Bebeklerde Alt Temizlik ve Bez Değiştirme

Bebeklerde Alt Temizlik ve Bez Değiştirme
Anne ve Bebek 19 Ağustos 2016 0 yorum

Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir? Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir? Bebeklerin Altı Temizlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeklerde Alt Temizlik konusunda, bilmemiz gereken bir şey var. Bir kız birde erkek çocuğumuz var. Bunların ikisinin de farklı yöntemleri vardır. Kız çocuklarında en önemli noktalardan bir tanesi her zaman bebeğin altını temizlerken yukarıda aşağı doğru temizlememiz ve silmemiz gerekmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Bebeğin Altını Temizleme

İlk başta bir parça pamuğu ılık suyun içerisine batırıyoruz ve hafif ıslak bırakacak şekilde sıkıyoruz. Kaka yaptığı zaman çocuk pamukla fazlası alınır. Kakasının fazlasını aldıktan sonra belinden ve başından destekleyerek suyun altında poposunu yıkayarak rahatlamamız gerekmektedir. Bebeği ferahlattıktan sonra bebeğimiz yerine yatırılır ve eğer pişiği varsa pişik olan yere pamuk ile zeytinyağı sürülür. Uyarı: Bebeğin altını aynı pamukla defalarca silmeyin.

Erkek bebeğinin altını temizlemek için, aşağıdan yukarı doğru anüs tarafından başlanarak kaka alınır ve yine aynı şekilde su ile popo yıkanarak bebek ferahlatılır. Erkek bebeklerin altını arkadan öne doğru silmek gerekir. Dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi bebeğin pipisini çekiştirmeden hafifçe kaldırarak etrafını silmeniz yeterli olacaktır. Testislerini ve boğumlarını silmeyi ihmal etmeyin. Silme işlemini kesinlikle aynı pamukla yapmayın.


-------- Sponsorlu --------

Bebeklerde Bez Değiştirme

Anne sütünün hazmı kolay olduğu için kakada kolay çıkmaktadır. Günde 6-7 ya da 9-10 adet bez değiştirilmesi normal karşılanmaktadır. Devamlı alt değiştirme halinde olunacağı için anneler kesinlikle panik ve stres yapmamalıdır. Bebeğin altı değiştirilirken mutlaka sağlam bir zemin olması gerekmektedir. Yeni doğanlarda sağ sola çok kıpırdama olmayabilir ancak büyümeye oranla gün geçtikçe hareketlenme artacaktır. Bez değiştirme esnasında her ne olursa olsun bebeğinizi asla yalnız bırakıp başından ayrılmayın. Bu nedenle tüm malzemeler (bez, pamuk, pişik kremi, su ve çöp poşeti) elinizin altında olması güvenli bir ortam sağlayacaktır. Erkek bebeklerde pipiden ansızın idrar gelme ihtimali düşünülerek biran önce altının temizlenip paketlenmesi yararınıza olacaktır 🙂 Daha sonra bir elinizle iki ayağını kavrayarak altına bezi serip daha sonra kapatabilirsiniz.

Bu faydalı haberimizden sonra Bebek Doğru Bir Şekilde Nasıl Yıkanır? makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.