Kuşburnu Faydaları ve Kuşburnu Çayı Tarifi

Kuşburnu Faydaları ve Kuşburnu Çayı Tarifi

Kuşburnu Nedir? Kuşburnu Faydaları Nelerdir? Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir? Kuşburnu Sirkesi Nasıl Yapılır? Kuşburnu hakkında her şey bu haberimizde…

Gülgiller familyasından olan kuşburnu bitkisinin diğer isimleri; ”Rosa canına ve Köpek gülü”dür. Halk arasında yabani gül olarakta bilinen bu bitki, ülkemizin Anadolu kısmının orman açıklıklarında, kayalık olan kırsal kesimlerde ve yol kenarlarında kendiliğinden yetişmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Özellikle C vitamini açısından oldukça zengin olan bu bitki, meyve asitleri, karoten, tanen, pektin ve yağ açısından oldukça zengindir. Boyu 1 – 3,5 metre arasında değişmektedir. Tam ağaç olarak kabul edilmemesi sebebiyle ağaççık olarak geçmektedir. Gövde ve dallarında dikenleri bulunmaktadır. Yapraklarının kenar kısımları dişli ve oval biçimlidir. Oldukça hoş kokulu olan çiçekleri açık / koyu pembe ya da kimi zaman beyaz renkte küçük yapıda açmaktadır.

Çiçeklerinin taban kısımları olgunlaştıkça taç yaprakları dökülmektedir. Böylece ”Kuşburnu” ismi verilen parlak kırmızı meyvelere dönüşmektedir. Bu meyveler 1,5 – 2 cm uzunluğunda ufak boyuttadır.

Günümüze Gelen Kuşburnunun Tarihi

Binlerce yıldır sağlık alanında kullanılmaktadır. Ortaçağda parfüm üretiminde kullanılmıştır. Bilhassa Avrupa’da çok popüler olan bu bitkinin bu kıtaya gelişi, 1800’lü yıllarda Çin’den gerçekleşmiştir.
Kuşburnu Nasıl Kullanılır?

Kullanımı tercihe göre taze ya da kurutulmuş olarak gerçekleştirilebilmektedir. Çay olarak demlenilerek tüketilmesinin yanı sıra; reçeli, kompostosu, ezmesi, şerbeti veya pekmezi de yapılabilmektedir.

Çayı hazırlanacaksa; yaş veya kuru halinden 2 – 3 tatlı kaşığı kadarının havanda ezildikten sonra bir bardak kadar suda kaynatılması yeterli olmaktadır. Kaynama başladıktan sonra 10 – 15 dakika kadar daha kaynatılması gerekmektedir. Süzüldükten sonra zevkle tüketilebilir. Eğer tatlandırılmak istenirse içine bal veya şeker ilavesi yapılabilir.


-------- Sponsorlu --------

kusburnu-nedirFaydaları Nelerdir?

  • En doğal C vitamini kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde kişinin çeşitli enfeksiyonlardan ve soğuk algınlığından korunmasına yardımcı olur.
  • İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır.
  • Böbrek, mesane ve safra kesesi sorunlarında sağlığı desteklemektedir.
  • Besleyici özelliği sayesinde; bedensel güçsüzlük ve bitkinlik durumlarına doğal yoldan fayda sağlamaktadır.
  • Yapılan araştırmalar; orta dereceli tansiyon hastalarının kan basınçlarını önemli oranda düşürdüğünü göstermektedir.
  • Eklem iltihaplanmasına iyi gelmektedir.
  • Kansere karşı vücudun savunulmasını sağlar.
  • Doktorunuza danışarak, hamilelik döneminde bebeğin suyu azalması durumunda suyu artırabilmektedir.
  • Vücutta kan dolaşımının hızlanmasını sağlayarak kandaki zararlı maddeleri temizler.
  • Cildin tazelenmesine ve yenilenmesine katkı sağlar. Böylece düzenli tüketen kişiye daha canlı ve daha parlak bir cilt kazandırır.

Kuşburnu Çayını Dikkatli Tüketmesi Gerekenler

Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?

Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?

Bu çayın herhangi bir yan etkisi henüz tespit edilmemiştir ancak gebelik döneminde veya emzirme döneminde olan bayanların doktorlarına danışmak suretiyle tüketmesi tavsiye edilmektedir. Fazla tüketilmesi konusunda sebep olabileceği sorunlar hakkında, herhangi bir kaynak henüz bulunmamaktadır.

Dr. Feridun KUNAK’ın anlatımıyla, insan sağlığına faydası oldukça fazla olan Kuşburnu Sirkesi Tarifi için bağlantıya tıklayabilirsiniz…

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.