Evde Ağda Nasıl Hazırlanır?

Evde Ağda Nasıl Hazırlanır?

Evdeki malzemelerle Ağda yapmak mümkün mü? Ev yapımı ağdanın hazırlanışı…

Bundan yıllar önce Kleopatra ve yardımcıları tarafından bulduğu ağda tarifi ile istenilmeyen tüylerden anında kurtulmanız mümkün. Şimdi bu yazımızda Ne Gündem okurlarımıza ev yapımı ağdanın hazırlama yöntemleri hakkında bilgiler paylaşacağım.


-------- Sponsorlu --------

Doğal Ağda Malzeme Listesi;

– 2 bardak dolusu şeker
– 1 bardağın 1/4’ü kadar limonun suyu
– 1 bardağın 1/4’ü kadar su

Tarifi:

Biraz önce yukarıda paylaştığım  bütün malzemeleri birbiriyle karıştırarak orta boy bir tavanın içerisinde yüksek olmayan ateşte kaynatınız.
Ocağa bırakmış olduğumuz tava içerisindeki malzeme kaynamaya başladığında ocağın altını biraz kısırak ve hafif kıvamlı şekle gelene kadar yavaş yavaş karıştırınız. Karışımın tekrar kaynamasını engellemek için devamlı karıştırmanız ve kaynar gibi olacağında anında ateşten alarak 1 dakikalık süre geçtikten sonra yeniden ocağa koyunuz.
Hazırlamış olduğumuz karışım kıvamlı hal aldığında cam bir kavanoza ya da kaseye bırakın ve ondan sonra oda sıcaklığına gelene kadar bekletin.


-------- Sponsorlu --------

Evde ki malzemeler ile Doğal Ağda Nasıl Uygulanır:

Hazırlamış olduğumuz ağdayı uygulanacak olan bölgelere sırası ile üzerine doğru hafifçe Mısır unu serpiştirin. Bu işlemi yaparak ağdanın bacağınıza yapışmasının önüne geçmiş olacaksınız. Tahta çubuklar veya Spatula yardımı ile ince bir katman şeklinde sürünüz. Bundan sonra üstüne kirli olmayan bir tane bez yapıştırın ve sonrasında 1 dakika bekledikten sonra çekin. Dikkat edilmesi gereken bir husus bezi hazırlanmış olan ağdanın üzerine yapıştırırken tüylerin çıktığı tarafa yapıştırmaya özen gösterin. Sonrasında bütün kuvvetinizle hızlı bir şekilde bezi yapmış olduğunuz bölgeden çekiniz.

Hatırlatma ve Önemli Notlar;

– Ağda işleminin uygulanacağı bölgedeki tüyler en az yarım santimetre olmasına gerekmektedir.
– Hazırlamış olduğunuz ağda fazla olmuş ise kalan ağdayı buzdolabında muhafaza edebilir ve kullanacağınız vakit yeniden ısıtma işlemi ile kullanılabilir hale getirebilirsiniz.
– Ağda olması gerekenden fazla kıvamlı olması halinde içerisine bir miktar su ilave ederek karıştırırsanız biraz seyrelmesini yardımcı olmuş olursunuz.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.