Uyuyan Bebeği Emzirmenin Zararı Var Mıdır?

Uyuyan Bebeği Emzirmenin Zararı Var Mıdır?
Diş sağlığı için tüm annelerin emzirirken yada mama verirken daha bilinçli olması gerektiğini vurgulayan bu haberde, öğle vakitlerinde yada gece bebek uykulu iken emzirmek veya bebeğe içeriğinde şeker barındıran sıvıların verilmesi demek dişlerin çürümesine neden olacağı anlamına geldiğini unutmamalıdır.
Samsun 19 Mayıs Üni. (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Başkanı Doçent Dr. Alp Erdin KOYUTÜRK, erken çocukluk çağı diş çürümesinin en büyük nedenleri arasında biberondan besleme yapmak ve gece uzun süren sık aralıklarla emzirmenin yer aldığını söyledi. Şimdiki zamanda cipsler, bisküviler, içeriğinde asit barındıran gazlı-asitli içecekler, yapışkan şeker olarak adlandırılan gıdaların dişlerin erken yaşlarda çürük oluşumuna yol açtığından bahseden Doç. Dr. Koyutürk, “Ağızdaki çürük oluşumuna neden olan mikroorganizma potansiyel oran seviyesi fazlaysa ve günlük olarak özellikle gece yatmadan ağız bakımına dikkat edilmiyorsa, bu çeşit benzeri gıdalarla oldukça erken tanışan çocuklarda çok fazla çürükler meydana gelebilmektedir” diye ekledi.
Erken çocukluk çağı çürüğüne yol açan olan bilinmeyenler;
Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde görevli Diş Hekimi Doçent Doktor Alp Erdin KOYUTÜRK;
Annesi tarafından Çocuğa öğlen uykusunda ya da gece uykusu esnasında verilen anne sütü veya marketlerde satılan hazır mama vb. ham maddesi olarak şeker içeren sıvı gıda dişler üzerinde yapışır orada kalır. Çocuğun ağzında bulunan bakterilerce alınan sıvı gıdalardaki şekerin aside dönüştürülmesi sağlanır. Ağızda oluşan bu asitler dişlerin dış yüzeyini saran diş minesini yavaş yavaş eriterek dişlerin çürümesine neden olur. Çocukları (Bebeklerin) diş minesi herzaman dişlerinin minesinden oldukça incedir. Bu nedenle dişlerin daha basit ve daha hızlı çürümesini sebep olacaktır”diye konuşmasını tamamladı.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.