21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

Bir insanın vücudunda olması gereken kromozom sayısı 46 iken , down sendromlu olarak dünyaya gelen bireylerde bu kromozom sayısı 47 taneden oluşmaktadır . Buradan da anlaşılabileceği gibi iki yerine +1 fazlalıkla üç tane 21. kromozom vardır . Bu kromozom fazlalığının nedeni ise hücre bölünmesi sırasında yanlış bir bölünme sonucunda bireydeki 21. kromozom çiftinde fazladan 1 kromozom yer almasıdır . Bu kromozom fazlalığı bireyde hafif ve orta düzeyde fiziksel ve zihinsel gelişim geriliğine yol açmaktadır. Yine kromozom fazlalığından dolayı bu bireylerin görünüşleri de genellikle birbirine benzemektedir . Her ne kadar çevremizde çok sık karşılaşmasakta dünyada 6 milyona yakın down sendromlu birey yaşamaktadır .


-------- Sponsorlu --------

Dünya genelinde her yıl 21 Mart’ta  down sendromu ile ilgili toplumda farkındalık yaratmak amacıyla toplumu bilinçlendirmek amacıyla birçok etkinlik düzenlenmektedir. Down sendromu hakkında toplumu bilinçlendirmek , farkındalık yaratmak, özyargısız yaklaşmak adına yapılan etkinliklerle bu bireylere dikkat çekilmektedir . Onlarında bu toplumun bir parçası olduğunu kabul etmek , gelişim süreçlerinin farklılığını göz önünde bulundurarak erken ve sürekli eğitimin bu bireyler üzerindeki etkisini ön plana çıkarmak amacıyla etkinlikler düzenlenmektedir .


-------- Sponsorlu --------

Toplumumuzdaki bireyler yakın çevrelerinde bu tür çocuklarla karşılaşmadığı sürece varlıklarından bi haber yaşamakta yada karşılaştıklarında onlarında bu topluma ait olduklarını düşünmeden farklı tutumlar sergilemektedirler .

Down Sendromu rahatsızlığına yakalanan bireyler bir kaç rahatsızlıklara karşı daha yatkın olabilmektedir. Bunun farkında olarak bu rahatsızlığa yakalanan bireylerin sağlık kontrollerinin aksatılmadan ve zamanında düzenli olarak yapılması, doğru bir şekilde sağlık danışmanlığına başvurulması onlar için hayati önem taşımaktadır. Down Sendromu ile karşılaşan bir insanın ortalama yaşama yaşı 60 yıldır. Bu konuda toplumlarda önceden günümüze gelen bilgiler sebebiyle bu rahatsızlığa yakalanan insanların ömürlerinin çok kısa olduğu yolunda bir kanı ortaya çıkmakla beraber yaşama yaşları 80’li yaşlara dayanan Down sendromlu kişiler de bulunmaktadır.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.