Yakınlaşan Tehlike, Bahar Depresyonu

Yakınlaşan Tehlike, Bahar Depresyonu
Yaşam 24 Şubat 2017 0 yorum

Yakınlaşan Tehlike, Bahar Depresyonu

Bahar depresyonu, havaların ısınması, günlerin uzamasıyla birlikte güneşin yüzünü daha çok göstermesi, cemrelerle birlikte havanın, suyun ve toprağın uyanması. Bahar denilince aklımıza gelen sayısız güzelliklerden bazıları. Dolasıyla tüm bu uyanışlara yakışan bedenimizin de yenilenerek enerji dolması olsa da bu aylar hepimiz için aynı enerjiyle geçememekte. Dışarıda yazı müjdeleyen bir bahar havası varken, siz daha çok uyumak, yataktan çıkmamak hatta kolunuzu bile kaldırmak istemiyor olabilirsiniz. Her sene baharın gelmesiyle başlayan ve aynı dönemlerde görülen bu duygu durumunun adı bahar depresyonu.


-------- Sponsorlu --------

Yakınlaşan Tehlike, Bahar Depresyonu

Tanı konulması ve belirtileri, her yılın aynı zamanlarında tekrar eden mutsuzluk halinizin farkına varmakla başlayan bir süreç bu. Elbette ki, hiçbirimiz her gün mutlu ya da her gün üzgün değiliz. İçinde yaşadığımız şartlara uygun olarak büründüğümüz ruh halinden daha ziyade uzun bir sürece yayılan mutsuzluk halinin süreklilik kazanması, endişe ve kaygılı olma durumunuzun artması, asabiyet, uyku düzeninizin bozulması, enerji kaybınızın olması, iştah değişikliği özellikle azalmasından daha çok yeme isteğinizin artması, cinsel dürtülerinizin artması gibi semptomlarla kendini gösteren bu süreç eğer iki haftadan daha fazla sürmekteyse muhtemelen siz de SAD(seasonal affective disorder) bahar depresyonunun ağına düşmüşsünüz demektir. Belirtiler hafif olarak başlasa da zaman içinde ağırlık gösterebilir. Geçici olduğunu düşündüğünüz bahar depresyonu kalıcı bir hale geçip sürekli bir depresyon haline dönüşebilir.


-------- Sponsorlu --------

Önemsememek mantıklı mı? Bu sorunun cevabı kesinlikle hayırdır. Kendi kendine geçmesini beklemek de çoğunlukla hatadır ve gittikçe ağırlaşacağı için daha zor tedavi edilebilir hale gelecektir. Öncelikle bu depresyonun altında yatan nedenler tanımlanmalıdır.

Bahar Depresyonu Nedenleri?

Bahar depresyonuna nedenleri temelde bütün psikolojik rahatsızlıklara sebep yaratan genetik faktörler, vücudun kimyasal dengesini sağlayan hormonlarla ilgili olabilir. Yaş faktörü her ne kadar değişken gibi dursa da genel anlamıyla bahar depresyonunun yaşla bir ilgisi bulunmamaktadır. Her yaşta ki insanlar için tehlike oluşturmaktadır. Cinsiyet ayrımına biraz yatkın bir hastalıktır. Daha çok kadınları sever ancak erkeklerde de görülmektedir. Bahar ve yaz aylarında günlerin uzamasına bağlı olarak gün içinde uyanık kaldığımız sürecin artmasıyla vücudumuzun biyolojik ritminin değişmesi baharla birlikte gelen depresyon halinin en önemli nedenidir. Seretonin hormonunun sadece gece, sessiz ve tam karanlık ortamda salgılandığı gerçeğinden hareketle, bize mutluluk veren hormon olarak bildiğimiz serotonin hormonunun azalması da bir diğer nedendir. Genetik faktörler adı altında bahsedilen aslında hasta dosyalarımızda aile öyküsü olarak geçen kısımdır. Genel hatlarıyla ailesinde psikolojik bir rahatsızlığa sahip bireylerin gen aktarımıyla bu hastalığa daha yatkın olması durumudur. Aile geçmişimize dair bu konuda bilgi sahibi olmamız, bahar depresyonu yaşayıp yaşamadığımızın tanımlanmasına yardımcı olacaktır. Yaşadığınız bölgenin çoğrafi olarak ekvatora olan uzaklığı da bahar depresyonu açısından bir nedendir. Ekvatora uzaklaştıkça, kuzey ve güney kutup noktalarına yaklaştıkça güneş ışığından faydalanma süreci değişmesine bağlı olarak bahar depresyonu gözlemlenebilir.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.