Ateşi Yüksek Olan Bebeğe Ne Yapılmalı?

Ateşi Yüksek Olan Bebeğe Ne Yapılmalı?
Anne ve Bebek 21 Haziran 2015 0 yorum

Çocuk Hastalıkları Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu’na göre: 

Bebeğinize baktığınız zaman ters giden bir şeyler olduğunu sezersiniz. Sanki ogün daha huzursuzdur, göğsünüzü hiç beklenmedik bir şekilde emmeyebilir. Belki de yanakları kızarmış olacak ve bu durumda sanki aklınızda aniden bir şimşek çakar ve her zaman ki alışkanlıkla elinizin tersini çevirip ateşine hissetmeye çalışacaksınız. Böyle durum da olması gerekenden daha sıcaktır sanki fakat yinede bir dereceyle bakmakta fayda vardır. Sonucundan anlaşılacağı gibi şüphelerinizde yanıltmamış olur çocuğunuzun ateşinin olduğunu teyit etmiş olursunuz…


-------- Sponsorlu --------

Bebeğinizin ateşlendiğinin farkına vardığınızda yapmanız gereken en önemli şey, soğukkanlı olmak ve ateşin  geçici bir durum olduğunu unutmamaktır.

Bebekler de ortaya çıkan ateş basit anlamıyla, vücut sıcaklığının normalinden yüksek olması anlamı taşımakta ve aslına bakacak olursak ateş vücudun hastalığa karşı vermiş olduğu cevabın bir parçası olarak düşünülür. Hastalığın bir belirtisi olan ateş, düşürüldüğünde tehlike ortadan kalkacağı anlamına gelmemekte ve asıl önemlisi, ateşin sebebi olan hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ateşe Karşı Neler Yapılmalı?


-------- Sponsorlu --------

  • Serin tutun: Çocuğunuz ateşlendiğinde onu sıcak bir ortamdan uzaklaştırmalı ve serin tutmalısınız. Bebeğin kalmış olduğu odanın sıcaklığı enfazla 20-21 derece olmasına özen gösterilmeli, üzerinde ki kalın giysiler çıkarılarak bebeğin tüm vücudunu kaplayacak hafif giysiler giydirilmelidir.
  • Bol sıvı verin: Ateşlenme esnasında terleme olmadan direkt buharlaşmayla vücutta ki sıvı kaybının fazla olacağından çocuğunuza, suyla birlikte bol sıvı içeren besinler vermek gerekmektedir. Sulandırılmış organik meyve suyu, su oranı bakımında zengin meyveler (limon, mandalina, portakal), çorba gibi.
  • Gerek görülmesi halinde ilaç içirin: Ateşli hastalıklar genellikle enfeksiyonla mücadelede önemli olduğunu düşünüldüğünde, gerektiği taktirde ilaç kullanmanızda fayda var. Bebeğinizin ateşi 39 dereceden fazlaysa ve ağrısı varsa, bu yüzden uyuyamıyorsa doktorunuzun tavsiyesiyle asetaminofen (parasetemol) kullanabilirsiniz.
  • Islak bir bez yardımıyla kompres yapınız: Bebeğinizin üzerinde ki giysileri çıkarın, ancak giysileri çıkarmadan önce ılık su ve bezin yanınızda hazır olmalı sıcak soğuk arası olan, vücut sıcaklığına yakın (32 derece) olmasına dikkat ederek suyun içine temiz bir bez batırarak, bebeğin vücudunun her bölgesini siliniz. Rahat bir şekilde uygulayabilmek için, küvette veya yatağınızın üzerine sereceğiniz muşambaya yatırarak bu işlemi yapabilir, ancak işlemi yaptığınız odanın sıcak olması gerekmektedir. Bebeğinizin boynunu, yüzünü, karnını, dizlerini ve dirseklerini silin, koltuk altlarını ve kasık bölgelerini silmeyi ihmal etmeyin.

Bebeklerde Vücut Sıcaklık Oranı Ne Olmalı :

Vücut bölgesi      Normal sıcaklık    Ateşli           

Makat  Bölgesi:              36.7 – 38                  38.1

Ağız:                                35.5 – 37.3                37.6

Koltuk altı                      34.5 – 37.1                37.4

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.