Yünlü Elbiseler Nasıl Temizlenir?

Yünlü Elbiseler Nasıl Temizlenir?
Genel 24 Şubat 2015 0 yorum

Yünlü elbiselerimiz, soğuk kış mevsiminin kurtarıcılarındandır.

Yünlü elbiseler, soğuk kış aylarında adeta bizim için bir kurtarıcı oluyor. Hem sıcak tuttukları hem de oldukça hoş göründükleri için genellikle tercih edliyorlar.


-------- Sponsorlu --------

Tercih edildikleri kadar da hassas ve narin olan yünlü kıyafetlerimiz, ne yazık ki özel bir bakım istiyor. Doğru yıkar ve bakımlarını ihmal etmediğimiz taktirde yünlü kıyafetleri uzun seneler kullanmamız mümkün.

Yünlü elbiseleri çok sık yıkamanız gerekmez. Lekeli bir yeri varsa, sadece o noktayı temizlemeniz yeterli olacaktır. Çok yıkamak yerine havalandırmanız daha uygun olmaktadır.

Yıkama işlemi esnasında suyun kireçli olmamasına dikkat ediniz. Eğer makinede yıkayacaksanız, kireç engelleyici tabletler kullanın.


-------- Sponsorlu --------

Deterjan olarak da ipek ile yünlü giysiler için özel üretilmiş deterjanları tercih edebilirsiniz. Normal deterjanlarda bulunan çamaşır suyu esansları, yünlü kıyafetlere zarar verebilir. Yıkama esnasında yünlü elbiseler için uygun olan yumuşatıcılardan kullanabilirsiniz.

Makinede yıkama esnasında hassas çamaşırlar için olan 30 derece programını seçiniz. Yünlü giysiler sıcak suda yıkanırsa çekerler. Bu nedenle 1 saat yıkamadan önce  soğuk suda bekletmenizde fayda olduğunu düşünüyorum. Yünlü kıyafetleri makineye atmadan önce çamaşır yıkama torbalarına koyabilirsiniz.

Eğer tek bir noktayı temizleyecekseniz, doğal sabunları kullanmanız tavsiye edilir. Doğal sabundan lekeli kısımlar hafifçe uygulayın. Daha sonra soğuk suda yıkayın.

Yünlü Giysilerin Baharda Muhafaza Edilmesi

Yünlü giysileri zorunlu olmadıkça yıkamanız gerekmez. Kurutma makinelerinde asla kurutmayınız. Kurutma için güneşsiz bir oda uygun olacaktır. Ayrıca yünlü kıyafetlerinizi ilkbaharda haşerelerden korumaya dikkat etmelisiniz.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.