Sigarayı Bırakmada Fesleğen Yaprağının Kullanımı

Sigarayı Bırakmada Fesleğen Yaprağının Kullanımı

Sigarayı Bırakmada Fesleğen Yaprağının Kullanımı

Sigarayı bırakma konusunda pek çok yolu denemiş ve başarılı olamamışsanız ”Fesleğen Yaprağı”nı öneririz. Kraliyet ilacı olarakta bilinen fesleğen, mis gibi kokusuyla sigarayı bırakmanıza da yardımcı olacaktır. Bunun için günde 3 kere ağzınıza dolu dolu fesleğen yaprağı atmanız yeterli olacaktır. Bu yaprakları güzelce çiğneyin. Ardından isterseniz yutun isterseniz de çıkarın. Tercih size kalmış. Önemli olan günde 3 defa bu yaprakları çiğnemeniz.


-------- Sponsorlu --------

Fesleğen yaprakları sadece sigarayı bırakmanıza yardımcı olmakla kalmayıp; ağız içi yaraların ve kanser hastalıklarının tedavisinde de işe yaramaktadır. Fesleğen yapraklarını tek başına tüketemiyorsanız yoğurt ile birlikte ya da çayını yaparakta tüketebilirsiniz.

Fesleğen yapraklarından faydalanarak zararlı bir alışkanlık olan sigaradan kurtulabilirsiniz. Fesleğen bitkisi genel olarak sivrisinekleri uzaklaştırıcı etkisi ile bilinmekte olup daha çok yaz aylarında ilgi görmektedir.

Fesleğenin Diğer Faydaları

Fesleğen yaprağının sağlığımız için faydaları saymakla bitmemektedir;


-------- Sponsorlu --------

 • Günümüzün belki de en önemli yakınmalarından olan stresi atlatmada yardımcı olmaktadır. Bunu sağlamak için gün içinde 3 fincan kadar fesleğen çayı içilmesi ve duş alınması yeterlidir. Ayrıca bu davranışlar; soğuk algınlığı, ateş ve grip durumlarında da faydalı olmaktadır.
 • Kanser karşıtı olan bir bitkidir.
 • Böbreklerdeki taşların büyümesine engel olmasının yanı sıra ufak taşların düşmesine de yardımcı olmaktadır.sigara-birakmak-icin-ne-gundem
 • Doğanın yeşil mucizesi olarak görülen bu bitki, DNA hasarları ile mücadele etmektedir. Ayrıca kişiyi DNA hasarlarına karşı korumaktadır.
 • Akdeniz mutfaklarının vazgeçilmezi olan bu bitki, suda çözünen flavonoidlere karşı hücresel olarak koruma sağlamaktadır.
 • Fesleğen yaprakları Magnezyum ve Beta-Karoten açısından zengin olması sebebiyle kalp sağlığını korumada önemli bir görev üstlenmektedir. Antioksidan içermesi sebebiyle vücudumuza birçok açıdan faydası bulunmaktadır. Yüksek kolesterolü düşürmesinin yanı sıra LDL Kolesterolün gelişimini de engelleyici etki göstermektedir. Yemeklere lezzet katan fesleğen otunu kullanımı, kalp hastalıklarından ölüm riskini %20 oranında azaltmaktadır.
 • Fesleğen otunu tüketmenin birçok yolu bulunmaktadır. En çok tercih edilen şekli taze olarak tüketilmesi olmasına karşın kuru olarak kullanımı da oldukça faydalıdır.

Fesleğen Seçerken

En doğru fesleğeni seçmek için; öncelikle yapraklarının taze görünümlü, canlı yeşil ve parlak olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer yaprakları koyu renkte, sararmış, yırtık veya lekeli ise tercih etmemelisiniz. Kuru ve serin yerde olmak koşuluyla, fesleğeni 6 ay boyunca muhafaza edebilirsiniz.

Ne Gündem takipçileri için özel makalemiz olan Göbek Eriten Lahana Kürü için bağlantımıza tıktık…

5 yorum yapılmış. Bir yorumda sen yap!
  Dilan 10 Mart 2017 - 15:13

  Ağızda kaç dakika çiğnenmelodir. Ve sigarayı bırakmak için ne kadar bi süre zarfında bu uygulamayı yapmalıyız?

   Ne Gündem 11 Mart 2017 - 14:49

   Dilan hanım fesleğen yapraklarını günde 3 kez ve 1 dakika boyunca çiğnemeniz gerekmektedir. Zamanla etkisini görüp sigara isteğini azaltana kadar devam ediniz. Sağlıklı günler dileriz.

  semih 17 Nisan 2017 - 21:18

  sigarayi birakmak icin dalindan koparilmis taze feslegen mi yoksa kurutulmus feslegen mi kullanmaliyiz

   Ne Gündem 23 Nisan 2017 - 22:09

   Semih bey, taze varsa elinizin altında o daha etkili olacaktır. Ancak kurutulmuş fesleğende fayda sağlayacaktır.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.