Anne ve Babalara Bebek Uyutmanın Yöntemleri

Anne ve Babalara Bebek Uyutmanın Yöntemleri
Anne ve Bebek 28 Ağustos 2016 0 yorum

Bebek Nasıl Uyutulur? Bebeğin Uyuması için Neler Yapılmalı? Bebek Uyutma ve Bebek Uyutmanın Püf Noktaları Bu Haberimizde…

Her anne ve babanın çeşitli olarak bebeğini uyutma yöntemleri mevcuttur. Aranızda mutlaka saçlarınızla oynatarak ya da siz bebeğinizin saçıyla oynayarak, ayağınızda pışpışlayarak, karşılıklı olarak müsait bir yerde sallayarak, arabasına koyarak dakikalarca gezdirerek uyuması için çaba gösterenler vardır.


-------- Sponsorlu --------

Ne Gündem – Her bebek farklı olacağı için uyuma yöntemlerinde de farklılık oluşmaktadır. Bebeğiniz sizlere nasıl uyuması gerektiğini size hissettirecektir. Burada anne ve babaya düşen görev o disiplini korumak ve ona alıştırmaktır.

Bebekler Disiplini Sever

Bebeğin uyuma şekli nasıl başlarsa öyle devam eder. Anne ve baba olarak bu davranışın elinizde olduğu unutulmamalıdır. Bebekler rutin olarak belirli zamanlarda yatmak ve belirli zamanlar kalkmak isterler.

Bebeğinizi Ağlatmaktan Korkmayın

Aslına bu davranış mantıklı gelmese de biraz ağlamalarında sakınca yoktur, hatta ağlamaları vücuttaki fazla enerjiyi atmalarına yardımcı olur. Ağlatma süresi olarak 5-10-15 dakikaları izleyen periyotlar halinde yapılabilir. Küçük bir uyarı bebeğinizi ağlatırken kaynana tehlikesine dikkat ediniz. Çünkü bu çocuğu neden ağlatıyorsunuz, ağlatmayın gibisinden saldırılara maruz kalabilirsiniz. Bu uygulamayı bebeğiniz ağlıyor ve odadan çıkarak deneyebilirsiniz. 5 dakika sonra gelin pışpışlayın ve uyutmaya çalışın. Hala uyumuyorsa odadan çıkın 10 dakika sonra gelin olmadı çıkın 20 dakika sonra gelin. Yani bebeğiniz boğulmuyorsa ağlamaktan 30 dakikaya kadar deneyebilirsiniz.

Temiz Hava ve Oksijen

Bebeğinizi hazırlayıp şöyle bir temiz havaya çıkmak bebeğinizi uyutmada önemli bir etkendir. Çünkü temiz hava ve oksijen soluması bebeklerde rahatlatmaya neden olacaktır. Ayrıca eve döndüğünüzde ılık suyla yapılan banyo sonra küçük dokunuşlarla yapılan masaj yine uyumayı kolaylaştıracaktır. Tabi tüm bunları yaparken anne – baba olarak bilmelisiniz ki bebeğinizle kurulan göz temasıdır. Ve gözlerine bakarak onunla muhabbet etmek konuşmak çok hoşuna gidecektir.

Bebeğinizi Yatağa Hazırlama Evresi

Bebeğinizi gündüz uykusuna yatırmanız gerekiyorsa mutlaka çok aydınlık ışık giren bir oda tercihiniz olmamalıdır. Buna dikkat ederken de diğer bir husus zifiri karanlık olmamalıdır. Akşam uykusunu yatırıldığında kesinlikle karanlık yerde yatırılması gerekir ki bebeğiniz böylelikle gece – gündüz ayrımını öğrenmeye başlasın.


-------- Sponsorlu --------

Bebeğinizi Çok Yormak Çabuk Uyuyacağı Anlamına Gelmez

Yorgunluk evet bebekleri uyutabilir ama aşırı yorgunluk bebeklerde ve çocuklarda tam tersi etkiyi göstermektedir. Ne yaparsak yapalım yaptığımız şeyin kıvamında olması gerekmektedir. Çünkü aşırı yorgun olan bir çocuk, uykusuz olan bir bebek hırçın olur.

Bebeğiniz uyur uyumaz ağzında emzik varsa hemen almanız gerekir. Bu davranışı hem güvenlik açısından hem de dişlerde çürük yapması nedeniyle yapmamız gerekmektedir.

Tüm bu işlemleri yaptık bebek tam uyudu derken ağlayarak uyandı ne yapılmalı?

Bu durum sık bir şekilde karşına gelecektir ama kesinlikle kucağınıza almamanız gerekir. Eğer alırsanız bebeğiniz 1-0 size karşı galip olacaktır. Bebeğinizi nasıl alıştırırsanız sizi öyle kontrol etmeye devam ediyorlar. Bebeğiniz hemen kafasında hemen ağlarsam annem beni kucağına alır düşüncesi oluşacaktır. O yüzden kesinlikle bebeğiniz her ağladığında kucağınıza almayın ve kararlı bir şekilde katı olmaya çalışın. Aslında bu davranış bebek için çok önemli bir davranıştır. Bebekleri kesinlikle sarsmayın ve sallamayın. Çünkü bu durum beyin gelişimini oldukça olumsuz etkileyebilmektedir. Bebek dönemlerinde beyin yavaş bir şekilde geliştiği için büyük hasarlara yol açabilirsiniz. Diğer uyutma yöntemleri;

  • Alnının tam ortasına aşağıdan yukarı minik minik dokunuşlar,
  • Mendili elinize alarak gözünün yukarısından aşağıya doğru dokundurarak gözünü kapatma işlemine devam edebilirsiniz.
  • Pilates topuna oturun ve bebeğinizi kucağınıza alın. Kesinlikle onu sarsmadan onunla beraber aşağı yukarı yaylanmaya başlayın.

Kolik bebek her zaman her gün aynı saatte ağlamaya başlayan ve sürekli ağlamayı devam ettiren bebeklerdir. Kolik bebeklere tavsiye edilen şey, uyuturken anne karnındaymış gibi hissi veren sesler kullanın. Elektrikli aletlerle bebeğinizi ve çocuğunuzu asla yalnız bırakmayınız.

Yukarıda paylaşmış olduğumuz bilgiler tamamen tecrübelerden elde edilmiştir. Bebeğinizde farklılık gösterebilir. Sizin de bunlardan farklı yöntemleriniz varsa lütfen aşağıya yorumunuzu yapmayı unutmayınız.

Bu faydalı haberimizden sonra Yeni Doğan Bebek Aktiviteleri (İlk üç ay) için haberimizi tıklayınız.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.