca Faydaları ve Şalgamın Zararı Var Mıdır? sorularına cevap arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Şalgam Suyu

Mor havuçtan elde edilen şalgam suyu, özellikle kebapların yanında tercih edilen ve oldukça faydalı bir içecektir. Mor havuç cinsi, A vitamini açısından oldukça zengindir. Bu sebeple de göz sağlığımız açısından oldukça faydalı bir gıdadır. Şalgam suyunun temel maddesi mor havuç olsa da, şalgam suyunun içinde buna ek olarak; bulgur mayası, yuz, şalgam turpu ve acılı olup olmamasına göre acı biber bulunmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

salgam-suyunun-faydalari-nelerdir-ne-gundemŞalgam suyu içeriği sebebiyle iştahsızlığa karşı birebir olan bir içecektir. Bunun yanı sıra vücutta birikmiş olan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bağırsakların daha hızlı çalışmasına yardımcıdır. Kişide sindirimi kolaylaştırması sebebiyle, zayıflamak isteyen kişilere önerilmektedir. İçerisinde önemli miktarda B vitamini olması dolayısıyla mide ve karaciğer sağlığı açısından faydalıdır.

İçinde hiç şeker bulunmamasının sebebi; bulgur mayasından kaynaklanmaktadır. Çünkü bulgur mayası, şalgam suyunun içinde bulunan tüm şekeri parçalamaktadır. Dolayısıyla kalorisi oldukça düşüktür. Kalsiyum ve potasyum mineralleri yüksek seviyede bulunmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Şalgam sebzesi daha çok acı tadı ile ünlenmiş olan bir gıdadır. Bu sebzenin özellikle kök ve yaprak kısımları çok yüksek seviyede besin içermektedir. Roma’nın ünlü filozoflarından olan Pliny, bu sebzeyi zamanının en önemli gıdalarından birisi olarak görmüştür. Ayrıca son yıllarda yapılmış olan ve yapılmakta olan tüm araştırmalarda, şalgamın ne kadar faydalı olduğuna işaret etmektedir.

Ülkemizde yaygın olarak üretimi yapılan şalgamın suyu daha çok kış aylarında tüketilmektedir. Şalgamdan şalgam suyu yapılmasının yanı sıra salata ve turşularda da kendisine kullanım alanı bulmaktadır.

Hamilelerin ve yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin şalgam suyu içerken ölçülü olması ve dikkatli davranması önerilmektedir.

Şalgamın Faydaları Nelerdir?

  • Bol miktarda A vitamini barındıran şalgam suyunda; C, E, K ve B6 vitaminleri bulunmaktadır.
  • Kalsiyum, potasyum, fosfor, demir ve magnezyum mineralleri açısından oldukça zengindir.
  • Kalp sağlığını korumada, kanserle mücadelede, cilt ve damar sağlığını korumada oldukça etkilidir.
  • Omega-6 yağları ve diyet lifleri içermesi sebebiyle, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca saç ve cilt sağlığında çok faydalıdır.
  • Kansere karşı insan vücudunu destekleyen sebzeler arasında yer almaktadır. İçerisinde antioksidanlar ve gliknozolit barındırması sebebiyle karaciğerdeki toksinlerle ve kanserojen maddeler ile mücadele etmektedir.
  • Kalp hastalıklarının önlenmesinde ve kalp krizi durumunun önüne geçilmesinde önemli rol oynamaktadır. Vücuttaki kolesterolün sağlıklı seviyede tutulmasına yardımcı olmaktadır. Kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalı olan B vitaminince çok zengindir.
1 yorum yapılmış. Sende yorum yap

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.