Annelerin Çocuklar hakkında bilmesi gerekenler…

Annelerin Çocuklar hakkında bilmesi gerekenler…

Bebek ve çocuk sağlığı hakkında çoğu önemli detaylar atlanmaktadır.Aslında bunun nedeni yeteri kadar zamana sahip olunmaması veya mecburiyetten atlanıyor.Ancak bebeklerimizin ve çocuklarımızın sağlığı bakımından hepsi ciddi anlamda önem taşıyor. Çocuk sahibi olan veya tüm anne adaylarının bilmesi gereken bir çok hayati önem taşıyan bilgiler bulunmakta.

Bunları uygulamak size kalmış fakat değeri hiçbirşey ile ölçülemeyen çocuklarımız bu ilgiyi fazlasıyla hakkediyor. Bütün çocukların istekleri onların yaşam şekilleri ile doğru orantılı olduğu unutulmamalıdır. Onlarla beraber zaman geçirmeyi arzulayın ve onu hayal dünyası yerine gerçeklerle büyümesini öğretin.


-------- Sponsorlu --------

Kesinlikle onlar için önemli olan istek veya hevesi önemsememezlik yaparak geçiştirmeyin.

Eğer çocuğunuz uyumuyorsa, siz de uyanık olun. Tabiki yorgun(hasta) ya da hamileyseniz veya bu durum gecenin ilerleyen saatlerde gerçekleşiyor ise bu tavsiyeyi görmezden gelmeniz sizin için daha faydalı olabilir.

Güngelir çocuğunuza rüşvet vermek zorunda kalırsanız kendinize bu konuda kızmayın.

Bütün hareketli çocukları hiperaktif grubuna dahil etmek doğru değildir,ancak önemli bir kaç belirtiler kronik ve yaygın bir durumda ise hiperaktivite olarak değerlendirelebilir.

Çocuğunuz agresif davranışlarda bulunuyorsa, bunun nedenini anlamaya çalışarak çözüm yoluna gidin. Kendinizi sakinleştirin, çocuğunuzla konuşmaya çalışın ve empati kurun.

Çocuğunuza dışarıda nasıl tuvaletlerini nasıl yapacağını öğretin. Çocuklarınız sergilemiş olduğu tuhaf ve acayip davranışlarını kabullenerek sevdiğinizi hissettirin.


-------- Sponsorlu --------

Çocuklarının yapmış olduğu hatalı davranışta onunla bu konu hakkında konuşurken elini tutarak ona dokunmasın ve göz teması kurmanız onun rahat olması açısından oldukça önemlidir. Erkek çocuğunuzu bayan kuaför salonların da değilde berberde kestirmeye özen gösterin.

Hastalık(Kabakulak,Su çiçeği vs.) ve diş çıkarma gibi süreçlerde çocukların uyku düzenleri genelde düzensizleşir. Normal olmayan durumlarda duyarlı olun ve ateş,kusma,ishal varsa çocuğunuzda hemen doktorunuza başvurun.

Çocuklarınız nelerden hoşlanıyırsa sizde onlardan hoşlanmaya çalışın. Belgi Animasyon filmleri sizin için sıkıcı olabilir ama bir süre sonra sizi bile heyecana sürükleyen macera kitaplarını okumaya başladıktan sonra sabrınızın karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Genelde çocuklar erkenden uykuları gelir ve dişlerini fırçalama zamanı olmaz. Böyle durumlarda çocuğunuzu uyandırmayın çünkü ilk çıkan süt dişlerinin dökülme özelliği vardır. Ancak şunu iyi öğretmelisiniz ki süt dişlerinden sonra çıkacak olan dişlerin kalıcı olacağı ve çürümemesi için günde en az iki kez fırçalaması gerektiğini konusunda bilgilendirin.

Çocuğunuzla konuşmaya başlayınca onun düşüncelerine saygı gösterin. Mantıklı ve hayalperest bir düşünce olsada onu dinleyin ve önemseyin. Cinsel konulurda abartılı davranmak yerine sakin olun böylelikle suçluluk duymasına ve korkmasının önüne geçmiş olursunuz.

! Şunu Unutmayın ki ! Onlar için bizim görevimiz yalnızca doğruyu göstermektir.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.