Vücut Yağ Oranı Nasıl Hesaplanır, Online Hesaplama Aracı

Vücut Yağ Oranı Nasıl Hesaplanır, Online Hesaplama Aracı
Genel 23 Şubat 2016 0 yorum

Vücut Yağ Oranı

Öncelikle yanlış bilinen bir şeyi açıklamak gerekirse, kilomuzu boyumuzla kıyasladığımızda çıkan sonucun vücut yağ oranı ile sağlımız hakkında detaylı bilgi vermemektedir. Sağlımız açısından beden kitle indeksi gibi hesaplamaların önemi oldukça fazla ancak en önemlisi yağ-kas arasında oran uyumudur. Buna bağlı olarak piyasada satılan çeşitli vücut yağını ölçen aletler satılmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, nasıl bir vücut yapısına sahip olduğunuz ve buna bağlı olarak vücudunuzun yağ oranını, su oranını ve metabolizma hızını bilerek ona göre beslenmenize ve aktivitenize düzenlemeler getirmeniz faydanıza olacaktır.

Hareketli ve sağlıklı olabilmek için insan vücudunun belirli oranlarda yağa ihtiyaç vardır. Bu yağlar organları koruyarak eklemleri destekler, vücut ısı dengesini kontrol ederek tokluk halinde iken enerji depolama gibi görevleri yerine getirir.


-------- Sponsorlu --------

Dengeli bir beslenme ile kilo vermek mümkündür. Beslenmemize dikkat ederek vereceğimiz kilolar sağlıklı olacağı anlamı taşımamaktadır. İnsan vücudu ilk başlarda yağ yerine su harcamaktadır. Bu nedenle vermiş olunan kiloları tekrardan almak çok kolaydır. Zayıflamaya karar verdiğiniz dönemlerde vücut yağ oranını ölçmeniz faydanıza olacaktır. Böylelikle yağ mı harcıyorsunuz ya da su ve kas mı harcıyorsunuz bunu aşağıdaki hesaplama aracımızdan öğrenebilirsiniz.

ÖNEMLİ UYARI:

Aşırı şişmanlıkla yağ oranı seviyesinin yüksek olması demek farklı şeyler olabilmektedir. Bir insan kilolu görünüme sahip olup, kendine kıyasla daha az kilolu bir insandan daha düşük bir yağ oranı seviyesine sahip olabilmektedir.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.