Bebeklerin Zeka Gelişimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bebeklerin Zeka Gelişimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Doğum öncesi ve sonrası bebeğin zeka gelişimini etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan bir tanesi de genetik olduğu aşikardır. Anne karnındaki ortam bebeğin zeka gelişimi gelişimi oldukça etkilemektedir. Bu konuda ne konusunda daha çok dikkat edilmelidir. Aday anne hamileyken birtakım toksinlere maruz kalırsa, bunlardan örnek verecek olursak sigara ve alkol bebeğin zeka gelişimini olumsuz etkileyecektir.


-------- Sponsorlu --------

Anne doğum yaptıktan sonra, bebeğin doğum sonrası nasıl bir ortamda olduğu zekasını ve zeka gelişimini doğrudan etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Yeni doğan bir bebeğin zekasını etkileyen faktörlerden en önemlilerden bir tanesi de uyku düzenidir. Yeni doğan bebeklere baktığımızda bebek uykusu denilen yani “Ram Uyku” oldukça hızlı bir şekilde beyine stimüle olduğu ve zeka gelişiminin son derece hızlı oranla artmış olduğu bir uykudur. Hep sorulan sorular arasında yer alan acaba bebekler neden bu kadar çok uyku uyur ? sorunun cevabı bu olsa gerek. Bebeklerin zeka gelişimi uyku sırasında çok hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Anne ve babanın baştan itibaren uyarımı son derece yakından etkiler.


-------- Sponsorlu --------

Yeni doğan bir bebeğin zeka gelişimi için, en güzel uyarım nedir diye soracak olursak? Tabii bebeğe karşı göstermiş olduğunuz sevgidir. Bebeğin gözlerine bakarak konuşmak ve anne karnında iken alışmış olduğu anne sesi bebeğin zeka gelişimi için en iyi uyarımdır. Ninnilerin nerden çıktığını hep etme merak ederiz. Ninnilerin içindeki ritmin bebeği son derece olumlu etkilediği kanıtlanmıştır. Anne babalar içgüdüsel nasıl ritmik sesler çıkarıyor ise yenidoğanın gelişiminin etkileyen bir şeydir. Zeka gelişimini tümüyle kontrol edilebilir bir şey olduğunu söylemek mümkün olmayacaktır. Fakat kontrol edebileceğimiz birçok ayrıntı vardır. Ancak şu unutulmamalıdır ki hamile lik öncesi doğumdan sonraki geçirdiğimiz zamanın kalitesi bebek zeka gelişimi açısından oldukça önemli bir ayrıntıdır.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.