Bebeğin Katı Besinlere Geçişi Nasıl Olmalıdır?

Bebeğin Katı Besinlere Geçişi Nasıl Olmalıdır?

Doğumdan sonra bebekler ortalama altı aylık olana kadar anne sütünden haricinde diğer besinlere ihtiyaç duymazlar. Bebekler 6. ayından itibaren anne sütünde veya dışarıdan temin edilen mamada bulunan demir oranınında fazlasına ihtiyaç duyduğundan duyduğundan, annelerin yapması gereken sebze ve meyve gibi yiyecekleri bebeklerine yedirmeye başlaması gerekmektedir. Ancak altıncı ayına kadar yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler altıncı ayından sonra diğer yiyeceklere karşı iltifat etmeyebilirler. Böyle bir problem yaşamamak için bebek 3 ve 4 aylık iken çok küçük miktarlar olmak şartıyla diğer tatlara alışması açısından özenle verilebilir. Bazı bebekler anne sütü ile beslenmeyeceğinden ek besinlere daha erken ihtiyaç duyacaklardır. Bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa ek besinler için doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.


-------- Sponsorlu --------

Yapılan kontroller sonucunda bebeğinizde  oluşabilecek bir alerji riski durumu yoksa 3. veya 4. aydan itibaren diğer besinleri tattırmanız, değişik tatlara çok çabuk uyum sağlamasına yardımcı olacaktır. Doktorların son zamanlarda yapmış oldukları tavsiye bebeklere verilecek ilk tatlar; yoğurt, elma suyu ve havuç suyudur. Öncelikle bu besinleri yarım çay kaşığı ölçeğinde başlayarak yavaş yavaş artırıp 6. aya geldiğinde püre şekline geçmenizsa sakınca bulunmayacaktır.


-------- Sponsorlu --------

Annelere tavsiyemiz sıkça kafa karışıklığına neden olan katı gıdalar konusunda sabırlı olmaları ve aşağıda vereceğimiz tavsiylere uymaları halinde beslenme saatlerinin daha rahat olacağını bilmelidirler.

            İlk Tanışma İçin

Öncelikle bebeğiniz ve sizin için en uygun zamanı seçin. Mesela sütünüzün az olduğu saatleri baz alacak olursan sabah saatlerini ya da öğleden sonrayı tercih edebilirsiniz. Bir zaman dilimi de bebğiniz için seçecek olursak; huysuz ve yorgun olmadığı ve aç ya da tok olmayacağı bir zamanı seçmekte fayda vardır. Bebeğiniz tok olmadığı zamanda hırçınlık sergiliyorsa, biraz anne sütü ya da dışırıdan temin ettiğiniz mama yedirerek iştahını kabartın. İyice doyurmadan ek besini yukarıda belirttiğimiz hususu dikkate alarak tattırın. Bu işlemi yaptıktan sonra anne sütü ile beslemeye devam edebilirsiniz. Daha önce hiç tattırmadığınız besinleri bebğinizde ne tür reaksiyona neden olacağını bilemeyeceğiniz için mutlaka ilk tanışmayı gündüz deneyiniz. Rahatsız edecek bir duruma yol açarsa hem bebeğiniz içine hem de sizin için geceniz çekilmez bir hale dönüşebilir.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.