ÜLSER VE GASTRİT İÇİN BİTKİSEL KÜRLER

ÜLSER VE GASTRİT İÇİN BİTKİSEL KÜRLER

Dr. Feridun KUNAK hocamızdan, Mide Şişkinliği, Mide Reflüsü, Mide Yanmalarına ve Mide Bulantılarında, Boğaz Ağrısına iyi gelen bitkisel çay ve kürler…

Zencefil ve Yoğurt Karışımı

Mideniz bulanıyor ve yanıyorsa, bir küçük parça taze zencefili yıkadıktan sonra rendeleyelim. Sonra bir tülbent içerisine rendelenmiş zencefilimizi koyarak bir bardağın içerisine suyunu sıkalım. Daha sonra yaklaşık bir çorba kaşığı kadar yoğurtun üstüne 1 tatlı kaşığı kadar zencefil suyumuzu aktarıp karıştırdıktan sonra yiyebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Zencefil yoğurt karışımının faydaları, mide bulantınıza ve mide yanmanıza pratik bir çözüm elde etmiş olur, boğaz enfeksiyonları ve vücudunuzun halsizliğinde günde 3-4 sefer yapılarak yenilmesi Dr. Feridun KUNAK tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir.

Reflüm Var Ne Yapmalıyım?

Mideye İyi Gelen Kepek ve Yoğurt Karışımı

Mide Reflüsü için, akşam yatmadan önce iki çorba kaşığı kadar kepek bir kase içerisine konulur. Üzerine yaklaşık iki çorba kaşığı kadar yoğurt ilave edilir. Sonra iyice karıştırılır. Bu karışımın özelliği midedeki reflüyü asidi alma özelliği olduğundan mutlaka yatmadan önce yemeniz tavsiye edilir.

Yemeği yiyorum karnım şişiyor diyorsanız bu kür tam sizin için;

Mide Şişkinliğine iyi gelen Mide Gazı Çayı gerekli malzemeler:

  • 1 tutam Karahindiba
  • 1 tutam Melisa
  • 1 tatlı kaşığı Nane (Taze ya da Kuru olabilir.)
  • 1 tatlı kaşığı Rezene
  • 2 su bardağı Su

Mide Gazı için Çayı Tarifleri

1.inci Çay tarifi: Bir cezvenin içerisine öncelikle bir su bardağı kaynamış suyun içerisine iyice dövülmüş rezeneyi atıyoruz. Sonra 1 dakika kaynatıp 1 dakika demledikten sonra süzülerek içilir. Böylelikle mide yanmalarında, mide şişkinliklerinde ve mide gazlarında çok faydalıdır.

Tarifini verdiğimiz çay bilhassa emziren anneler içinde çok faydalı. Çocukların gazı varsa ya da midesi şişiyorsa buna da faydası vardır.


-------- Sponsorlu --------

2.inci Çay tarifi: Bir cezvenin içerisine yaklaşık 2 bardak kaynamış suyu aktaralım. Daha sonra içerisine 1 tutam melisa yapraklarını, 1 tutam nane, havanda dövülmüş 1 tutam rezene ve Ülkemizde bolca yetişen mide rahatsızlıklarında çok faydalı ve karaciğer sıkıntılarına çok iyi gelen kurumuş karahindiba bitkisini atıyoruz. Son olarak bir dakika kaynatıp bir dakika demlenmesini bekledikten sonra limon sıkarak içebiliriz.

İşte size gaz için, mide şişkinliği için, mide yanması için mükemmel bir çay. Afiyet şifa olsun.

Mide Bulantısı için Mide Dostu Çay

mide-bulantisi-icin-bitkisel-cay2 bardak kaynar suyu bir cezvenin içerisine aktarıyoruz. Üzerine 1 tutam meyan kökü, 1 tutam papatya, 1 tatlı kaşığı lavanta, 1 tatlı kaşığı kimyon, 1 tatlı kaşığı nane ve son olarak 1 çay kaşığı kadar zencefili ilave ediyoruz. Karışımı iyice karıştırdıktan sonra yaklaşık 2-3 dakika kaynatıp yine 2-3 dakika kadar demlemeye bırakıyoruz. Afiyetle içebilirsiniz.

Mide Bulantısı için Çay

Cezvenin içerisine bir su bardağı kaynar su, 2-3 dilim limon (limonu bırakırken cezvenin içerisine içine suyunu sıkın sonra kabuğuyla bırakın) ve 1 tutam naneyi koyuyoruz. Bu çayımızı 2-3 dakika kaynatıp afiyetle içebilir.

Ayrıca mide bulantısı için diğer bir çayımız, bir cezvenin içerisine halka şeklinde doğranmış limonu sıkarak atın, üzerine 1 yemek kaşığı kadar taze rendelenmiş zencefili ve son olarak 1 su bardağı suyu ilave edin. 1 dakika boyunca kaynattıktan sonra 1-2 demlemeye bırakın ve sonra içiniz. Afiyet şifa olsun.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.