BABALAR ÇOCUKLARI ÜZERİNDE Kİ ETKİSİ

BABALAR ÇOCUKLARI ÜZERİNDE Kİ ETKİSİ

Babalar ve Çocuklar, Anne-Çocuk İlişkisi, Babaların Kız Çocukları ile İlişkisi

Çocuklara genelde ilk bakım verenin anneler olması nedeniyle, çocuk gelişimi ile ilgili birçok konuda anne-bebek ilişkisi üzerinde daha çok durulmakta. Fakat babaların çocukların hayatlarında ki değeri de aynı derecede önemlidir ve üzerinde durulmalıdır. Anne ve babaların çocukları ile kurdukları ilişki ve bunun çocuğun gelişimine katkısı biriciktir.


-------- Sponsorlu --------

Peki Bu Babaların Sırrı Nedir?

Babalar biyolojik olarak çocuklardan gelen sinyallere, annelerle eşit seviyede hassasiyet gösterme kapasitesine sahiptir. Çocuklar anneleriyle olduğu gibi babalarıyla da bağlanma ilişkisi kurarlar. İlk dönemde bebek kendisini annesiyle tek beden gibi algılar. Bu dönemde, anne-bebek ilişkisi dengeleyen ve bebeği gelişmeye çağıran babadır. Bunu, anne sadece bebek ile ilgilenerek yapar.

Bu davet sayesinde, babalar “gerçek/dış dünyayı” temsil etmeye başlar. Baba-çocuk ilişkisinin kalitesi, çocukların sosyal dünyaya yaklaşımı, sosyal becerileri ve akran ilişkilerini etkiler.

Ergenlik Dönemi

Baba-çocuk ilişkisinin önemi özellikle ergenlik döneminde belirginleşir. Güvenli baba-çocuk ilişkisine sahip ergenlerin; özgüveninin ve problem çözme yeteneklerinin daha yüksek olduğu, daha az dışlanma ve davranış problemi yaşadıkları gözlenmiştir.

Babalar özellikle erkek çocuklara cinsel gelişim için değerlidir. Erkek çocukları, 4 yaş civarında anneye karşı aşka benzer duygular beslemeye başlar. Baba, kurduğu ilişki ile, çocuğa nesil farkı ve ensest arzulardan vazgeçmeye dair mesajlar iletir. Bu dönem çocukların babalarını cinsel kimliğin öğrenileceği bir “özdeşim” kurabilir ve anneleri taklit eden davranışlar geliştirebilirler.


-------- Sponsorlu --------

Babalar kız çocuklarının hayatlarında ki ilk erkek olarak karşı cinsi temsil eder.

baba-ilgisi-nasil-olmaliAnneler daha çok bakım verme tarafındayken, babalar ise sınır koyma, sosyalleşme ve keşfetmeye dayalı ilişkiler kurarlar. Babaların oyunları daha heyecanlı, aktif, rekabete dayalı ve fiziksel aktivite içeren oyunlardır. Çocuklar bu oyunlar sayesinde, babanın sunduğu güvenli ortamda kendi sınırlarını, becerilerini dener ve özgüvenin temelini atar.

Baba-çocuk arasında en sık oynan itiş-kakış/boğuşma oyunu, çocuklara otokontrol, öfke kontrolü ve bağımsızlık gibi birçok konuda öğreticidir.

Vazgeçilmez Destek

Babalar, annelere hamilelik süresinde destek olarak, daha bebek dünyaya gelmeden huzurlu bir doğum ve büyüme ortama hazırlayabilirler. Babaların ilk günden itibaren anne-çocuk ilişkisinde yer alması sağlıklı psikolojik, fiziksel akademik ve sosyal gelişim için vazgeçilmezdir!

Diyetisyenden Hamilelere Özel Tavsiyeleri öğrenmek için lütfen bağlantıyı tıklayınız…

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.