Diyetisyenden Hamilelere Özel Tavsiyeler

Diyetisyenden Hamilelere Özel Tavsiyeler
Anne ve Bebek 31 Ağustos 2016 1 yorum

Hamilelere özel tavsiyeler ile ilgili bilgiler Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Şeyda Sıla Bilgili tarafından bu makalemizde yer alacaktır.

Hamilelik döneminde belirli gruplar vardır ve bu gruplara göre özel besin gereksinimi olmaktadır. Örneğin hamilelikte hamilelere özel tavsiyeler, emzirme döneminde ki kadınlar, çocuklar ve yaşlılarda olabilir. Diyetisyen Şeyda Sıla Bilgili, bu tip bireylerde mutlaka vitamin ve mineral bakımından zengin beslenmeleri gerektiğini belirtmiştir. Antioksidan özellikli besin grubunda yer alan nar, greyfurt, ananas kivi, mandalina, portakal gibi c vitamininden yüksek ve lifli meyvelerin tüketilmesinde fayda olacaktır.


-------- Sponsorlu --------

Hamilelere özel tavsiyeler

Hamilelere özel tavsiyeler

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte gribal enfeksiyona yakalanma oranı oldukça yüksek olup, bu dönemde ilaç kullanmaları pek tavsiye edilmediği için bağışıklık sistemini güçlendiren lifli besinlerin olması gerekmektedir. En çok nar ve portakal suyu karışımının tercih edilmesi ve bitki çaylarından ekinezya, tarçın ve zencefil çayı, nane ve limon çayı gibi doğal bitki çaylarını tercih edebilirler. Bunların dışında bağışıklığı güçlendiren diğer faydalı ürün yulaftır. Yulaf çok faydası olan bir besin olup, sütle birlikte tercih edilmesi sağlıklı olacaktır.

Kış Aylarında Hamilelik Dönemi

Kış ayının soğuk olması ve nemin azalmasıyla birlikte ciltte kurumalar ortaya çıkacaktır. Bu tip durumlar içinde yine aynı şekilde sıvı destekleri çok önemlidir. Anne adayları mutlaka su tüketimini artırmaları gerekmektedir. Cilt için sağlıklı yağların tüketilmesi şarttır. Bunların başında omega 3 yağı olup, mevsim balıklarından (Lüfer, Somon, Uskumru, Palamut ve İstavrit vb.) tercih edebilirler. Hamilelere özel tavsiyeler arasında belki de en önemlisi olan Omega 3 tüketimi, bebeklerin zihinsel, fiziksel ve bilişsel  fonksiyonları açısından çok anlamlıdır.


-------- Sponsorlu --------

Hamilelikte Neler Yenilmeli?

  • Kurutulmuş Börülce,
  • Beyaz ekmek tüketmek yerine lifli besinler arasında yer alan, tam buğday ekmek, ruşeymli ve tam tahıllı ekmekleri tercih edebilirler.
  • Karnabahar ve brokoli hem c vitamini açısından oldukça zengin hem de lifli gıdalar arasında yer aldığı için çok faydası görülecektir.

Emziren Anneler Sütünü Daha Fazla Nasıl Artırabilir?

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili, sütünü artırmak isteyen annelere dereotu, çörek otu, zerdeçal tüketmeleri gerektiğini, ayrıca kurutuluş meyvelerden kuru dut, hurma, kuru incir ve kuru kayısı bol miktarda tercih etmeleri gerektiğini belirtmiştir. Anason kimyon çayının da etki ettiği bilinmektedir.

Hamilelikte Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Hamilelere özel tavsiyeler arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek için kırmızı meyveler ya da kırmızı sebzelerin tüketilmesi gerektiğidir. Örneğin, kırmızı lahana, kırmızı pancar, nar önemli bir besin grubudur. Aynı zamanda yağ yakımını hızlandırmada greyfurt ve ananas tercih edilebilir. Mutlaka Elma, Armut ve kivi gibi meyveleri tüketmeye özen gösterilmelidir. Özellikle bağışıklığı artıran yulaf kepeğinin mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte beslenmenin yanı sıra hamilelere özel tavsiyeler arasında yer alan Hamilelikte Sporun Önemi hakkında detaylı bilgi için lütfen bağlantıya tıklayınız.

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.