Bebeklerde Vücut Bakımı

Bebeklerde Vücut Bakımı

Bebeklerin başta cildi olmak üzere, saçları, göz ve göz çevresi, ağız içi ve çevresi, burnu,kulakları, tırnakları, bezin bağlandığı bölge özel ilgiye muhtaçtır.


-------- Sponsorlu --------

Cilt bakımı

Dünyaya yeni gelen bu bebek, ailenin en genç ve daha fazla bakıma ihtiyacı olandır. Doğumdan sonra öncelikli olarak ilk aylarda dikkat edilmesi gereken en önemli husunların başında gelen organlarından birisi de bebeğin cildidir.  Özellekle 1. ayda bebeğin cildi dikkatlice izlenmeli ve meydana gelecek problemler başlamadan başta çözülmelidir. Eve geldiği ilk günden başlayarak bebeğin cildinde belirgin bir şekilde sarılığın meydana gelip gelmediği, daha sonrasında oluşabilecek sivilce, pişik,kuruluk,soyulmalar ve vücut sıcaklığı gibi değişkenliklerin var olup olmadığı sürekli olarak takip edilmelidir.

İnsan vücudunu sarmalayan cildimiz en büyük ve en hassan organımız olma özelliğini taşımaktadır. Cilt bölgesinin 1 santimetrekare boyutundaki alanda üç milyon tane hücre, üç bin tane sinir ucu, bir metre toplam uzunluğunda kan damarları ve yüz adet ter bezi bulunmaktadır. Bu nedenle bebeklerin cildi erişkinler bir bireye göre aşırı derece ince ve narin bir hal almaktadır. Yeni dünyaya gelmiş bir bebeğin cilt altında belirgin olarak ortaya çıkan bir yağ tabakası bulunmamakta olup, yeni doğan bebekler erişkin insanlara göre daha fazla üşürler. Bebeklerin cildinde meydana gelen su kaybına karşı doğal yollardan koruma koruma çok az olup koruyucu fonksiyonları yeteri kadar gelişmemiştir. Bebekler bulunan sinir sistemi ter salgılayacak kadar olgunlaşmamıştır. Genellikle çocuklarda ve bebeklerde bulunan yağ bezleri erişkenlere göre ağır çalışır. Bu yüzden cildinde bulunan yağ içeren tabaka hızlı yenileme sergilemez.

Yukarda bahsettiğimiz nedenlere bağlı kalarak bir bebeğin cildi;


-------- Sponsorlu --------

• Sürekli olarak temiz tutulmalıdır.

• Nemlendirilmelidir.

• Güneş ışınlarının cilde olacak temasından korunmalıdır.

• Kuruluk mevcutsa birtakım önlem alınmalıdır.

Cilt temizliği

Yeni doğan bir bebeğin cilt temizliği için ph değeri cilt ph’sına müsait bebek sabunları ile naturel(doğal) pamuk içeren, parfüm ve katkı maddeleri barındırmayan ıslak temizleyici özelliğine sahip mendilleri tercih edilmelidir.

Cildi nemlendirme

Ciltte meydana gelebilecek nem kaybına karşı nemlendirici özelliği bulunan losyonlar, kremler ve bebek yağları kullanmakta fayda vardır. Bu ürünler hergün düzenli olarak kullanıldıklarında bebeğin cildindeki nem kaybını dengelemiş olur ve cilt kuruluğuna karşı önemli bir önlem alınmış olunur. Dikkat edilmesi gereken husus nemlendirici özelliğine sahip kremler bebeklerin el, yüz ve dirsekleri için kullanılması gerekmektedir. Bebeği banyo yaptırdıktan sonra karın ve sırt bölgelerini küçük dokunuşlarla masaj eşliğinde bebek yağı sürülmelidir.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.