Üniversite sınavlarına hazırlanırken nelere dikkat edilmeli?

Üniversite sınavlarına hazırlanırken nelere dikkat edilmeli?

Hayatımızın dönüm noktası olan bu zorlu maratonda sınavlara hazırlanırken nelere dikkat etmelisiniz? Sınavlara hangi yolu izleyerek hazırlanmalısınız?

Başarısızlığı etkileyecek en önemli faktörlerden birisi düzensiz ders çalışmaktır. Örnek verecek olursak 1 gün 5 saat, 1 gün 1 saat çalışmak veya hiç ders çalışmamak öğrencinin başarısını olumsuz yönde etkilemesine neden olacaktır.


-------- Sponsorlu --------

Ders çalışmaya başlamadan önce Kendinize bir zaman dilimi seçimi yapın. Mesela ben günde üç saat ders çalışabilirim gibi ve her gün mutlaka üç saat aksatmadan dersinize çalışmaya özen gösterin. Ders çalışma esnasında çalışacağınız konulara rastgele çalışmaktan kaçının. Ayırmış olduğunuz zaman diliminde çalışmanız gereken bütün derslerin konularının iyi analiz edilerek ağırlıklarına ve şiddetine göre çalışın.

Bu yıl Üniversite sınavına hazırlanacak olan öğrencilerimize birkaç tavsiye;


-------- Sponsorlu --------

  • Araştırmalara göre yalnızca ders çalışmanın öğrenciyi başarılı olmasına yetmediğini gösteriyor. Ders çalışmanın yanı sıra günlük olarak çözmemiz gereken soru adedi belirleyip ve belirlenen soru adedinin altına düşmemektir. Be şekilde soru çözme beceriniz gelişecek ve hızınız arttıkça günlük çözmeniz gereken soru adedinin üzerine çıkmanızda fayda olacaktır. Çeşitli konularda bol bol soru çözmeye çalışın ve çözemeniz sorularda eksik hissettiğiniz konuları tekrardan gözden geçirin. Böylelikle hem test çözerek eksiklerinizi görerek konu tekrarı yapmanızı sağlayacaktır. Hala çözmekte zorlanıyorsanız mutlaka konu ile alakalı Öğretmeninizden yardım talebinde bulunun. Rehber öğretmeninizle sürekli diaolg halinde olarak, çalışmalarınızı ve sorunlarınızı onunla paylaşın ve onun sizin için yapmış olduğu önerileri dikkate alın.
  • Okulda, Dershanede ya da evde yapmış olduğunuz deneme sınavlarına özen göstermeyi ihmal etmeyin. Girmiş olduğunuz her deneme sınavını sanki gerçek sınav olurmuşcasına ciddiyet ve hassasiyet gösterin. Deneme sınavları sizin konu ile alakalı bilgi ve yorum yapma gücünüzü ölçmede yardımcıdır. Deneme sınavını yaparken gerçek sınav anında olacağı gibi bildiğiniz sorulara yapın ve yapamadığınız soruları sallama yapmadan boş bırakın. Unutulmamalı ki vereceğiniz yanlış bir cevap sizi binlerce kişinin gerisine atmaya neden olur.
  • Okulda veya dershande öğretmeninizi iyi dinleyerek anlamadığınız yerleri mutlaka sorun ve dersi derste öğrenin. Okula, dershaneye gitmeden konulara önceden ön hazırlık yapın böylelikle daha kolay öğrenir anlamadığınız yerleri sorabilirsiniz.
  • Rehber öğretmeninizle irtibatlı olarak, sınav kaygınızı paylaşarak ve ders çalışma programının hazırlanması konusunda tavRehberlik servisiyle barışık olun. Sınav kaygınızı, sınav sonuçlarınızı, ders çalışma programınızı ve sıkıntılarınızı rehber öğretmeninizle paylaşın.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.